Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně

Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně | foto: KNTB Zlín

Zlínská nemocnice po letech stlačila dluhy pod hranici 100 milionů

  • 6
Lékařskou terminologií řečeno: Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je z nejhoršího venku. Ještě v roce 2009 byla její ztráta skoro 200 milionů korun a hrozil jí konkurs nebo prodej. Největší zdravotnické zařízení v kraji nyní poprvé po mnoha letech zřejmě stlačí svůj dluh pod hranici 100 milionů.

"Zdraví" zlínské nemocnice se za poslední roky zlepšilo, i když o nějaké zázračně dobré kondici nemůže být řeč.

MF DNES se pokusila sestavit recept, který by nemocnici, která letos slaví 85. výročí od založení, mohl pomoci k tomu, aby v dobré formě oslavila stovku.

1
Je nutné snížit velkou ztrátu

Ekonomická situace je pro zadluženou nemocnici klíčová. To není nic nového. Nové ale může být, že se ztráta za loňský rok zřejmě poprvé po mnoha letech dostane pod hranici sto milionů korun.

"Valná hromada schválila ztrátu 60 milionů," naznačil ředitel Bohuslav Škubal, který vede nemocnici třetím rokem. Hospodaření za loňský rok uzavřeno ještě nebylo.

Také hejtman Stanislav Mišák ale věří, že ztráta přinejmenším nepřekročí 100 milionů. A to i díky tomu, že nemocnice nakupuje levněji přístroje či materiál a snaží se šetřit, kde se dá.

Trvale si však stěžuje na špatné platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Kdyby dodržovala úhradovou vyhlášku, tak do čtyř let může být hospodaření nemocnice vyrovnané," je přesvědčen Škubal.

To ale VZP odmítá s tím, že platí, jak má. "Dodržujeme úhradovou vyhlášku," tvrdí Martina Stavjaňová, která má na starost komunikaci s médii za VZP ve Zlínském kraji.

V souvislosti s dluhy nemocnice se už delší dobu spekuluje o jejím možném prodeji firmě Agel. "My její pronájem ani prodej nedopustíme," prohlásil opakovaně Mišák. Otázkou však je, kdo bude vést kraj po letošních volbách.

2
Péče nesmí být omezena

Pro to, aby nemocnice mohla fungovat jako zdravý organismus, musí mít funkční všechna specializovaná centra. Od kardiovaskulárního přes onkologické až po perinatolologické.

Tudíž ji už nesmí potkat nic podobného jako před třemi lety, kdy ministerstvo zdravotnictví ve Zlíně zrušilo traumacentrum. Nemocnice tak přišla o peníze a tím i možnost více investovat do špičkové techniky. "Musíme zachovat celou škálu péče," zdůraznil Škubal .

3
Bez modernizace to nepůjde

Jak už vyplývá z předcházejícího bodu: aby ve Zlíně byla nemocnice třetího tisíciletí, musí podle toho taky vypadat. Její zřizovatel, kterým je Zlínský kraj, proto chystá velké změny.

Mezi hlavní patří zateplení budov, rekonstrukce dětského oddělení a hlavně výstavba moderního centrálního pavilonu, v němž bude interna a neurologie.

"Do tří let by budova mohla stát. Vyjde na 800 milionů až miliardu korun," upřesnila krajská radní přes zdravotnictví Hana Příleská. Krokem vpřed je i záměr nemocnice postavit v areálu kapli a zřídit školku pro zaměstnance.

4
Skandály brzdí úspěch

Když ředitel Škubal před dvěma lety nastupoval do funkce, prohlásil mimo jiné, že chce zlepšit pověst nemocnice. To bude nějakou dobu trvat. Určitě je to ale žádoucí. Skandály totiž snadno zastíní úspěchy nemocnice. A že jich nebylo v minulosti málo.

Asi největší se týkal "černých duší", tedy fiktivních zaměstnanců, kteří měli v nemocnici pracovat. Emoce provázely také nedávný odchod bývalého primáře oddělení nukleární medicíny Jiřího Bakaly, který po neshodách s vedením odešel ze Zlína do Kyjova.