Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seřadit, hovada! Pribina padl, kníže Rostislav opět ubránil Moravu

  9:38aktualizováno  9:38
V Archeoskanzenu Modrá nedaleko Uherského Hradiště o víkendu řinčely zbraně. Uskutečnila se tam totiž rekonstrukce bitvy z doby Velké Moravy z roku 861. Opět tak proti sobě nastoupili kníže Rostislav a kníže Pribina, který na bitevním poli zemřel.

Historický festival se středověkou bitvou z období Velké Moravy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Dvojstup seřadit, hovada," znělo drsně z bitevního pole. Mezi dobovými chýšemi ze slámy a hlíny se schylovalo k jedné z bitev, ve které před více než tisícem let své území uchránil velkomoravský kníže Rostislav.

Do obce Modrá a místního archeoskanzenu se kvůli tomu o víkendu sjeli nadšenci z různých koutů Česka, Slovenska i Polska. V rámci sedmého ročníku festivalu Veligrad ukázali divákům, jak se tenkrát bojovalo a žilo. "Snažíme se tímto způsobem napsat kroniku Velké Moravy," vysvětlil vedoucí místního sdružení Velkomoravané, které akci pořádalo, Jaroslav Křivánek.

Právě on se o víkendu stal hlavní postavou bitvy a historickým vítězem. V kůži knížete Rostislava rozdával pokyny svým vojákům, a vedl je do vítězné bitvy. Bojoval po boku vládce části dnešního Rakouska, knížete Karlomana, proti Pribinovi. Ten se odmítl podřídit a v bitvě nakonec zahynul.

Středověkých bojovníků se na poli sešlo přes 150. Nechyběli koně, ale ani ženy nebo malé děti. Muži většinou vytáhli do boje v kroužkové zbroji, s mečem, kyjem, kopím nebo štítem. "Štít je velmi účinná zbraň, přestože působí na první pohled jen jako ochrana," upozornil Křivánek.

Co tu dělají ti lidi? Zamiřte a vystřelte na ně!

Hodně bojovníků tak svedlo bitvu s třicetikilogramovou zátěží. Další ale v lehčím oblečení vrhali na protivníka šípy, jiní coby venkované sáhli po koulích z hlíny. "Boj, boj," bylo slyšet těsně předtím, než se do sebe pustily dvě řady vojáků.

V archeoskanzenu se letos poprvé objevil také dřevěný stroj připomínající katapult. Ten si vyrobili nadšenci ze sdružení Velkomoravané podle historických materiálů. Hotovo bylo během tří měsíců. V bitvě s jeho pomocí vrhali na protivníka smotané kusy kouřící látky.

"Zamiřte to na ty lidi! Co tady vlastně dělají," zařval během bitvy jeden z velitelů.

Načež mužstvo otočilo katapult přímo na diváky a zamířilo. Do davu nakonec žádná zbraň ale nepřiletěla. "Snažíme se s obecenstvem komunikovat i tímto způsobem, je to pro ně zajímavější," vysvětlil po bitvě vedoucí Velkomoravanů.

Fotogalerie

Škody a své "mrtvé" sčítal po boji nejen poražený Pribina. I pořadatelé kontrolovali zranění účinkujících. Nic zásadního ale neobjevili. Ta trocha krve, kterou v bitvě utrousil jeden z bojovníků, je prý přirozená. "Stává se to i při zkouškách. Třeba dostanete ránu do přilby, která sice ochrání, ale přitom vás třeba škrábne na čele. Nic to není," ubezpečil jeden z vojáků.

Účinkující totiž musí ctít pravidla boje a chovat se tak, aby ukázali střet, ale navzájem se nezraňovali. Na festivalu se to podařilo i přesto, že skupiny, které svedly historickou bitvu, se viděly poprvé v životě. "To nevadí, všichni mají svou roli a vědí, co mají dělat," vysvětlil Křivánek.

Kromě historické bitvy pak nadšenci ukazovali divákům i různé techniky středověkých bojů, ve svých stanech používali například nádobí, oblečení nebo nástroje, které připomínaly Velkou Moravu.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Najdete na iDNES.cz