Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

  11:05aktualizováno  12:17
Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru Járovi. Místo sedmi a půl roku si má odsedět o dvě léta méně. Jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou soud nově posílá za mříže na pět let. Část kauzy vrátil krajskému senátu.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na Filipínách. | foto: Cesta Guru Járy

Dobeš je zakladatelem esoterické školy Poetrie, podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich všemožné problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život.

Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Podle obžaloby se případy ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Dobeše s Pláškovou obžaloba vinila ze šesti případů znásilnění, hrozilo jim pět až dvanáct let.

V pěti incidentech mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě o prokázané znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal a tomu přizpůsobil výši sankce.

„Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková,“ uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

„Jsem ráda, že po těch letech aspoň v jednom skutku s prokázaným násilím je rozhodnutí pravomocné a byl uložen i adekvátní trest,“ řekla novinářům po vynesení rozsudku žalobkyně Jarmila Ošlejšková.

Zbylými pěti případy se bude muset znovu zabývat zlínský krajský soud, který musí doplnit dokazování. Podle vrchního soudu není vyloučeno, že se tyto ženy mohly vrhnout „do náruče manipulátora“ dobrovolně.

„Tento soud upozorňoval už ve svém původním rozhodnutí na svazky, kde jsou vyslechnuty ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené,“ poukázal předseda senátu.

Nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.

„Dobešovi se vrhá k nohám desítka či stovka žen, jak on má zjistit, že těchto pět se zrovna neztotožňuje s tím, že budou odháčkovány touto formou,“ doplnil Kaderka.

Tantra, nebo soulož?

Podle obžaloby Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Obhajoba to však popírá s tím, že jde o tantrickou praktiku a nikoli o soulož. Duchovní praktikou podle obhajoby prošly stovky žen. Několik z nich poté metodu napadly, cítily se poškozené.

Část kauzy tedy vrchní soud vrátil na základě odvolání žalobkyně zpět zlínskému soudu, který Dobeše a Pláškovou odsoudil letos v lednu (viz též Odháčkování je znásilnění, potvrdil soud. Guru Jára dostal sedm a půl roku).

Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. V roce 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení.

Dobešův obhájce chce proti pravomocnému odsouzení podat dovolání. U soudu napadal především nezákonnost řízení, které je vedeno jako proti uprchlým.

„To řízení není vedeno spravedlivě, je tam porušeno právo na obhajobu. Soud se nezabýval otázkou videokonference. Naši klienti komunikují se soudem, snaží se, aby byli vyslechnuti,“ řekl novinářům obhájce Michal Krčma.

Podle soudce Kaderky je však řízení zákonné, poukázal na to, že oba obžalovaní činí opakované kroky k tomu, aby zabránili deportaci a vyhnuli se v tuzemsku orgánům činným v trestním řízení.

Zcela původně krajský soud Dobeše už v roce 2014 potrestal desetiletým vězením, Pláškové udělil trest o půl roku kratší. Oba se proti původnímu verdiktu prostřednictvím svých právních zástupců odvolali a Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil (viz též Guru Jára zůstane zatím bez trestu, soud verdikt s vězením zrušil).

Tehdy konstatoval, že dokazování nebylo dostatečné.

Napodruhé byli Dobeš a Plášková letos v lednu odsouzeni za šest znásilněných na sedm let a šest měsíců, třebaže obžaloba a také původní rozsudek se týkaly znásilnění osmi žen.

Autoři: ,

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Další z rubriky

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Luhačovice zachránily jeden ze symbolů, pramen Ottovka opět teče

Pramen Ottovka v lázních Luhačovice.

Ottovka, jeden z nejslavnějších pramenů v Luhačovicích, byl dlouhodobě znečištěn bakteriemi. Ještě letos v létě se...

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Najdete na iDNES.cz