Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

  11:05aktualizováno  12:17
Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru Járovi. Místo sedmi a půl roku si má odsedět o dvě léta méně. Jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou soud nově posílá za mříže na pět let. Část kauzy vrátil krajskému senátu.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na Filipínách. | foto: Cesta Guru Járy

Dobeš je zakladatelem esoterické školy Poetrie, podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich všemožné problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život.

Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Podle obžaloby se případy ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Dobeše s Pláškovou obžaloba vinila ze šesti případů znásilnění, hrozilo jim pět až dvanáct let.

V pěti incidentech mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě o prokázané znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal a tomu přizpůsobil výši sankce.

„Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková,“ uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

„Jsem ráda, že po těch letech aspoň v jednom skutku s prokázaným násilím je rozhodnutí pravomocné a byl uložen i adekvátní trest,“ řekla novinářům po vynesení rozsudku žalobkyně Jarmila Ošlejšková.

Zbylými pěti případy se bude muset znovu zabývat zlínský krajský soud, který musí doplnit dokazování. Podle vrchního soudu není vyloučeno, že se tyto ženy mohly vrhnout „do náruče manipulátora“ dobrovolně.

„Tento soud upozorňoval už ve svém původním rozhodnutí na svazky, kde jsou vyslechnuty ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené,“ poukázal předseda senátu.

Nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.

„Dobešovi se vrhá k nohám desítka či stovka žen, jak on má zjistit, že těchto pět se zrovna neztotožňuje s tím, že budou odháčkovány touto formou,“ doplnil Kaderka.

Tantra, nebo soulož?

Podle obžaloby Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Obhajoba to však popírá s tím, že jde o tantrickou praktiku a nikoli o soulož. Duchovní praktikou podle obhajoby prošly stovky žen. Několik z nich poté metodu napadly, cítily se poškozené.

Část kauzy tedy vrchní soud vrátil na základě odvolání žalobkyně zpět zlínskému soudu, který Dobeše a Pláškovou odsoudil letos v lednu (viz též Odháčkování je znásilnění, potvrdil soud. Guru Jára dostal sedm a půl roku).

Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. V roce 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení.

Dobešův obhájce chce proti pravomocnému odsouzení podat dovolání. U soudu napadal především nezákonnost řízení, které je vedeno jako proti uprchlým.

„To řízení není vedeno spravedlivě, je tam porušeno právo na obhajobu. Soud se nezabýval otázkou videokonference. Naši klienti komunikují se soudem, snaží se, aby byli vyslechnuti,“ řekl novinářům obhájce Michal Krčma.

Podle soudce Kaderky je však řízení zákonné, poukázal na to, že oba obžalovaní činí opakované kroky k tomu, aby zabránili deportaci a vyhnuli se v tuzemsku orgánům činným v trestním řízení.

Zcela původně krajský soud Dobeše už v roce 2014 potrestal desetiletým vězením, Pláškové udělil trest o půl roku kratší. Oba se proti původnímu verdiktu prostřednictvím svých právních zástupců odvolali a Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil (viz též Guru Jára zůstane zatím bez trestu, soud verdikt s vězením zrušil).

Tehdy konstatoval, že dokazování nebylo dostatečné.

Napodruhé byli Dobeš a Plášková letos v lednu odsouzeni za šest znásilněných na sedm let a šest měsíců, třebaže obžaloba a také původní rozsudek se týkaly znásilnění osmi žen.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz