Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzali jste nám Florii? Uděláme si vlastní, zní odhodlaně z Věžek

  10:23aktualizováno  10:23
Lidé ve Věžkách na Kroměřížsku se jen tak nevzdávají. Poté, co odtamtud soukromý provozovatel letos přenesl do deset kilometrů vzdálené Kroměříže legendární výstavu Floria, už chystá obec odvetu: vlastní výstavu.

Zámecký areál ve Věžkách po odstěhování Florie osiřel. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zahrádkáři, chovatelé i chalupáři o výstavu ve Věžkách nepřijdou. Bude se jmenovat Zahrada Věžky.

Boj o davy koupěchtivých zahrádkářů tak zřejmě už letos na podzim přeroste v menší obchodní válku, v níž mají obě strany co nabídnout.

Výstava nové éry "po Florii" má pracovní název Zahrada Věžky a měla se konat už od 1. do 5. května. Nakonec z ní ovšem sešlo. Obec totiž provádí na místní poměry docela velkorysé úpravy svého parku. A ty se zadrhly.

"Po Velikonocích napadlo dvacet centimetrů sněhu, plochy tedy ještě nemáme hotové. Jarní výstavu jsme proto museli odříct," vysvětlil starosta Věžek Bedřich Gardavský. Místní lidé viní zčásti také pomalé tempo stavební firmy.

Sejí trávu

Minulý týden v době konkurenční kroměřížské výstavy (o ní si přečtěte zde) se v jinak úhledně upraveném parku teprve vysévala tráva a obecní prostranství u zámku "zdobily" kopečky hlíny.

"Pracujeme na tom, bude to až v září. S areálem bývalé Florie to nebude mít absolutně nic společného, bude to v našem obecním parku a na obecních pozemcích," vysvětluje starosta.

Připomíná tak napjatý vztah mezi obcí a společností Textil Invest, která výstavu ze zchátralého a těsného areálu věžeckého zámku přenesla do rozlehlého a moderního kroměřížského výstaviště za 100 milionů korun.

"No, moc rádi nás tu nemají," přiznala dívka v oranžové vestě s logem kroměřížské výstavy, která seděla na židličce u vchodu do areálu, kam zahrádkáři jezdili po tři dekády.

Zbloudilí návštěvníci výstavy Floria

Od začátku letošní Florie sem zabloudilo i několik desítek aut denně v domnění, že se výstava koná "tam, co vždycky". Třeba jako manželé Dvořáčkovi z Olomouce, kterým dívka podala mapku a vysvětlila cestu do Kroměříže.

"Měli jsme tu už i menší konflikt. Když jsem jedněm lidem vysvětlovala, že už tu výstava nebude, křičela na mě jedna místní paní, co to povídám, že tu výstava bude," vzpomíná brigádnice.

S neskrývaným naštváním také místní vzpomínají, jak na poslední podzimní Florii ve Věžkách chodili mezi nakupujícími pracovníci kroměřížského výstaviště v oranžových vestách a zvali zahrádkáře na jaro na Florii do Kroměříže s tím, že výstava ve Věžkách končí.

Hned vzápětí se na výstavišti objevily barevné letáky. "Stálo tam: jedem dál, přijďte na jaře. A takhle to dopadlo," netají své zklamání nad rozvrtanými obecními pozemky obyvatelka bytového domu naproti zámku.

Dopisy až z Prahy

"I mně píšou lidé z Prahy: uvidíme se na Florii. Je chyba, že to obec nestihla. Jarní Floria je nejdůležitější, bývá tu obrat jak blázen," dodává.

Věžky teď musejí spoléhat, že se jim podaří podzimní reparát plánovaný na 25. až 29. září.

"Kolik stánkařů přijede, to vám přesně neřeknu, ale zájem byl teď dost veliký. Průměrně volalo přes deset stánkařů denně. Ti, co sem jezdívají, mají zájem přijet zase," tvrdí starosta Gardavský.

Ukáží se nicméně taky nakupující? "To je otázka. Lidé se ale furt ptají, jestli to bude, takže uvidíme," uvažuje starosta.

Naději, že Věžky budou mít co nabídnout i v konkurenci supermoderního krytého výstaviště v Kroměříži, budí zmíněný zbloudilý manželský pár z Olomouce.

"Jsme na Věžky zvyklí, líbila se nám tu právě ta venkovská atmosféra," povzdechla si prázdným areálem evidentně zklamaná Lenka Dvořáčková.

Kroměříž tak sice nabízí veškerý komfort. Věžky však mají kolorit a netradiční věci, jako je třeba půvabná improvizovaná hospodská zahrádka pod korunami stromů ve svažitém sadu rodiny Kopečkových.

Věžky a Kroměříž dělí jen 10 kilometrů, zahrádkářské výstavy by se ale od podzimu měly konat na obou místech.

Věžky a Kroměříž dělí jen 10 kilometrů, zahrádkářské výstavy by se ale od podzimu měly konat na obou místech.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Najdete na iDNES.cz