Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neexistující ghetto rozděluje vedení města v Otrokovicích

  8:57aktualizováno  8:57
Obavy kolem stěhování sociálně slabých do bytového domu soukromého investora u vlakového nádraží a zřejmě i blížící se komunální volby způsobily trhlinu ve vedení Otrokovic. Mezi Jaroslavem Budkem a místostarostou Milanem Plesarem panuje napětí, oba chystají vlastní setkání s lidmi

DŮM U NÁDRAŽI. V Otrokovicích řeší, kdo se nastěhuje do nově zrekonstruovaného domu v ulici J. Jabůrkové. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Majitel domu, podnikatel Zdeněk Daněk, sice už oznámil, že chce, aby tam "bydleli slušní lidé a měli slušné sousedy", jenže obavy z nastěhování desítek sociálně slabých rodin do levného podnájmu za sociální dávky neustávají.

Starosta Jaroslav Budek (ČSSD) proto pořádá v pátek 22. listopadu v 17 hodin v Otrokovické Besedě jednání za přítomnosti majitele domu a snaží se zklidnit to, co označuje za fámu.

Jenže další schůzka na tohle téma se koná v pondělí 25. listopadu a pořádá ji místostarosta Milan Plesar a jeho formace Nový impuls pro Otrokovice.

V mimořádném vydání stejnojmenného periodika, které rozdalo lidem do schránek, nabízí "nekompromisní řešení problému". Názor, že by rozbíjel jednotu koalice, ale Plesar odmítá. Páteční schůzku podle něj organizuje radnice, což se nevylučuje s mítinkem Nového impulsu.

"Je to aktivita našich pěti zastupitelů. Tato setkání organizuji už tři roky. Takto něco vypíchávat z kontextu mi přijde nešťastné," tvrdí Plesar.

Hnutí podle něj dostalo mandát, aby se občanům zpovídalo víc a informovalo je pravidelněji než zavedené strany a dělá to právě v periodiku Nový impuls a na setkáních s lidmi.

Lidé chtějí vědět, co pro ně děláme

Hesla z mimořádného vydání jako "nepřizpůsobivé nechceme" nebo "nabízíme nekompromisní řešení" se podobají tónu nedávné internetové petice "Proti Romům v Otrokovicích". Plesar je však za populistická nepovažuje.

"Lidé se na nás obracejí a říkají: My jsme vám dali hlasy, co pro nás děláte? Chci jim dát informaci, kterou jim dodneška nikdo nedal," prohlásil. Podle svých slov už slyšel o lidech, kteří chtějí prodat byt a odejít z Otrokovic.

Starosta Budek se minulý týden snažil atmosféru zklidnit tím, že obavy ze vzniku ghetta s odvoláním na prohlášení majitele domu označil za fámu.

"Na jednání s námi i v oficiálním prohlášení investor opakovaně slíbil, že jeho záměrem je všechny byty prodat slušným lidem," vysvětlil Budek.

Plesar podle svých slov situaci znovu nejitří. "Magazín vznikl před deseti dny. A protože s občany jsme se setkali po každém vydání magazínu, tak se s nimi setkáme i teď," vysvětlil.

Aniž by starostu jmenoval, výtisk Nového impulsu opakovaně tvrdí, že nelze "nečinně sedět" nebo říkat do médií, že město nemůže ovlivnit výběr případných nájemníků v soukromém domě.

Výtisk je proto z velké části věnován tomu, co město podle zákona může udělat, aby pro majitele "v konečném důsledku nebylo ubytování nepřizpůsobivých lidí lukrativní".

Že by Plesarovy aktivity měly sbírat stranické body na úkor loajality ke koalici, místostarosta odmítá. "Táhneme za jeden provaz," ujišťuje.

Starosta Budek si tak jistý není. "Blíží se volby. Co jiného k tomu říct," reaguje na iniciativy Plesara. "Je to koaliční partner a já nejsem nastavený tak, abych ho v této chvíli veřejně kritizoval. Chceme lidi spíš uklidnit, na rozdíl od...," už nedořekne větu.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Najdete na iDNES.cz