Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Herny nezmizí tak rychle, jak města plánovala. Mají povolení ministerstva

  • 0
Ve Zlíně i dalších městech Zlínského kraje začnou letos platit vyhlášky, které částečně, nebo plošně zakazují hazard. Herny z ulic ale tak rychle nezmizí. Provozovatelé spoléhají na to, že mají povolení od ministerstva financí.

Je běžný lednový pracovní den. Ve dvou hernách na náměstí Míru v centru Zlína je poměrně živo. I kolem poledne sem přišlo pár lidí, kteří chtěli zkusit štěstí.

Vypadalo to, jako by ve městě letos neměla začít platit vyhláška, jež zakazuje hazard v centru.

„O vyhlášce jsen něco slyšela, ale nic konkrétního nevím,“ řekla provozní jedné z heren.

Více se k tomu vyjádřit nechtěla ani další provozovatelé nebyli sdílnější. Přitom už v květnu 2012 zlínští zastupitelé odsouhlasili vyhlášku omezující hazard. Avšak s tím, že začne platit od roku 2015, aby se mohli majitelé barů a heren připravit na stěhování (více o schvalování čtěte zde).

Červenou linkou je na mapce vyznačeno území, ve kterém bude na základě nové vyhlášky zakázané provozovat automaty.

Zákaz v centru Zlína se dotkne asi deseti provozoven a 150 až 200 výherních přístrojů.

„Jsme přesvědčení, že takové podniky do tohoto prostoru nepatří a s konečnou platností odsud zmizí,“ zdůraznil náměstek primátora Ondřej Běták, který má hazard v kompetenci.

„Na dodržování vyhlášky budou dohlížet některé odbory magistrátu i městská policie. Tomu, kdo ji poruší, bude hrozit ve správním řízení pokuta,“ upřesnil Běták.

Vyhláška začne platit až od konce května

Nicméně v centru města je nabídka míst k hraní pořád stejně bohatá a městská policie se na razie zatím nechystá.

Vyhláška totiž nezačíná platit hned zkraje roku 2015, ale až od konce května. Tedy tři roky po schválení.

„Pak začneme centrum města důkladně monitorovat a prohřešky předávat do správního řízení,“ přiblížil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Ovšem ani potom nemusejí hrací přístroje zmizet, protože mají zákonné povolení od ministerstva financí. Zákon je v tomto případě nadřazený městským vyhláškám, takže vymýcení hazardu bude pomalejší, než si města myslela.

„S provozovateli výherních zařízení zahájíme správní řízení o odejmutí licence, která se dostala do rozporu s vyhláškou obce. Provozovatelé ale mají svá práva, mohou se například odvolat a tím oddálit pravomocné rozhodnutí,“ přiblížil mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

„Kvůli složitosti správního řízení a někdy až obstrukčním praktikám některých provozovatelů to může trvat řádově několik měsíců,“ odhadl Ležatka.

Firmy se odvolávají na ministerské licence

S postupným omezením hazardu ve Zlíně jsou smíření i jeho provozovatelé, byť nadšení rozhodně nejsou, protože to pro ně bude znamenat finanční ztrátu.

„Přístup města respektujeme,“ řekl Milan Kup, který má Zlín na starost ve firmě Bonver.

„Naše přístroje z centra zmizí ve chvíli, kdy jim vyprší licence, nebo jim je odejme ministerstvo financí. To chvilku potrvá,“ doplnil Kup.

„Jsme přesvědčení, že by vyhláškou neměla být ovlivněna platnost dřívějších povolení, která ministerstvo financí vydalo až do konce roku 2017,“ sdělila mluvčí loterijního holdingu Synot z Uherského Hradiště Magda Pekařová.

Synot se také ohradil u ministerstva vnitra proti plošnému zákazu hazardu, který ve Zlínském kraji začne letos platit v Kroměříži nebo v Otrokovicích.

Prohibice je ve hře i ve Zlíně, protože se tady v 23. ledna uskuteční referendum o plošném zákazu (více zde).

K jeho platnosti je však potřeba pětatřicetiprocentní účasti voličů, které nedosáhla ani města, jež hlasování spojila s komunálními volbami.

Ministerstvo financí navíc připravuje zpřísnění zákona o hazardu, který by zakazoval hrací přístroje v hospodách a barech, počítá s registrem vyloučených hráčů.

Hodlá také stanovit finanční limit, jenž může jednotlivec prohrát - maximálně 20 tisíc korun za měsíc. Zákon by měl začít platit k nelibosti provozovatelů hazardu od roku 2016.