Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště má strach, aby univerzitní fakulta „neutekla“ do Prostějova

  8:01aktualizováno  8:01
Uherské Hradiště posílá další statisíce korun Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Důvod je jediný - radnice má obavu, aby univerzita, která zde má fakultu, neodešla jinam a Hradiště neztratilo prestižní status vysokoškolského města. Podle starosty je možné, že fakulta bude zvažovat stěhování do Prostějova.

Budova univerzitní Fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti | foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Málokdo z obyvatel Uherské Hradiště si už dovede představit město bez zlínské Univerzity Tomáše Bati, která zde má svou fakultu. Ale přesto - vedení Hradiště se obává, aby odtud univerzita neodešla a s ní i možnost pro spoustu lidí z Hradiště a okolí zvyšovat si tady své vzdělání.

"Určité obavy máme. Poboček univerzity mimo Zlín je už dost, a kdyby došlo na lámání chleba a šetření, mohlo by se stát, že tu hradišťskou by univerzita zrušila," přiznal pro MF DNES starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Starosta zároveň prozradil, kdo by podle něj případně mohl Hradiště o univerzitu obrat: "Máme informace, že v případě šetření by se mohla univerzita rozhodovat mezi námi a Prostějovem."

Svá slova pronesl jen několik dní poté, co zastupitelstvo projednávalo smlouvu o spolupráci mezi městem a univerzitou. V této smlouvě se Hradiště zavázalo, že po dobu pěti let bude finančně podporovat studijní programy v rámci projektu Regionálního vzdělávacího centra v Uherském Hradišti. Pět let ale uteklo, smlouva letos v březnu vypršela a nová ještě neexistuje.

Zastupitelstvo se však jednohlasně rozhodlo pro vstřícný krok, schválilo návrh vedení města, aby Hradiště poslalo na účet univerzity doplatek za rok 2011, téměř 600 tisíc korun. Celkově tak letos do Zlína šlo 796 tisíc korun. Tyto peníze univerzita platí za pronájem prostor v Hradišti a vedení je kompenzuje právě vzpomínanými penězi.

V Uherském Hradišti zůstaneme, říká děkan

Starosta Tichavský vysvětluje tuto vstřícnost tím, že Hradišti záleží na nové smlouvě, kterou by chtělo s univerzitou uzavřít na další roky. "Máme zájem na spolupráci při rozvoji vysokoškolského studia v Hradišti, je proto užitečné univerzitu podpořit. Další spolupráce bude předmětem nových vyjednávání a nové smlouvy," říká starosta.

Přitom ale dodává jeden důležitý fakt: vedení Hradiště chce, aby univerzita v jeho městě umožnila rovněž studium magisterských programů, což v současnosti není možné.

Děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Josef Polášek včera MF DNES sdělil, že univerzita v Uherském Hradišti zůstane. "O jejím zrušení v Uherském Hradišti neuvažujeme, naopak předpokládáme její výrazné zkvalitnění v souladu s požadavky akreditační komise na zajištění vysokoškolské výuky," uvedl děkan, podle kterého je každá finanční pomoc Hradiště důležitá.

A pokud jde o magisterské studium v Hradišti? To je podle Poláška závislé na schopnosti fakulty zabezpečit pro výuku dostatek kvalifikovaných odborníků, což je v dnešní době problém.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Hradiště před volbami řeší dopravu, úbytek lidí i uvolněný areál nemocnice

Historická kašna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Jak zlepšit život v Uherském Hradišti? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek.

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek,...

Zlínský kraj pomáhá zanedbaným obcím na Kroměřížsku, poslal jim miliony

Ilustrační snímek

Zlínský kraj vybral dvanáct nejvíce zanedbaných obcí na Kroměřížsku, pro které uvolnil dotaci 42 milionů korun. Mají...

Najdete na iDNES.cz