Historický festival se středověkou bitvou z období Velké Moravy.

Historický festival se středověkou bitvou z období Velké Moravy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Seřadit, hovada! Pribina padl, kníže Rostislav opět ubránil Moravu

  • 0
V Archeoskanzenu Modrá nedaleko Uherského Hradiště o víkendu řinčely zbraně. Uskutečnila se tam totiž rekonstrukce bitvy z doby Velké Moravy z roku 861. Opět tak proti sobě nastoupili kníže Rostislav a kníže Pribina, který na bitevním poli zemřel.

"Dvojstup seřadit, hovada," znělo drsně z bitevního pole. Mezi dobovými chýšemi ze slámy a hlíny se schylovalo k jedné z bitev, ve které před více než tisícem let své území uchránil velkomoravský kníže Rostislav.

Do obce Modrá a místního archeoskanzenu se kvůli tomu o víkendu sjeli nadšenci z různých koutů Česka, Slovenska i Polska. V rámci sedmého ročníku festivalu Veligrad ukázali divákům, jak se tenkrát bojovalo a žilo. "Snažíme se tímto způsobem napsat kroniku Velké Moravy," vysvětlil vedoucí místního sdružení Velkomoravané, které akci pořádalo, Jaroslav Křivánek.

Právě on se o víkendu stal hlavní postavou bitvy a historickým vítězem. V kůži knížete Rostislava rozdával pokyny svým vojákům, a vedl je do vítězné bitvy. Bojoval po boku vládce části dnešního Rakouska, knížete Karlomana, proti Pribinovi. Ten se odmítl podřídit a v bitvě nakonec zahynul.

Středověkých bojovníků se na poli sešlo přes 150. Nechyběli koně, ale ani ženy nebo malé děti. Muži většinou vytáhli do boje v kroužkové zbroji, s mečem, kyjem, kopím nebo štítem. "Štít je velmi účinná zbraň, přestože působí na první pohled jen jako ochrana," upozornil Křivánek.

Co tu dělají ti lidi? Zamiřte a vystřelte na ně!

Hodně bojovníků tak svedlo bitvu s třicetikilogramovou zátěží. Další ale v lehčím oblečení vrhali na protivníka šípy, jiní coby venkované sáhli po koulích z hlíny. "Boj, boj," bylo slyšet těsně předtím, než se do sebe pustily dvě řady vojáků.

V archeoskanzenu se letos poprvé objevil také dřevěný stroj připomínající katapult. Ten si vyrobili nadšenci ze sdružení Velkomoravané podle historických materiálů. Hotovo bylo během tří měsíců. V bitvě s jeho pomocí vrhali na protivníka smotané kusy kouřící látky.

"Zamiřte to na ty lidi! Co tady vlastně dělají," zařval během bitvy jeden z velitelů.

Načež mužstvo otočilo katapult přímo na diváky a zamířilo. Do davu nakonec žádná zbraň ale nepřiletěla. "Snažíme se s obecenstvem komunikovat i tímto způsobem, je to pro ně zajímavější," vysvětlil po bitvě vedoucí Velkomoravanů.

Škody a své "mrtvé" sčítal po boji nejen poražený Pribina. I pořadatelé kontrolovali zranění účinkujících. Nic zásadního ale neobjevili. Ta trocha krve, kterou v bitvě utrousil jeden z bojovníků, je prý přirozená. "Stává se to i při zkouškách. Třeba dostanete ránu do přilby, která sice ochrání, ale přitom vás třeba škrábne na čele. Nic to není," ubezpečil jeden z vojáků.

Účinkující totiž musí ctít pravidla boje a chovat se tak, aby ukázali střet, ale navzájem se nezraňovali. Na festivalu se to podařilo i přesto, že skupiny, které svedly historickou bitvu, se viděly poprvé v životě. "To nevadí, všichni mají svou roli a vědí, co mají dělat," vysvětlil Křivánek.

Kromě historické bitvy pak nadšenci ukazovali divákům i různé techniky středověkých bojů, ve svých stanech používali například nádobí, oblečení nebo nástroje, které připomínaly Velkou Moravu.