Gymnázium v Kroměříži si letos zvolilo pouhých 11 studentů. Škola proto dostala nové vedení. Ilustrační snímek

Gymnázium v Kroměříži si letos zvolilo pouhých 11 studentů. Škola proto dostala nové vedení. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Gymnázium přišlo o studenty a vzápětí i ředitelku. Teď má nového šéfa

  • 0
Gymnázium v Kroměříži má nového ředitele. Od 1. listopadu se jím stane Josef Havela, který momentálně řídí základní školu v Chropyni. Skončit tak má období, v němž škola ztrácela pověst, studenty i kantory. Krize vyvrcholila na konci srpna, kdy kraj odvolal dosavadní ředitelku.

„Konkurzní komise jej vybrala tohoto muže jako nejlepšího z deseti uchazečů,“ potvrdil radní Zlínského kraje odpovědný za školství Petr Navrátil.

Letos čtyřicetiletý Havela vystudoval pedagogickou fakultu v Ostravě. Osm let učil na kroměřížské Základní škole Slovan, rok na gymnáziu a poslední tři roky řídí školu v Chropyni, kde žije.

„Gymnázium a část vyučujících znám osobně, i když je to víc než pět let, co jsem tam působil. Žádné razantní personální kroky neplánuji, atmosféra ve škole se musí především zklidnit,“ uvedl Havela.

Situace ve škole se komplikovala několik let, postupně z ní odcházeli učitelé, vedení čelilo kritice rodičů. Vygradovala letos, kdy do prvního ročníku nastoupilo pouhých 11 studentů, což nemá v historii Zlínského kraje obdoby. Na konci srpna pak zřizovatel, jímž je Zlínský kraj, odvolal dosavadní ředitelku Janu Polachovou a vyhlásil konkurz.

„Potíže už se projevují tím, že rodiče dávají přednost jiným školám,“ upozornil tehdy Navrátil.

Poloprázdná třída znamená méně peněz pro školu

Na co konkrétně stížnosti mířily, nechtěl podrobně komentovat. Potvrdil jen špatnou komunikaci ředitelky s učiteli i rodiči. A také uznal, že většina stížností, která dorazila na jeho stůl, byla věcná a racionální.

„Stále ale platí, že škola velmi dobře vzdělává. Její studenti mají výborné výsledky ve srovnání s jinými gymnázii v kraji,“ uvedl Havela. V tom mu dává za pravdu i celostátní srovnání státních maturit, v němž škola obstála několik let po sobě.

Kromě pracovních vztahů se bude nový ředitel potýkat také s výpadkem financí nebo s tím, jak zajistit nabídku volitelných předmětů. Střední školy dostávají peníze od státu podle toho, kolik mají studentů. Poloprázdná třída v prvním ročníku po příští čtyři roky tak bude znamenat citelný výpadek peněz.

„Je poměrně velký. Nicméně pokud škola v dalších ročnících třídy naplní, přežije to,“ ujistil šéf Asociace ředitelů gymnázií Dalibor Sedláček.

Zároveň s konkurzem uspěl Havela také v komunálních volbách. Vedl kandidátku nezávislých Společně pro Chropyni, která skončila třetí. Ještě není jasné, jak dopadnou koaliční vyjednávání. Pokud by však hnutí mířilo do rady, Havela se funkce radního vzdá. „Priorita je pro mě škola,“ ujistil.