Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště má strach, aby univerzitní fakulta „neutekla“ do Prostějova

  8:01aktualizováno  8:01
Uherské Hradiště posílá další statisíce korun Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Důvod je jediný - radnice má obavu, aby univerzita, která zde má fakultu, neodešla jinam a Hradiště neztratilo prestižní status vysokoškolského města. Podle starosty je možné, že fakulta bude zvažovat stěhování do Prostějova.

Budova univerzitní Fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti | foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Málokdo z obyvatel Uherské Hradiště si už dovede představit město bez zlínské Univerzity Tomáše Bati, která zde má svou fakultu. Ale přesto - vedení Hradiště se obává, aby odtud univerzita neodešla a s ní i možnost pro spoustu lidí z Hradiště a okolí zvyšovat si tady své vzdělání.

"Určité obavy máme. Poboček univerzity mimo Zlín je už dost, a kdyby došlo na lámání chleba a šetření, mohlo by se stát, že tu hradišťskou by univerzita zrušila," přiznal pro MF DNES starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Starosta zároveň prozradil, kdo by podle něj případně mohl Hradiště o univerzitu obrat: "Máme informace, že v případě šetření by se mohla univerzita rozhodovat mezi námi a Prostějovem."

Svá slova pronesl jen několik dní poté, co zastupitelstvo projednávalo smlouvu o spolupráci mezi městem a univerzitou. V této smlouvě se Hradiště zavázalo, že po dobu pěti let bude finančně podporovat studijní programy v rámci projektu Regionálního vzdělávacího centra v Uherském Hradišti. Pět let ale uteklo, smlouva letos v březnu vypršela a nová ještě neexistuje.

Zastupitelstvo se však jednohlasně rozhodlo pro vstřícný krok, schválilo návrh vedení města, aby Hradiště poslalo na účet univerzity doplatek za rok 2011, téměř 600 tisíc korun. Celkově tak letos do Zlína šlo 796 tisíc korun. Tyto peníze univerzita platí za pronájem prostor v Hradišti a vedení je kompenzuje právě vzpomínanými penězi.

V Uherském Hradišti zůstaneme, říká děkan

Starosta Tichavský vysvětluje tuto vstřícnost tím, že Hradišti záleží na nové smlouvě, kterou by chtělo s univerzitou uzavřít na další roky. "Máme zájem na spolupráci při rozvoji vysokoškolského studia v Hradišti, je proto užitečné univerzitu podpořit. Další spolupráce bude předmětem nových vyjednávání a nové smlouvy," říká starosta.

Přitom ale dodává jeden důležitý fakt: vedení Hradiště chce, aby univerzita v jeho městě umožnila rovněž studium magisterských programů, což v současnosti není možné.

Děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Josef Polášek včera MF DNES sdělil, že univerzita v Uherském Hradišti zůstane. "O jejím zrušení v Uherském Hradišti neuvažujeme, naopak předpokládáme její výrazné zkvalitnění v souladu s požadavky akreditační komise na zajištění vysokoškolské výuky," uvedl děkan, podle kterého je každá finanční pomoc Hradiště důležitá.

A pokud jde o magisterské studium v Hradišti? To je podle Poláška závislé na schopnosti fakulty zabezpečit pro výuku dostatek kvalifikovaných odborníků, což je v dnešní době problém.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Holešov jde s dobou, turistům pořizuje dobíjecí stanice pro elektrokola

Dobíjecí stanice elektrokol a mobilních telefonů v Holešově.

Dobíjecí stanici pro elektrokola a mobilní telefony zprovoznili na samém začátku turistické sezony v Holešově. Zájemci...

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Najdete na iDNES.cz