Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská nemocnice po letech stlačila dluhy pod hranici 100 milionů

  11:19aktualizováno  11:19
Lékařskou terminologií řečeno: Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je z nejhoršího venku. Ještě v roce 2009 byla její ztráta skoro 200 milionů korun a hrozil jí konkurs nebo prodej. Největší zdravotnické zařízení v kraji nyní poprvé po mnoha letech zřejmě stlačí svůj dluh pod hranici 100 milionů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KNTB Zlín

"Zdraví" zlínské nemocnice se za poslední roky zlepšilo, i když o nějaké zázračně dobré kondici nemůže být řeč.

MF DNES se pokusila sestavit recept, který by nemocnici, která letos slaví 85. výročí od založení, mohl pomoci k tomu, aby v dobré formě oslavila stovku.

Ekonomická situace je pro zadluženou nemocnici klíčová. To není nic nového. Nové ale může být, že se ztráta za loňský rok zřejmě poprvé po mnoha letech dostane pod hranici sto milionů korun.

"Valná hromada schválila ztrátu 60 milionů," naznačil ředitel Bohuslav Škubal, který vede nemocnici třetím rokem. Hospodaření za loňský rok uzavřeno ještě nebylo.

Také hejtman Stanislav Mišák ale věří, že ztráta přinejmenším nepřekročí 100 milionů. A to i díky tomu, že nemocnice nakupuje levněji přístroje či materiál a snaží se šetřit, kde se dá.

Trvale si však stěžuje na špatné platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Kdyby dodržovala úhradovou vyhlášku, tak do čtyř let může být hospodaření nemocnice vyrovnané," je přesvědčen Škubal.

To ale VZP odmítá s tím, že platí, jak má. "Dodržujeme úhradovou vyhlášku," tvrdí Martina Stavjaňová, která má na starost komunikaci s médii za VZP ve Zlínském kraji.

V souvislosti s dluhy nemocnice se už delší dobu spekuluje o jejím možném prodeji firmě Agel. "My její pronájem ani prodej nedopustíme," prohlásil opakovaně Mišák. Otázkou však je, kdo bude vést kraj po letošních volbách.

Pro to, aby nemocnice mohla fungovat jako zdravý organismus, musí mít funkční všechna specializovaná centra. Od kardiovaskulárního přes onkologické až po perinatolologické.

Tudíž ji už nesmí potkat nic podobného jako před třemi lety, kdy ministerstvo zdravotnictví ve Zlíně zrušilo traumacentrum. Nemocnice tak přišla o peníze a tím i možnost více investovat do špičkové techniky. "Musíme zachovat celou škálu péče," zdůraznil Škubal .

Jak už vyplývá z předcházejícího bodu: aby ve Zlíně byla nemocnice třetího tisíciletí, musí podle toho taky vypadat. Její zřizovatel, kterým je Zlínský kraj, proto chystá velké změny.

Mezi hlavní patří zateplení budov, rekonstrukce dětského oddělení a hlavně výstavba moderního centrálního pavilonu, v němž bude interna a neurologie.

"Do tří let by budova mohla stát. Vyjde na 800 milionů až miliardu korun," upřesnila krajská radní přes zdravotnictví Hana Příleská. Krokem vpřed je i záměr nemocnice postavit v areálu kapli a zřídit školku pro zaměstnance.

Když ředitel Škubal před dvěma lety nastupoval do funkce, prohlásil mimo jiné, že chce zlepšit pověst nemocnice. To bude nějakou dobu trvat. Určitě je to ale žádoucí. Skandály totiž snadno zastíní úspěchy nemocnice. A že jich nebylo v minulosti málo.

Asi největší se týkal "černých duší", tedy fiktivních zaměstnanců, kteří měli v nemocnici pracovat. Emoce provázely také nedávný odchod bývalého primáře oddělení nukleární medicíny Jiřího Bakaly, který po neshodách s vedením odešel ze Zlína do Kyjova.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Další z rubriky

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice....

Hradiště před volbami řeší dopravu, úbytek lidí i uvolněný areál nemocnice

Historická kašna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Jak zlepšit život v Uherském Hradišti? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Najdete na iDNES.cz