Padací mříž na Buchlově je starší, než se myslelo. Funguje přes 300 let

  15:05aktualizováno  15:05
Filmaři je rádi ukazují v pohádkách a historických filmech. Původní spouštěcí mříže, které v minulosti chránily obyvatele hradů, ale dnes existují snad jen na dvou místech. Jedním z nich je hrad Buchlov na Uherskohradišťsku. Teď navíc památkáři zjistili, že zdejší mříž je o dost starší, než se uvádělo.

Padací mříž na Buchlově je stará přes tři století. | foto: archiv NPÚ

Takzvaný spouštěcí hřeben na Buchlově je unikát. Dříve se jím nikdo nezabýval, protože se myslelo, že je to zařízení vybudované až v 19. století, v době Berchtoldů.

Fotogalerie

„Při průzkumu ale kolegové zjistili, že zařízení pochází z mnohem dřívějšího období,“ prozradil Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Mříž je zasazená v první bráně, kterou prochází každý návštěvník hradu. Podle odborníků k ní patří už od dob její výstavby, tedy z 60. let 17. století. Systém je zachovalý a pravděpodobně také stále funkční.

První hradní bránu vystavěl v roce 1663 Hanuš Zikmund z Petřvaldu společně s bastionem vedle ní a opevněním celého prvního nádvoří na Buchlově. „Zavírala se vraty a spouštěcí mříží, která se dochovala dodnes, včetně spouštěcího mechanizmu. Mříž je dřevěná, z čelní strany pobitá plechem a dendrochronologická analýza jejich dřevěných konstrukcí prokázala, že byla zhotovena v době výstavby brány,“ popsal Vrla. Jedná se o jediné takto kompletně dochované zařízení na území republiky.

Objevy naznačily někdejší devastaci hradu při obléhání

Objevů, které souvisejí se stavebním vývojem jednoho z nejstarších hradů v Česku, je ale více. Národní památkový ústav na nich pracuje už několik let.

Během té doby se podařilo odhalit například překvapivou podobu hradních paláců ve druhé polovině 13. století nebo detaily renesanční stavební fáze, při které na Buchlově vznikl dům s loni zpřístupněným tanečním sálem, ale i rozměrná bašta, zvaná dnes Sýpka (více v článku Taneční sál na Buchlově září novotou, vrátí se sem i svatby).

Památkáři také přinesli mimořádně zajímavé zprávy o tom, že hrad byl ve druhé polovině 15. století hodně zdevastovaný. Zřejmě v důsledku obléhání Moravy vojsky Matyáše Korvína.

„O tom se dříve vůbec nevědělo, žádné zprávy o dobytí hradu ani útoku na něj nebyly známé. V tu dobu po bojích zanikla většina moravských hradů, ale protože Buchlov byl královský hrad, tak o něj nájemci měli pořád zájem,“ vysvětlil Vrla.

Stopy po velké destrukci hradu objevil už před lety uznávaný zlínský archeolog Jiří Kohoutek. Současní památkáři na jeho nález navázali a rozšířili ho.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Zastupitelé Zlína kývli na přípravu obří rekonstrukce zimního stadionu

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci.

Zlínští zastupitelé schválili opravu zastaralého Zimního stadionu Luďka Čajky. Práce za zhruba půl miliardy korun by...

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Najdete na iDNES.cz