Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Horská služba přešla na digitální vysílačky, zásahy jsou řízené on-line

  • 2
Horská služba v celé republice používá novou digitální rádiovou síť, díky níž může rychleji najít pohřešované a zraněné lidi. Její předností je, že dispečer vidí zasahující členy díky GPS na monitoru a může je účinněji řídit.

Když se před čtrnácti dny v Beskydech zranil běžkař, vyrazili do terénu na záchrannou akci členové horské služby. Na dálku jim udával směr dispečer, jemuž běžkař popsal místo, kde přibližně leží. Díky tomu ho brzy našli. Měl vážně zlomenou nohu a byl podchlazený.

Proto musela být přivolána letecká záchranná služba. Dispečer horské služby jí předal souřadnice místa, kde zraněný leží, takže ho lehce objevila a zachránila.

Pokud by však Horská služba Beskydy neměla novou digitální rádiovou síť, mohl zásah trvat i několik hodin. Díky moderní technologii byl mnohem kratší.

„Hlavním plusem digitální sítě je to, že pátrání bývá rychlejší. Dispečer může zasahující členy horské služby jednoduše nasměrovat do dané lokality. Díky GPS modulům v jejich radiostanicích, které nosí u sebe, je vidí na svém monitoru,“ přiblížil náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Horská služba dosud používala analogovou rádiovou síť, takže se její členové s dispečerem domlouvali pouze přes vysílačku. A to ještě pomocí takzvaných převaděčů, což byla zařízení na vrcholech kopců, díky nimž systém fungoval i v zapadlejších údolích.

Oproti tomu digitální síť obsahuje GPS moduly, které mají členové horské služby po celé zemi nově ve svých vysílačkách. Dispečer díky nim vidí jejich pohyb v podobě teček na svém monitoru on-line.

„Když se pohybují, mají zelenou barvu. Když už jsou na místě, tak žlutou,“ upřesnil Pavlica.

Potřebují ještě zlepšit digitální pokrytí

Na digitální síť přešla horská služba od konce loňského roku v celé České republice. Důvodem byl fakt, že končí platnost analogové sítě. Ta měla navíc řadu nedostatků: její signál býval rušený jinými zařízeními a na její vlny se mohli připojit i cizí lidé.

Pokud zraněný lyžař nebo turista, který zabloudil, zavolá na pomoc horskou službu a dokáže jí alespoň přibližně popsat, kde se nachází, pátrání nyní mívá rychlejší průběh. Dispečer vyšle do akce členy horské služby a navádí je k hledané osobě.

„Je to velká pomoc, zejména pro určení lokality. Beskydy mají velkou rozlohu a ne každý je celé zná,“ podotkl šéf okrsku horské služby na Soláni Josef Slovák.

„Dispečer nám může zadat danou lokalitu i do mobilu a navigace nás pak povede,“ doplnil.

Digitální síť má přednosti i při zásahu letecké záchranné služby ve vážných případech. Dispečer jí totiž předá podle polohy člena horské služby přesné souřadnice místa, kde se nachází i se zraněným člověkem.

Nevýhodou naopak je, že digitálním signálem nejsou zatím pokryté celé Beskydy. Někde je signál horší, někde žádný, podobně jako u mobilních telefonů. Mělo by se to však změnit.

„Dá se to vyřešit posilujícími technologiemi, ale nebude to otázka několika dní. Každopádně chceme, abychom měli pokryté celé Beskydy,“ předestřel Pavlica.