Studentka vyrábí čelenky do vlasů, s nápadem vyhrála podnikatelskou soutěž pro...

Studentka vyrábí čelenky do vlasů, s nápadem vyhrála podnikatelskou soutěž pro středoškoláky. | foto: archiv Kláry Urbanové

Jako malá čelenku do vlasů nechtěla, teď je sama zdobí a sbírá úspěchy

  • 1
Nejdřív jen hledala originální šperk pro sebe, brzy ale začali Kláru Urbanovou oslovovat další lidé, které její výtvor zaujal. Tak se zrodil nápad vyrábět unikátní čelenky do vlasů. Studentce zlínského gymnázia v Lesní čtvrti nyní vynesl krajské prvenství v projektu pro středoškoláky Soutěž a podnikej.

„Je to můj boj proti fádnosti české módy,“ usmívá se Urbanová. Jako malá prý umělohmotné čelenky nesnášela, protože ji tlačily za ušima.

Před časem ale objevila tenké, obalené pentlí, s kterými takový problém nemá. Na ně začala lepit vlastnoručně vyráběné ozdoby, nejčastěji v podobě květů či ovoce.

Dokázala tam dostat i čtvero ročních období. Počeštila anglické označení hand made a čelenky nazvala Hademade.

Používá speciální modelovací hmotu, která po upečení ztvrdne. Ozdoby pak barví a lepí na čelenku. Udělala i zátěžové zkoušky, při kterých nechala na čelenku téct vodu, foukat silný vítr a stlačila ji. Vydržely ozdoby i barvy na nich.

Nápad má propracovaný, přesto mu Soutěž a podnikej dodala nový směr. „Můj mentor mi řekl: Proč by čelenka nemohla vonět?“ vybavuje si Urbanová. A tak začala shánět vzorkovníky kvalitních parfémů a experimentovat s vůní.

Hodně soutěžících boj vzdalo, bylo to moc práce a času

Právě o tom celý projekt je. Má podpořit aktivní středoškoláky, kteří mají nějaký nápad či podnikatelský záměr, který mohou rozvíjet a stavět na něm třeba při dalších studiích.

„Nezatěžovali jsme je technikáliemi, jako je účetnictví, daně, zakládání firmy. Podstatné bylo hrát si a zdokonalovat svou myšlenku,“ popsal jeden z autorů soutěže Martin Vítek.

Letos se akce konala poprvé a přilákala desítky zájemců. Za úkol měli rozebrat svůj plán, vytvořit prezentaci a vysvětlit, proč může být úspěšný. K dispozici měli mentory z řad podnikatelů, právníků či odborníků na investice, s kterými mohli věc konzultovat.

Část studentů však soutěž vzdala bez boje. „Pro někoho to bylo moc práce, pro jiného času a našli se i takoví, kteří posbírali rady a odešli s tím, že víc nepotřebují,“ uvedl Vítek. Vítěze krajských kol čeká v lednu republikové finále.