VIDEO: Rettigová kvete, Destinová voní. Slavné ženy ožily v květech

  18:53aktualizováno  18:53
Voní, hrají všemi barvami a poutají pozornost. Postavy slavných žen české historie vytvořené z květin jsou hlavním tahákem tradiční zahradnické výstavy Floria jaro. Jeden z pavilonů kroměřížského výstaviště je zaplněn tisícovkami nejrůznějších květin, které umně zpracovaly nejznámější české floristky.

„Rozhodli jsme se využít téma sta let české státnosti a pokusit se ztvárnit historii v květech,“ vysvětlil vedoucí výstaviště Floria Vojtěch Zahradník. V první části výstavy, která potrvá do úterý, uvidí lidé nejen květinové sochy slavných žen, ale také obrovské kytice pro jejich poctu.

Návštěvníci tak mohou obdivovat například Jarmilu Šulákovou v typickém kroji vytvořeném z gerber a růží. Z rozličných květinových aranžmá jsou vytvořeny například slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, zpěvačka Emma Destinová nebo slavná socha Věstonické venuše.

Fotogalerie

Každý objekt má nějaký charakteristický prvek, který známou českou dámu vystihuje. Uprostřed pavilonu je obří Květina republiky, kterou mohou lidé procházet a fotografovat se v ní.

„Aranžéři použili tři tisíce tulipánů, pět tisíc narcisů od českých dodavatelů, další řezané květiny jsme dopravili z holandské burzy. Používáme typické jarní květy, lilie, česnekové i cibulovité květiny,“ poznamenal Zahradník.

Na majestátních kompozicích pracovali floristé čtyři dny. Většinu slavných žen a jejich kytic připravila jedna z nejnadanějších českých aranžérek Klára Franc Vavříková.

Výstava bude pokračovat i příští týden, kdy vzniknou nové květinové obrazy a objekty, tentokrát v režii Jarmily Pejpákové a její dcery Petry. „Tentokrát se zaměříme na slavné české muže, kteří byli známí i za hranicemi. Zpracujeme například Karla IV., mistra Jana Husa či Jana Ámose Komenského, ale i Vladimíra Menšíka či Voskovce a Wericha,“ vysvětlila Jarmila Pejpáková, která se floristice věnuje už více než třicet let a patří mezi největší postavy v oboru.

Zpracování české historie bere jako výzvu. „Nejde nám o to udělat přesné figury, ale spíš ztvárnit atributy, které k nim patří. Tomáše Baťu tak bude reprezentovat jeho typická bota, kardiologa Jan Pirka zase velké srdce,“ prozradila zahradnická mistryně.

Druhá část výstavy začne příští sobotu a potrvá do úterý 8. května. Mimo výstavy květinových objektů se mohou lidé těšit na desítky prodejců květin, stromů, keřů i zahradnických potřeb, zábavný program plný hudebních vystoupení, soutěží či atrakcí pro děti.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Najdete na iDNES.cz