Do zlínského registru dárců kostní dřeně se zapsaly také házenkářky hrající za...

Do zlínského registru dárců kostní dřeně se zapsaly také házenkářky hrající za Veselí nad Moravou. Na snímku je Helena Štěrbová, rodačka z Uherského Hradiště. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Házenkáři Zubří i hráčky Veselí nabídli kostní dřeň. Přesvědčil je masér

  • 0
Registr dárců kostní dřeně ve Zlínském kraji je od úterý bohatší o 26 lidí. Všechny je přivedl masér házenkářů Zubří Petr Kocurek. Kromě jeho týmu přesvědčil i házenkářky Veselí nad Moravou.

Sám je v registru dárců kostní dřeně už patnáct let, v úterý do něj přivedl dalších 26 lidí. Co k tomu maséra mistrovských házenkářů Gumáren Zubří Petra Kocurka přimělo? "Před lety onemocněl leukémií můj syn, tehdy jsem do registru vstoupil," vysvětlil.

Jeho příběh měl šťastný konec. Ovšem registr dárců je nutné pořád rozšiřovat. Kocurek proto přesvědčil nejen hráče svého klubu, ale i hráčky Veselí nad Moravou.

"Když s tím nápadem přišel, moc jsme se nerozmýšleli," reagoval kapitán Zubří Tomáš Bechný.

Kromě něj dorazili Miroslav Jurka, který v zimě přestoupil do Hlohovce, Michal Dědek, Helena Štěrbová, Kristýna Salčáková nebo Eva Romanová.

Na transfuzní stanici jim zdravotníci odebrali jednu ampulku krve. "Vyplnili jsme dotazník a to bylo všechno. Teď bude záležet na tom, jestli se budeme jako dárci hodit," popsal Bechný.

Pokud ano, lékaři se ozvou. "Buď se dřeň odebere v narkóze z kyčle a druhý den trochu bolí záda jako při naraženině, nebo se získá z krve jako při běžném odběru. Jen to trvá déle," popsala primářka transfuzního oddělení zlínské nemocnice Yvetta Stavařová.

Dárce si však v tomto případě musí aplikovat několik dní předem injekce, aby se namnožily mladé zárodečné buňky kostní dřeně a vyplavily se do krevního oběhu. Způsob si dárce vybere sám, v obou případech ho to bude stát několik dnů volna.

"S tím jsme do toho šli. Pokud se někdo ozve, nebude to problém zařídit," ujistil Bechný.

Momentálně je v registru dárců kostní dřeně 3 700 lidí ze Zlínského kraje. "Z toho 39 lidí už dřeň skutečně darovalo. Jeden dokonce dvakrát," uvedla Stavařová.

Mezi pacienty s hematoonkologickým onemocněním bývají velmi často mladí lidé, u některých je darování kostní dřeně jedinou léčebnou možností a nadějí na vyléčení.

Získat dárce kostní dřeně je však podstatně těžší než například dárce krve. "Lidé se většinou bojí odběru," potvrdila Stavařová.