(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Z lesů je poušť, houby ale najít lze, říkají mykologové z východu Moravy

  • 2
Kvůli zdrcujícímu suchu letos houby na východě Moravy skoro nikde nerostou. Většinou jen v okolí potoků či hlubokých žlebech, kde se drží vlhko. Při pátrání je ale potřeba mít štěstí a nebýt vybíravý. Někteří mykologové už sezonu zatracují, jiní věří v podzimní zlepšení podmínek.

Alena Filípková se den co den vracívá z chřibských lesů s nepořízenou. Tak špatný rok předsedkyně mykologického klubu Salaš nepamatuje.

„O víkendu jsem našla jen pár oschlých holubinek a to je celé,“ povzdychne si zkušená houbařka.

Ani mapa výskytu hub, kterou pravidelně zpracovává Česká mykologická společnost, nevěstí nic dobrého.

„Podobná situace panuje v celé republice. Jsou jenom malé ostrůvky, kde lze houby najít,“ říká Filípková.

Houbařům je přáno každý rok méně. Kvůli nedostatku vláhy v lesích vysychají potoky a prameniště, úrodné podhoubí mizí.

„Připomíná to spíše Saharu než lesy. Krátké bouřky nepomohou. Ani na vlhčích místech v hlubokých žlebech letos nic neroste,“ popisuje Filípková.

Podle ní navíc hrozí, že houbařské sezoně už odzvonilo a ani podzim to nemusí zachránit.

Mykolog: Špičkové podmínky čekám od poloviny září

Přesto stále existují místa, kde se houby najít dají. Člověk jen musí mít trochu štěstí a spokojit se s menší druhovou rozmanitostí.

„V Hostýnských vrších, části Beskyd a Javornících byly v červnu nadprůměrné podmínky pro růst hub. Rostly zejména hřib dubový a smrkový, křemenáče či holubinky. Objevily se ale i vzácné druhy,“ popsal známý český mykolog Jiří Polčák.

Ten má na letošní houbařskou sezonu celkově optimističtější pohled.

„Je pravda, že chybí spodní vody a houby mizí i kvůli lesům devastovaným kůrovcem. Ale myslím, že letos se ještě dočkáme špičkových podmínek. Tipuji, že od poloviny září,“ myslí si Polčák.

Momentálně by v lesích ve Zlínském kraji dokázal sesbírat stěží padesát druhů hub, na podzim to prý mohou být až stovky druhů.

Houbaři už sahají i po dřevokazných houbách

Současné podmínky vedou k tomu, že lidé jsou méně vybíraví. Sbírají i václavky či takzvané dřevokazné houby rostoucí na stromech.

„Letos poprvé jsme si připravili mladé jedlé choroše. Dostal jsem radu od zkušených houbařů a bylo to výborné,“ zmínil houbař Pavel Mach z Kroměříže.

Podle odborníků je ale třeba být při sběru těchto druhů obezřetný. Je jich totiž mnoho a není lehké je přesně určit.

„Podobné je to i s holubinkami, které jsou hodně barevně variabilní. Lidé je začínají sbírat víc než v minulosti. Jsou druhy, které lze relativně bezpečně určit – mandlová, trávozelená nebo namodralá, která patří k nejlepším,“ líčí Filípková.

Pokud si ale člověk není jist určením, houbu by nikdy neměl konzumovat.