Uprchlíci čekají v nádražní budově budapešťského nádraží Keleti.

Uprchlíci čekají v nádražní budově budapešťského nádraží Keleti. | foto: AP

Hamé nabízí práci deseti syrským rodinám, láká dělníky i techniky

  • 176
Ubytování a práci pro deset rodin syrských uprchlíků nabízí česká potravinářská společnost Hamé. Do budoucna firma uvažuje, že nabídku pomoci pro lidi utíkající před válkou a chudobou ještě rozšíří.

O nabídce pomoci se zvládnutím současné uprchlické vlny už firma informovala české ministerstvo vnitra.

„Situace v Sýrii je tragická, je to zcela rozvrácená země plná utrpení. Přitom Sýrie patřila v regionu k relativně vyspělým a kulturním zemím se vzdělaným obyvatelstvem. Jestli si někdo zaslouží azyl a život v relativně bohaté a hlavně bezpečné zemi, jako je Česko, tak jsou to Syřané. Nabízíme azylantům podanou ruku,“ prohlásil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Hamé chce prostřednictvím svých výrobních závodů v tuzemsku nabídnout pomoc těm běžencům, kteří dostanou v České republice azyl.

„Vždy stojíme o lidi, kteří jsou ochotni a schopni dobře pracovat. A navíc si myslíme, že současnou migrační krizi v Evropě nezvládnou řešit jen vlády a politici. Je to věcí nás všech a soukromé firmy mohou výrazně pomoci,“ poznamenal Štrupl.

„Předpokládáme, že v první fázi bychom u nás zajistili živobytí pro přibližně deset syrských rodin. Po vyhodnocení zkušeností bychom počty mohli rozšířit,“ doplnil šéf Hamé.

Volná místa mají ve výrobě, je i nedostatek specialistů

Jakou přesně práci by Syřané v Hamé vykonávali, zatím firma přesně stanoveno nemá.

„Je to předčasná věc. Bude záležet na domluvě, jak se dokáží v rámci Hamé uplatnit. Jsme firma, která roste a plánuje dál navýšovat výrobu. Navíc existují profese, kde je nyní nedostatek pracovních sil, třeba nástrojáři, elektrikáři, obsluhy speciálních strojů. Navíc vzhledem k tomu, že sídlíme mimo Prahu, není jednoduché získat i některé špičkové odborníky,“ sdělil iDNES.cz mluvčí firmy Petr Kopáček.

V případě práce ve výrobě by firma se Syřany mohla předem konzultovat případná náboženská omezení, aby například muslimové neměli problém se zpracováním vepřového masa.

„Celý proces přijímání syrských rodin chceme řešit s ministerstvem vnitra, se kterým budeme všechny náležitosti konzultovat. Otázku náboženství neřešíme, pro nás je jediná klíčová věc: jestli jsou lidé ochotní a schopni kvalitně pracovat,“ poznamenal Kopáček.

Připustil přitom, že Hamé zpracovává spoustu produktů z různého masa, zeleniny a ovoce.

Celá skupina Hamé má v současnosti zhruba 2 400 zaměstnanců, z toho zhruba 1 800 v České republice. Výrobní závody v tuzemsku má v Kunovicích, Babicích, Uherském Hradišti, Podivíně, Bzenci, Letohradě a Hněvotíně. V zahraničí pak má firma po jedné továrně v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

O azyl v České republice letos podle ČTK požádalo asi šedesát Syřanů. Policisté přitom od června zadrželi v tuzemsku zhruba 2 500 uprchlíků, kolem poloviny z nich právě z válkou zmítané Sýrie. Většina z nich směřuje do Německa nebo dalších zemí západní Evropy.