Radnice v Hluku plánuje prodat místní smuteční síň. (Ilustrační snímek)

Radnice v Hluku plánuje prodat místní smuteční síň. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Hluk chce prodat smuteční síň, soukromník se dle starosty postará lépe

  • 1
Smuteční síně patří obvykle městům nebo obcím. V Hluku na Uherskohradišťsku by tomu ale mělo být jinak. Zdejší místo posledního rozloučení má vlastnit soukromý podnikatel. Už dokonce přišla nabídka ve výši čtvrt milionu korun.

Smuteční síň v Hluku málem změnila majitele už po středečním jednání zastupitelstva, nakonec se ale zastupitelé rozhodli oddálit její prodej do své příští schůze.

Konkrétní nabídku zájemce už na stole mají, 250 tisíc korun chce zaplatit majitel místní pohřební služby Pavel Habarta. Ten i napsal, k čemu by síň využíval: k provozování smutečních obřadů a věcí s tím spojených.

"Je jasné, že se nejedná o komerční prostor, ale pietní místo k důstojnému rozloučení. Proto nabízím takovou částku," vysvětluje podnikatel a zároveň avizuje, že do opravy síně bude muset investovat ještě dalších minimálně 300 tisíc korun.

"Chladicí zařízení je nefunkční, katafalk potřebuje opravit, chybí zvuková aparatura i další věci," shrnul.

Síň má podle odhadu cenu 597 tisíc, prodat ji levněji je problém

Jakou má tedy šanci smuteční síň koupit a za kolik peněz? Pokud by to bylo na starostovi Hluku Janu Šimčíkovi, ten by prodával i za cenu mnohem nižší.

"Můj názor je takový, že i kdybychom síň prodali za korunu, tak se vůbec nic neděje. V 99 procentech se soukromí vlastníci starají o majetek lépe než stát nebo obce. Kdyby to měl soukromník, tak by to bylo po všech stránkách úplně někde jinde," vysvětluje starosta.

Problémem ovšem je, že obecní majetek nelze prodat jen tak pod cenou. Například jen odhadní cena hlucké smuteční síně je 597 tisíc korun. Pokud by ji tedy zastupitelé chtěli prodávat za nižší cenu, museli by velmi jasně vysvětlit, proč se k něčemu takovému odhodlali.

"Vše musíme zdůvodnit tak, aby to mělo nějakou váhu a já nešel na kriminálku. Není to žádná sranda, rozhoduje sice kolektivní orgán, ale vždycky potom zvou starostu," obává se Šimčík, který proto rozhodl o oddálení prodeje.

V síni je každý pátý pohřeb, většina je jich v kostele

Už po lhůtě posílání nabídek se navíc ještě ozval druhý zájemce, který by chtěl rovněž síň koupit, ovšem na sklady a zbudování bytu. Něco takového zatím územní plán města v těchto místech neumožňuje, není ale vyloučeno, že se tento plán někdy změní. Jistota, že by taková smuteční síň byla v Hluku například i za deset let, proto není.

Ze samotných zastupitelů zatím vystoupila proti prodeji opoziční členka Julie Juránková. "Tato služba by měla být zachována. V Hluku žijí i občané, kteří nejsou věřící, nechodí do kostela, a mají právo na důstojné poslední rozloučení," sdělila a argumentovala mimo jiné tím, že síň si postavili sami Hlučané.

Statistika pohřbů ukazuje, že místní obyvatelé se většinou loučí se svými blízkými v kostele, na smuteční síň připadá každé páté rozloučení.