Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště bude dostávat nájem za dům, který dosud nevynášel ani korunu

  11:33aktualizováno  11:33
Uherské Hradiště bude dostávat nájemné za budovu, z níž dosud neměla městská kasa ani korunu. Dům v první polovině 90. let opravila soukromá firma výměnou za to, že jej bude mít pronajatý až do roku 2072 - do loňska zcela zdarma, poté mělo město mít podíl ze zisku. Radnice nyní nejasné smlouvy mění, firma bude za dům platit ročně 100 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Smlouvy se týkají budovy, která stojí naproti hradišťskému divadlu a sídlí v ní lékárna a několik ordinací lékařů. V první polovině 90. let tehdejší vedení města pronajalo zchátralý dům soukromé společnosti Městská poliklinika u sv. Alžběty až do roku 2072. Za to, že firma budovu opravila, neplatila až dosud ani korunu nájmu.

Vyplývá to z informací nynějšího místostarosty města Stanislava Blahy, který podle svých slov usiloval o to, aby smlouva byla upravena a Hradiště mělo z pronájmu peníze. To se teď podaří, protože podle nové nájemní smlouvy bude společnost ročně dávat do městské pokladny 100 tisíc korun.

Místostarosta: Nájem je lepší než podíl na zisku

Podle původní smlouvy měla firma od roku 2010 městu odvádět podíl na zisku. Jenže s tím byly problémy.

"Podíl na zisku je natolik nehmatatelná záležitost, že jsme se rozhodli tuto smlouvu předělat. U obchodní společnosti je zisk velmi imaginární záležitostí a může být různě upravován. Nechci z toho nikoho podezírat, ale myslím si, že je mnohem korektnější, když je ve smlouvě specifikovaný nájem," řekl Blaha k dohodnuté ceně 100 tisíc korun.

"Nynější nájemní smlouva nahrazuje původní smlouvu z 90. let. Celá řada věcí v ní nebyla úplně jasně specifikovaná," prohlásil Blaha. V dřívější smlouvě například nebylo jednoznačně sepsáno, za jakých podmínek bude smlouva v roce 2072 ukončena. Není rovněž jasné, kolik peněz firma do budovy za roky používání investovala.

"Dosud nebylo ujasněno, za jakých finančních podmínek bude v roce 2072 smlouva ukončena, bylo tam pouze uvedeno, že firma předá rekonstruované prostory městu. To se v této smlouvě dolaďuje," dodal Blaha.

"Smlouva je poplatná době, ve které vznikala"

Společnost Městská poliklinika u sv. Alžběty vznikla podle obchodního rejstříku k 1. lednu 1994, jejím jednatelem je od té doby Jiří Janík z Kostelan nad Moravou a od roku 2008 Nataša Gmentová z Uherského Hradiště-Mařatic. Janík s manželem Gmentové v roce 1998 založili ještě společnost Puruplast, která se zabývá sběrem a recyklací plastových obalů.

Nikdo ze zástupců města, kteří původní smlouvu podepisovali, už dnes na radnici nepracuje. Blaha však své předchůdce, kteří smlouvu před téměř 20 lety uzavírali, hájí.

"Na obhajobu našich starostů a místostarostů, kteří byli tehdy ve funkci, bych řekl, že z kraje 90. let se všechno formovalo, hledaly se postupy, jak řešit různé věci, takže si myslím, že smlouva je pouze poplatná době, ve které vznikla," míní Blaha. Podle něj je nejpodstatnější to, že se naplnil účel smlouvy - tím bylo zchátralou budovu rekonstruovat.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Najdete na iDNES.cz