Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek ve svém minipivovaru ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čechmánek coby podnikatel končí, čeká jej konkurz a rozprodej majetku

  • 14
Podnikatelská éra bývalého hokejového brankáře Romana Čechmánka je u konce. Spadl do konkurzu a jeho majetek bude na prodej. Jeho rodinný minipivovar s restaurací ve Zlíně je uzavřený.

Když olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek loni na podzim v rodném Zlíně otevíral minipivovar s restaurací, mluvil o tom, že z podniku vybuduje rodinnou značku, z níž budou jednou žít i jeho děti.

Dnes jsou vstupní dveře do budovy zamčené a je na nich přilepená cedulka: Z technických důvodů zavřeno. Restaurace je prázdná, pivo se nevaří.

Důvodem uzavření podniku je fakt, že na Čechmánka byl vyhlášen konkurz, což teď potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Podnikatelská kariéra slavného hokejového brankáře, který má i tituly mistra světa a extraligy, tak končí neslavně.

Nasekal přes sto milionů korun dluhů, naštval spoustu firem i některé další hokejisty, jímž dluží, a z téměř čtvrtmiliardy korun, které si sportem vydělal i v zámořské NHL, mu nezůstane nic.

„Chyba byla v tom, že špatně investoval. Rozhodně nestavěl pivovar s tím, že firmám nezaplatí,“ prohlásil Čechmánkův právník Petr Bernátek.

Ten na podzim přišel s reorganizačním plánem, podle něhož by byli uspokojení věřitelé, kteří mají zástavní práva na nemovitostech, tedy především banky. Další věřitelé, mezi něž patří i firmy, které pro Čechmánka stavěly pivovar a bytovku v Holešově, měli dostat jen 12 procent z dlužné částky.

To ale Krajský soud v Brně odmítl a v usnesení uvedl, že „nelze vyloučit, že tímto plánem není sledován nepoctivý záměr“. Čechmánka, který vlastní řadu nemovitostí, a tudíž má podle soudu dost majetku na splacení dluhů, poslal do konkurzu.

„Účetní hodnota majetku je jedna věc, ale reálná cena, za kterou je prodejný, je o dost nižší,“ prohlásil Bernátek. „Uvidíme, za kolik se nemovitosti prodají. Jsem ale skeptický v tom, že budou stoprocentně uspokojení všichni věřitelé,“ doplnil.

Čechmánek nesmí nakládat se svým majetkem

Podle Bernátka je ještě zhruba 10 až 12 milionů potřeba na dostavbu bytového domu v Holešově a až dva miliony spolkne pivovar, který byl povolený jen na dočasný provoz. Čechmánek vlastní i polovinu statku v Chorvatsku, z něhož měl vzniknout penzion, nebo bývalý domov důchodců v Prostějově.

Od zahájení insolvenčního řízení nesmí se svými nemovitostmi nakládat. Teď navíc jeho vlastnické podíly převzal konkurzní správce Robert Steska, který má dispoziční právo ke všemu, co úspěšnému sportovci patřilo.

„Na schůzi věřitelů dojde k přezkoumání pohledávek, pak přistoupím ke zpeněžování majetku,“ nastínil další plány Steska.

Společnosti, jež pro Čechmánka pracovaly skoro zadarmo, nebyly s dvacetiprocentním splacením pohledávek vůbec spokojené.

„Vyhlášení konkurzu je dobrá zpráva, ale stejně to možná bude nakonec k ničemu,“ posteskl si Petr Strnad, jehož firma dělala na pivovaru stavební úpravy. Chce zaplatit přes půl milionu korun.

„Vypadá to, že nás nechal stavět s úmyslem, že nám nezaplatí,“ naznačil Strnad. Čechmánka proto vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodu.

O odkup pohledávek se snaží Synot

Před vyhlášením konkurzu se bývalého hokejistu pokusila zachránit loterijní firma Synot, která hodlala doplatit jeho projekty a pak je případně zpeněžit.

„Čekáme na svolání přezkumného jednání soudu, rozhodnutí o způsobu řešení úpadku a jednáme s několika věřiteli o odkupu jejich pohledávek,“ přiblížila mluvčí Synotu Magda Pekařová. „V regionálním pivovaru vidíme velký potenciál,“ dodala.

Mezi Čechmánkovými věřiteli jsou i známí hokejisté Petr Čajánek či Miroslav Blaťák nebo někdejší šéf vsetínského hokeje a současný sportovní manažer Slovanu Bratislava Oldřich Štefl. Ten bývalému brankáři půjčil nejvíc - přes 20 milionů korun.

Někteří věřitelé ale naznačili, že může jít o fiktivní částku, aby se na ně nedostalo.

Čechmánek v současné době trénuje prvoligové juniory Vsetína.