Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hapka a Horáček přivezou do Zlína Kudykam. Zazní jako koncert

  11:46aktualizováno  11:46
Netradiční budova zlínského Kongresového centra od architektky Evy Jiřičné se zalíbila textaři Michalu Horáčkovi natolik, že tam uspořádá koncert. Půjde přitom o jediný potvrzený koncert lyrikálu Kudykam v Česku. Do Zlína ho přivezou přímo ze Státní opery.

Michal Horáček a Petr Hapka na premiéře Kudykamu. | foto: ČTK/René Volfík

"Je skvělé, že se ve Zlíně nebáli takové stavby. Vím, jaké kolem toho byly emoce, ale takové věci lidé ocení vždy až s odstupem času," věří jeden z autorů Kudykamu Horáček. Narážel tím na zlínské kritiky stavby, kteří tvrdili, že budova je příliš megalomanská.

Koncert Kudykam

Praktické informace

Kdy: 8. května v 19 hodin

Kde: Kongresové centrum Zlín

Cena: od 350 do 450 korun

Vstupenky: koupíte v síti Ticketpro

Kudykam, jehož spoluautorem je Petr Hapka, má hvězdné obsazení a rovnou několik vazeb na Zlín. Může směle atakovat titul Hudební událost roku. Lístky už pořádající agentura dala do prodeje.

Vystoupí i umělci z regionu

Do Zlína nepřivezou umělci původní hru, ale její koncertní verzi, tedy koncert s písněmi z příběhu. Zpívat je ovšem budou samotní představitelé hlavních rolí.

Velké role v muzikálu, který autoři nazývají lyrikálem, dostali i umělci z regionu, například herec zlínského Městského divadla Gustav Řezníček či vsetínský hudebník František Segrado.

"Ty samozřejmě zlínské publikum uvidí," ujistil Horáček. Kromě nich také třeba Ondřeje Rumla a Luciu Šoralovou.

Autor textů Michal Horáček bude koncertem provázet a hudební doprovod obstará Ondřej Brzobohatý se svojí kapelou.

Právě ale umělci z regionu jsou ti, kteří z uvedení v Kongresovém centru nejsou nadšení. František Segrado se obává o kvalitu projekce.

"Myslím, že ten sál pořád není hotový. Hlavně s plovoucí podlahou mám problém, je hodně odrazná, takže láme zvuk jinak, než by měla," řekl.

Sál si přitom pochvalovali hudebníci, kteří mají zkušenosti z předních světových koncertních síní. "Hudebně je nová budova také na vynikající úrovni, může konkurovat evropským sálům," uvedl při svém zlínském koncertě italský dirigent Walter Attanasi.

"Budova se mi velmi líbí, je perfektní. Také jsem nadšený z fialové barvy, působí vesele. A oválný tvar dodává sálu lepší akustiku," byl přesvědčen světový tenorista David Lomeli.

Koncertní verze bude o něco kratší

Horáček se přímo ke kvalitě multifunkčního sálu nevyjádřil. Podle něj je důležité soustředit se na to, co se bude odehrávat uvnitř.

V původní hře je přes dvacet písní. Koncertní verze, kterou uvidí diváci ve Zlíně, bude o něco kratší. "Taková koncentrovanější. Sám jsem na to zvědavý," řekl herec zlínského divadla Gustav Řezníček.

"Vím o lidech, kteří viděli divadelní hru v Praze a na zlínský koncert se chystají. Bude to zase něco jiného," dodal.

Kudykam vypráví příběh kluka, který se musí rozhodnout, jestli bude žít v bezpečí pátého suterénu penzionu Svět, nebo vyrazí do vyšších pater.

"Jeho život, stejně jako život většiny z nás, vystihuje slogan definitivně možná,“ říká Segrado.

Kluk skutečně do světa vyrazí. Dostává se přitom do situací, kdy neví kudy kam. "V ten moment se mu Kudykam zjeví. Je to pohádková postava, ale ani zlý našeptávač, ani anděl strážný. Jen nabízí možnosti," prozrazuje Segrado.

Celý muzikál bude v létě čtyřikrát k vidění v Brně

A jestli Kudykam splnil očekávání autorů? "Předčil je," prohlásil Horáček. "Hrát naživo před jedenácti sty lidmi byla úplně nová zkušenost. A fakt, že jsme ten sál dokázali naplnit, je také skvělý," doplnil.

Celý muzikál se představí ještě v červnu v brněnském Janáčkově divadle, kde se odehrají čtyři představení. "V Brně jsme na léto naplánovali tři představení, která byla prakticky hned vyprodaná. Proto jsme jedno přidali. A je skutečně možné, že to budou poslední představení," řekl Horáček.

Kudykam měl premiéru v říjnu 2009 v pražské Státní opeře. Poslední pražské představení ve Státní opeře se uskutečnilo 16. ledna tohoto roku. V divadelní podobě, kterou už ve Státní opeře vidělo 65 tisíc lidí, ho režíroval bývalý umělecký šéf zlínského Městského divadla Dodo Gombár. Ten se ale v květnu do Zlína nechystá.

"S koncertní verzí nemám nic společného, takže cestu do Zlína opravdu neplánuji," řekl Gombár.

Po patnácti měsících inscenace musela v Praze skončit kvůli rozporům s bývalým vedením Státní opery. Dočkala se sedmasedmdesáti repríz. Kudykam vyšel také v knižní verzi s ilustracemi Borise Jirků.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Mazda 3 2.0 2009 · ČR,1.maj,...
Mazda 3 2.0 2009 · ČR,1.maj,...

r.v. 2009, naj. 132 362 km, benzín
180 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz