VIDEO: Rettigová kvete, Destinová voní. Slavné ženy ožily v květech

  18:53aktualizováno  18:53
Voní, hrají všemi barvami a poutají pozornost. Postavy slavných žen české historie vytvořené z květin jsou hlavním tahákem tradiční zahradnické výstavy Floria jaro. Jeden z pavilonů kroměřížského výstaviště je zaplněn tisícovkami nejrůznějších květin, které umně zpracovaly nejznámější české floristky.

„Rozhodli jsme se využít téma sta let české státnosti a pokusit se ztvárnit historii v květech,“ vysvětlil vedoucí výstaviště Floria Vojtěch Zahradník. V první části výstavy, která potrvá do úterý, uvidí lidé nejen květinové sochy slavných žen, ale také obrovské kytice pro jejich poctu.

Návštěvníci tak mohou obdivovat například Jarmilu Šulákovou v typickém kroji vytvořeném z gerber a růží. Z rozličných květinových aranžmá jsou vytvořeny například slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, zpěvačka Emma Destinová nebo slavná socha Věstonické venuše.

Fotogalerie

Každý objekt má nějaký charakteristický prvek, který známou českou dámu vystihuje. Uprostřed pavilonu je obří Květina republiky, kterou mohou lidé procházet a fotografovat se v ní.

„Aranžéři použili tři tisíce tulipánů, pět tisíc narcisů od českých dodavatelů, další řezané květiny jsme dopravili z holandské burzy. Používáme typické jarní květy, lilie, česnekové i cibulovité květiny,“ poznamenal Zahradník.

Na majestátních kompozicích pracovali floristé čtyři dny. Většinu slavných žen a jejich kytic připravila jedna z nejnadanějších českých aranžérek Klára Franc Vavříková.

Výstava bude pokračovat i příští týden, kdy vzniknou nové květinové obrazy a objekty, tentokrát v režii Jarmily Pejpákové a její dcery Petry. „Tentokrát se zaměříme na slavné české muže, kteří byli známí i za hranicemi. Zpracujeme například Karla IV., mistra Jana Husa či Jana Ámose Komenského, ale i Vladimíra Menšíka či Voskovce a Wericha,“ vysvětlila Jarmila Pejpáková, která se floristice věnuje už více než třicet let a patří mezi největší postavy v oboru.

Zpracování české historie bere jako výzvu. „Nejde nám o to udělat přesné figury, ale spíš ztvárnit atributy, které k nim patří. Tomáše Baťu tak bude reprezentovat jeho typická bota, kardiologa Jan Pirka zase velké srdce,“ prozradila zahradnická mistryně.

Druhá část výstavy začne příští sobotu a potrvá do úterý 8. května. Mimo výstavy květinových objektů se mohou lidé těšit na desítky prodejců květin, stromů, keřů i zahradnických potřeb, zábavný program plný hudebních vystoupení, soutěží či atrakcí pro děti.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

V Hradišti učí angličtinu jinak, deváťáci ji umí na úrovni maturantů

Ilustrační snímek

Už v deváté třídě dokážou žáci ze Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti složit maturitu z angličtiny. Škola, která...

Odborníci zkusí chytit medvědího tuláka, nevadí mu ani pach lidí

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Tři obce na Valašsku podaly krajskému úřadu žádost o povolení odchytu medvědího tuláka. Odhadem tříleté zvíře se v...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz