Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neexistující ghetto rozděluje vedení města v Otrokovicích

  8:57aktualizováno  8:57
Obavy kolem stěhování sociálně slabých do bytového domu soukromého investora u vlakového nádraží a zřejmě i blížící se komunální volby způsobily trhlinu ve vedení Otrokovic. Mezi Jaroslavem Budkem a místostarostou Milanem Plesarem panuje napětí, oba chystají vlastní setkání s lidmi

DŮM U NÁDRAŽI. V Otrokovicích řeší, kdo se nastěhuje do nově zrekonstruovaného domu v ulici J. Jabůrkové. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Majitel domu, podnikatel Zdeněk Daněk, sice už oznámil, že chce, aby tam "bydleli slušní lidé a měli slušné sousedy", jenže obavy z nastěhování desítek sociálně slabých rodin do levného podnájmu za sociální dávky neustávají.

Starosta Jaroslav Budek (ČSSD) proto pořádá v pátek 22. listopadu v 17 hodin v Otrokovické Besedě jednání za přítomnosti majitele domu a snaží se zklidnit to, co označuje za fámu.

Jenže další schůzka na tohle téma se koná v pondělí 25. listopadu a pořádá ji místostarosta Milan Plesar a jeho formace Nový impuls pro Otrokovice.

V mimořádném vydání stejnojmenného periodika, které rozdalo lidem do schránek, nabízí "nekompromisní řešení problému". Názor, že by rozbíjel jednotu koalice, ale Plesar odmítá. Páteční schůzku podle něj organizuje radnice, což se nevylučuje s mítinkem Nového impulsu.

"Je to aktivita našich pěti zastupitelů. Tato setkání organizuji už tři roky. Takto něco vypíchávat z kontextu mi přijde nešťastné," tvrdí Plesar.

Hnutí podle něj dostalo mandát, aby se občanům zpovídalo víc a informovalo je pravidelněji než zavedené strany a dělá to právě v periodiku Nový impuls a na setkáních s lidmi.

Lidé chtějí vědět, co pro ně děláme

Hesla z mimořádného vydání jako "nepřizpůsobivé nechceme" nebo "nabízíme nekompromisní řešení" se podobají tónu nedávné internetové petice "Proti Romům v Otrokovicích". Plesar je však za populistická nepovažuje.

"Lidé se na nás obracejí a říkají: My jsme vám dali hlasy, co pro nás děláte? Chci jim dát informaci, kterou jim dodneška nikdo nedal," prohlásil. Podle svých slov už slyšel o lidech, kteří chtějí prodat byt a odejít z Otrokovic.

Starosta Budek se minulý týden snažil atmosféru zklidnit tím, že obavy ze vzniku ghetta s odvoláním na prohlášení majitele domu označil za fámu.

"Na jednání s námi i v oficiálním prohlášení investor opakovaně slíbil, že jeho záměrem je všechny byty prodat slušným lidem," vysvětlil Budek.

Plesar podle svých slov situaci znovu nejitří. "Magazín vznikl před deseti dny. A protože s občany jsme se setkali po každém vydání magazínu, tak se s nimi setkáme i teď," vysvětlil.

Aniž by starostu jmenoval, výtisk Nového impulsu opakovaně tvrdí, že nelze "nečinně sedět" nebo říkat do médií, že město nemůže ovlivnit výběr případných nájemníků v soukromém domě.

Výtisk je proto z velké části věnován tomu, co město podle zákona může udělat, aby pro majitele "v konečném důsledku nebylo ubytování nepřizpůsobivých lidí lukrativní".

Že by Plesarovy aktivity měly sbírat stranické body na úkor loajality ke koalici, místostarosta odmítá. "Táhneme za jeden provaz," ujišťuje.

Starosta Budek si tak jistý není. "Blíží se volby. Co jiného k tomu říct," reaguje na iniciativy Plesara. "Je to koaliční partner a já nejsem nastavený tak, abych ho v této chvíli veřejně kritizoval. Chceme lidi spíš uklidnit, na rozdíl od...," už nedořekne větu.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Vandal poškodil oplocení, myslivci přišli o bažanty za statisíce

Ilustrační snímek

Myslivci na Zlínsku přišli za jediný den o všech 150 bažantů, které chovali v bažantnici. Neznámý pachatel poškodil...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz