Zájem o ekologické dřevo roste, českým firmám ale certifikát chybí

  11:20aktualizováno  11:20
Jen jediný vlastník lesů ve Zlínském kraji má certifikát o tom, že hospodaří způsobem šetrným a blízkým přírodě i lidem. Takové označení však budou dodavatelé dřeva potřebovat stále častěji, pokud budou chtít prodat.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jsou firmy, které už jiné dřevo nechtějí. Jenže stromy s mezinárodní certifikací Forest Stewardship Council (FSC) rostou na území Zlínského kraje jen na 400 hektarech, které spravuje společnost Lesy města Zlína.

Označení, které znamená, že hospodaří správně, nevlastní žádný jiný majitel lesa v regionu.

„Poptávka po takovém dřevu bude čím dál větší a certifikace bude hodně podstatný argument při prodeji,“ naznačil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Majiteli to poskytuje finanční výhodu, protože certifikované dřevo prodá dráž než běžné. Rozdíl dělá přibližně 100 korun na kubíku. Pro drobného majitele, jako je Zlín, je to ročně několik desítek tisíc korun navíc.

Podmínky pro její udělení jdou daleko nad rámec zákona. A zároveň jsou přísnější než certifikace Program for the Endorsement of Forest Certification (PEFC). Ta je v tuzemsku rozšířenější, zahraniční firmy ale ve větší míře vyžadují právě označení FSC.

To, že lesy značku nemají, však neznamená, že je české lesní hospodaření špatné. Napříč republikou platí, že kdo o ni požádal, ten ji dokázal získat.

„Jde třeba o to, aby se zmenšily holoseče, které se dnes běžně dělají na velkých plochách. Víc se hlídá druhová skladba toho, co se v lesích vysazuje,“ sdělil ředitel národní kanceláře FSC Tomáš Duda.

Nejvíc nakupují nábytkáři

Výsledkem má být mimo jiné lepší kvalita půdy, lepší zavodnění lesů a taky menší riziko kalamit.

Ukazatelů, které se kontrolují, je celkem 180 a zahrnují i sociální aspekty či bezpečnost práce. „To je u nás na vysoké úrovni, ale v rozvojových zemích jde o velmi podstatnou věc,“ dodal Duda.

Certifikace je totiž celosvětovou záležitostí. A právě nadnárodní společnosti a obchodní řetězce tlačí na to, aby dostávaly jen certifikované dřevo nebo výrobky z něj. Jde o ucelený systém. Označení musí mít les, pila, která dřevo zpracuje, i výrobní závod.

Ve Zlínském kraji nyní reálně hrozí, že zdejší producenti dřeva jej nebudou schopní prodat.

S problémem se potýká i výrobce ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem, firma Ton. Dosud si vystačila s certifikací PEFC, od června letošního roku však získala i označení FSC. Tuzemské dodavatele dřevní suroviny ale hledá marně.

Dřevo bez certifikátu už odmítá kupovat například nábytkářský obr IKEA. Ke Zlínskému kraji nemá tak daleko, jak by se zdálo. Jedním z jeho dodavatelů je i společnost Kloboucká lesní, a ta nakupuje od Lesů města Zlína.

Nábytkáři tvoří největší skupinu, přednost značenému dřevu dávají i řetězce jako Hornbach, Lidl nebo Kaufland a ve velkém ho spotřebovávají papírenské firmy.

O certifikaci uvažují i Lesy ČR

Protože je ale v celé republice certifikováno pouhých 52 tisíc hektarů lesních porostů, což jsou zhruba dvě procenta všech tuzemských lesů, musí ho dovážet. Přitom na trhu je přebytek českého dřeva.

Chybí poptávka místních pil, říká šéf zlínských lesů

O certifikát Forest Stewardship Council usilovali už před třemi lety. „Máme ho do roku 2020. A pokud klady převáží, certifikaci obnovíme,“ říká jednatel společnosti Lesy města Zlína Marek Koutný.

Na začátku jste odhadovali, že se náklady na certifikaci vrátí do roka. Bylo to tak?
Jde o asi jedno euro na hektar lesa a rok. U zlínských lesů, jež mají výměru 400 hektarů, to vychází každoročně na 10 tisíc korun. Zpracovatelé dřevní hmoty, kteří požadují dřevo s certifikátem FSC, jako jsou IKEA, Kloboucká lesní nebo Zámecké lesy, nám přidají zhruba sto korun na kubíku dřeva. Loni jsme tak získali 40 tisíc korun navíc. Náklady na certifikaci se nám tedy každý rok vrátí se ziskem pár desítek tisíc korun.

Jak náročné bylo ji získat?
Příprava na audit, administrativa a samotný audit nám první rok zabral asi tři dny. Každý rok počítám, že certifikaci budeme věnovat dva dny. Podstatná je ale změna hospodaření v lese. Až na výjimky neděláme holoseče, tedy obdélníky, na kterých se vytěží všechny stromy najednou. Těžba se provádí přírodě blízkým způsobem tak, že se porosty pouze prořeďují a podporuje se přirozená obnova lesa.

A vyplácí se to?
Větší, nadregionální zpracovatelé dřeva certifikaci vyžadují a jsou ochotni za ni připlatit. Chybí mi ale poptávka u místních pil, kterým se samozřejmě snažíme přednostně dřevo prodávat.

„Vzniká tak zajímavá situace, vyvážíme tisíce kubíků, ale zároveň i dovážíme, a to ve statisících nebo jednotkách milionů kubíků,“ uvedl Milan Hron, jenž je předsedou Pro Silva Bohemica, pobočného spolku České lesnické společnosti, a stojí za certifikací zlínských lesů.

Pro vlastníky malých ploch je totiž výhodnější, když se sdruží do většího celku. Certifikace je pak vyjde levněji, i organizačně je to snadnější.

V přímých nákladech musí majitel lesa počítat s tím, že zaplatí audit. Nemá pevnou cenu a čím menší plocha se hodnotí, tím je cena vyšší. Řádově jde však o desetikoruny za hektar. Nepřímé náklady se odhadnout nedají. Záleží na konkrétním lese a na tom, co je potřeba změnit.

„Snaha splnit podmínky certifikace navádí lesníky na cestu, která je ekologičtější a ekonomičtější. Má dlouhodobý efekt a výhodou je, že to nemusí všechno objevovat sami,“ zmínil Hron.

V rámci republiky má certifikaci kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. O tom, že se zapojí, uvažuje i správce největších lesních ploch, státní Lesy České republiky (LČR). Společně s Vojenskými lesy a statky ale usilují o změnu některých podmínek.

„Zástupcům národní kanceláře FCS jsme ukázali přímo v terénu konkrétní provozní nedostatky a připomínkujeme mezinárodní směrnici ohledně používání chemických prostředků,“ řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Další z rubriky

Univerzita zvolila mladého rektora, musí jej potvrdit prezident

Vladimír Sedlařík je zvoleným kandidátem na rektora Univerzity Tomáše Bati ve...

Na místo nového rektora zvolil Akademický senát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně osmatřicetiletého Vladimíra Sedlaříka....

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Rodiče tří záškoláků nenapravil ani dvojí trest, hrozí jim vězení

Ilustrační snímek

Tři nezletilé děti z Uherskohradišťska mají velký problém se školní docházkou, dohromady jen loni zameškaly bez řádné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz