Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padací mříž na Buchlově je starší, než se myslelo. Funguje přes 300 let

  15:05aktualizováno  15:05
Filmaři je rádi ukazují v pohádkách a historických filmech. Původní spouštěcí mříže, které v minulosti chránily obyvatele hradů, ale dnes existují snad jen na dvou místech. Jedním z nich je hrad Buchlov na Uherskohradišťsku. Teď navíc památkáři zjistili, že zdejší mříž je o dost starší, než se uvádělo.

Padací mříž na Buchlově je stará přes tři století. | foto: archiv NPÚ

Takzvaný spouštěcí hřeben na Buchlově je unikát. Dříve se jím nikdo nezabýval, protože se myslelo, že je to zařízení vybudované až v 19. století, v době Berchtoldů.

Fotogalerie

„Při průzkumu ale kolegové zjistili, že zařízení pochází z mnohem dřívějšího období,“ prozradil Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Mříž je zasazená v první bráně, kterou prochází každý návštěvník hradu. Podle odborníků k ní patří už od dob její výstavby, tedy z 60. let 17. století. Systém je zachovalý a pravděpodobně také stále funkční.

První hradní bránu vystavěl v roce 1663 Hanuš Zikmund z Petřvaldu společně s bastionem vedle ní a opevněním celého prvního nádvoří na Buchlově. „Zavírala se vraty a spouštěcí mříží, která se dochovala dodnes, včetně spouštěcího mechanizmu. Mříž je dřevěná, z čelní strany pobitá plechem a dendrochronologická analýza jejich dřevěných konstrukcí prokázala, že byla zhotovena v době výstavby brány,“ popsal Vrla. Jedná se o jediné takto kompletně dochované zařízení na území republiky.

Objevy naznačily někdejší devastaci hradu při obléhání

Objevů, které souvisejí se stavebním vývojem jednoho z nejstarších hradů v Česku, je ale více. Národní památkový ústav na nich pracuje už několik let.

Během té doby se podařilo odhalit například překvapivou podobu hradních paláců ve druhé polovině 13. století nebo detaily renesanční stavební fáze, při které na Buchlově vznikl dům s loni zpřístupněným tanečním sálem, ale i rozměrná bašta, zvaná dnes Sýpka (více v článku Taneční sál na Buchlově září novotou, vrátí se sem i svatby).

Památkáři také přinesli mimořádně zajímavé zprávy o tom, že hrad byl ve druhé polovině 15. století hodně zdevastovaný. Zřejmě v důsledku obléhání Moravy vojsky Matyáše Korvína.

„O tom se dříve vůbec nevědělo, žádné zprávy o dobytí hradu ani útoku na něj nebyly známé. V tu dobu po bojích zanikla většina moravských hradů, ale protože Buchlov byl královský hrad, tak o něj nájemci měli pořád zájem,“ vysvětlil Vrla.

Stopy po velké destrukci hradu objevil už před lety uznávaný zlínský archeolog Jiří Kohoutek. Současní památkáři na jeho nález navázali a rozšířili ho.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz