Padací mříž na Buchlově je starší, než se myslelo. Funguje přes 300 let

  15:05aktualizováno  15:05
Filmaři je rádi ukazují v pohádkách a historických filmech. Původní spouštěcí mříže, které v minulosti chránily obyvatele hradů, ale dnes existují snad jen na dvou místech. Jedním z nich je hrad Buchlov na Uherskohradišťsku. Teď navíc památkáři zjistili, že zdejší mříž je o dost starší, než se uvádělo.

Padací mříž na Buchlově je stará přes tři století. | foto: archiv NPÚ

Takzvaný spouštěcí hřeben na Buchlově je unikát. Dříve se jím nikdo nezabýval, protože se myslelo, že je to zařízení vybudované až v 19. století, v době Berchtoldů.

Fotogalerie

„Při průzkumu ale kolegové zjistili, že zařízení pochází z mnohem dřívějšího období,“ prozradil Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Mříž je zasazená v první bráně, kterou prochází každý návštěvník hradu. Podle odborníků k ní patří už od dob její výstavby, tedy z 60. let 17. století. Systém je zachovalý a pravděpodobně také stále funkční.

První hradní bránu vystavěl v roce 1663 Hanuš Zikmund z Petřvaldu společně s bastionem vedle ní a opevněním celého prvního nádvoří na Buchlově. „Zavírala se vraty a spouštěcí mříží, která se dochovala dodnes, včetně spouštěcího mechanizmu. Mříž je dřevěná, z čelní strany pobitá plechem a dendrochronologická analýza jejich dřevěných konstrukcí prokázala, že byla zhotovena v době výstavby brány,“ popsal Vrla. Jedná se o jediné takto kompletně dochované zařízení na území republiky.

Objevy naznačily někdejší devastaci hradu při obléhání

Objevů, které souvisejí se stavebním vývojem jednoho z nejstarších hradů v Česku, je ale více. Národní památkový ústav na nich pracuje už několik let.

Během té doby se podařilo odhalit například překvapivou podobu hradních paláců ve druhé polovině 13. století nebo detaily renesanční stavební fáze, při které na Buchlově vznikl dům s loni zpřístupněným tanečním sálem, ale i rozměrná bašta, zvaná dnes Sýpka (více v článku Taneční sál na Buchlově září novotou, vrátí se sem i svatby).

Památkáři také přinesli mimořádně zajímavé zprávy o tom, že hrad byl ve druhé polovině 15. století hodně zdevastovaný. Zřejmě v důsledku obléhání Moravy vojsky Matyáše Korvína.

„O tom se dříve vůbec nevědělo, žádné zprávy o dobytí hradu ani útoku na něj nebyly známé. V tu dobu po bojích zanikla většina moravských hradů, ale protože Buchlov byl královský hrad, tak o něj nájemci měli pořád zájem,“ vysvětlil Vrla.

Stopy po velké destrukci hradu objevil už před lety uznávaný zlínský archeolog Jiří Kohoutek. Současní památkáři na jeho nález navázali a rozšířili ho.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Univerzita zvolila mladého rektora, musí jej potvrdit prezident

Vladimír Sedlařík je zvoleným kandidátem na rektora Univerzity Tomáše Bati ve...

Na místo nového rektora zvolil Akademický senát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně osmatřicetiletého Vladimíra Sedlaříka....

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Muž hledal přes inzeráty lásku a auto, žena ho podvedla nabídkou obojího

Ilustrační snímek

Pokus staršího muže najít si známost a zároveň koupit auto zneužila žena z Přerovska. V novinách objevila jeho dva...

Najdete na iDNES.cz