VIDEO: Rysice Lenka žije, fotopast ji i s koťaty zachytila u Dolní Bečvy

  • 5
Příjemné překvapení připravila ochráncům přírody nedávná kontrola fotopastí. Na jednom ze snímků z horní části povodí Rožnovské Bečvy se totiž podařilo zachytit rysici Lenku, o které neměli téměř rok a půl žádné zprávy.

O asi sedmileté samici rysa ochránci nevěděli od července 2015. O několik měsíců později navíc auto u Dolní Bečvy srazilo jedno z jejích koťat (více zde).

„Měli jsme obavy, že Lenka také zahynula při autonehodě nebo ji někdo upytlačil. Máme velkou radost, že se jí podařilo přežít,“ vylíčil Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha, jejíž členové se monitorováním velkých šelem zabývají.

Fotopast rysici Lenku zachytila v prosinci poblíž značkovacího místa u Dolní Bečvy.

„Je na první pohled nezaměnitelně identifikovatelná podle telemetrického obojku, který jí zůstal na krku ze sledování v letech 2011 až 2012,“ sdělil Kutal. Před objektivem se samice objevila v doprovodu dvou koťat.

Osmdesát fotopastí

Za uplynulý půlrok se ochráncům díky fotopastem podařilo prokázat rozmnožování hned u pěti beskydských rysic.

„Že se rysům daří rozmnožovat, je velmi příznivá zpráva,“ potvrdila zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Kromě Moravskoslezských Beskyd sledují ochránci prostřednictvím fotopastí také Javorníky, Vsetínské vrchy a část CHKO Kysuce.

Na území o rozloze zhruba 1 500 km² jich mají rozmístěno kolem 80. Od září do prosince fotopasti nafotily 12 různých dospělých a dospívajících rysů a minimálně osm mláďat. Některé z nich přitom vůbec poprvé.

„Není ale zatím jasné, zda všichni rysi na území žijí trvale, nebo přebíhají z jiných pohoří,“ doplnil Kutal.

To je zřejmě případ samce, kterého fotopast na sklonku loňského září zdokumentovala v centrální části Vsetínských vrchů. Až do roku 2009 se v těchto místech rysi vyskytovali běžně, za čtyři poslední roky se tam ale žádná z kočkovitých šelem nastálo neusídlila.

„Nejspíše již dospělého rysa se nám zatím nepodařilo identifikovat na záznamech z jiných sledovaných lokalit. Vyfotil se však jen z jedné strany. Doufáme tedy, že se přes zimu ještě před některou z fotopastí projde znovu,“ nastínil Kutal.

Sražený rys v Ostravici

Ochránci však nemají pouze dobré zprávy. Na konci prosince jim totiž lesníci oznámili nález sraženého rysa v Ostravici.

„Než jsme dorazili na místo, tělo zvířete někdo odtáhl. Stopy ve sněhu pohyb rysa u silnice potvrdily,“ naznačila Bartošová.

Zopakovala také, že rysi jsou pro přírodu velice užiteční.

„Loví slabé a nemocné kusy zvěře, ale také selata divokých prasat, která v Beskydech škodí populaci tetřevů a jeřábků,“ vysvětlila zooložka.

Další informace o populaci rysů, medvědů a vlků v Beskydech přinese tradiční mapování velkých šelem. V terénu se ho na přelomu února a března kromě ochránců zúčastní i desítky dobrovolníků. Cenné zprávy nabízí také webové stránky www.selmy.cz.

Fotopasti v Beskydech zachytily mláďata rysic Lenky a Ilonky (více zde):

15. září 2015