Z Ostravy do Otrokovic by to propuštění horníci dojíždějící za prací do místní pneumatikárny měli vlakem jen něco přes hodinu.

Z Ostravy do Otrokovic by to propuštění horníci dojíždějící za prací do místní pneumatikárny měli vlakem jen něco přes hodinu. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Firmy ze Zlínského kraje lákají horníky z OKD, velký zájem o práci není

  • 66
Firmy ve Zlínském kraji nabízí tisícovku míst horníkům z OKD, které ohrožuje plánované ukončení těžby. Ve Zlínském kraji je rekordně nízká nezaměstnanost. Firmy sice mají zakázky, dlouhodobě jim ale schází pracovníci.

Zdá se to jako logické řešení. V Moravskoslezském kraji může být po utlumení těžby uhlí, které je jednou z možných variant řešení krize ve společnosti OKD, až 25 tisíc lidí bez zaměstnání.

V sousedním Zlínském kraji naopak pracovníci chybí. Proto zdejší firmy už nyní nabídly tisícovku pracovních míst pro propuštěné horníky.

„Trh práce je ve Zlínském kraji vyčerpaný a my potřebujeme pokrýt rozšíření výroby,“ potvrdil generální ředitel společnosti Continental Barum Libor Láznička.

Jenomže nápad žádné velké nadšení nevyvolal. „Jestli to využijí, budou to desítky lidí. Stovky ne. Mají tady rodiny, těžko budou chtít být někde na ubytovně,“ odhadl předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Od starších horníků změnu pracoviště a zájem o rekvalifikaci na jinou profesi nečeká vůbec, mladší prý snad přijmou.

„Ale takové možnosti samozřejmě vítáme, je možné o tom jednat,“ dodal Sábel.

Po rekvalifikaci 23 tisíc korun hrubého

Nabídka ze Zlínského kraje byla zatím orientační, přesto měla některé konkrétní rysy. Míst by jen v tuto chvíli bylo zhruba tisíc, převážně ve výrobě, a lidé schopní se rychle rekvalifikovat by dostali plat 23 tisíc korun hrubého, přičemž průměrná mzda ve Zlínském kraji je jen o 416 korun vyšší.

Přeškolení by šlo na vrub firem a krajská hospodářská komora vyjednává s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby lidem, kteří přijdou, dotovalo ubytování a cesty do zaměstnání.

Vláda počítá s tím, že OKD peníze na platy horníků nesežene

„Udělali jsme rychlý průzkum mezi deseti firmami a dostali jsme seznam tří stovek míst, která potřebují obsadit okamžitě,“ uvedla předsedkyně Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Ivona Huňková.

Kromě Continental Barumu, který do konce letošního roku potřebuje 35 dělníků do výroby, převážně v oboru gumař-plastikář, a deset elektrikářů a strojních zámečníků, jde třeba o plastikářskou společnost Spur ve Zlíně či potravinářskou firmu Hamé.

„Aktuálně nám chybí řádově několik desítek zaměstnanců a nejde jen o ty kvalifikované, jako jsou údržbáři či elektrikáři. V současnosti je obtížné obsadit i standardní dělnické pozice do výroby,“ řekl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Mimořádně nízká nezaměstnanost a spousta práce

Situace ve Zlínském kraji je totiž z pohledu zaměstnavatelů skutečně špatná a náboru pracovníků z jiných regionů se nejspíš nevyhnou. Počet lidí bez práce klesá, momentálně se dokonce jejich počet dostal pod hranici 20 tisíc, což se podařilo naposledy v roce 2008.

V květnu bylo ve Zlínském kraji bez práce 4,9 procenta lidí, což je pod celostátním průměrem, který činí 5,4 procenta. Téměř pět set lidí začalo pracovat na veřejně prospěšných a společensky účelných místech.

Na druhou stranu je rekordní i počet volných míst, která úřad práce nabízí. Číslo 7 872 je nejvyšší v historii Zlínského kraje, firmy nejčastěji poptávají pracovníky do výroby, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů nebo svářeče.

„Nedostatek pracovních sil ve Zlínském kraji je skutečně citelný a ani zdaleka se netýká jen Hamé. Řešení vidíme v tom, že veřejná správa bude motivovat někdejší zaměstnance OKD k tomu, aby využili nabídky nových pracovních míst a nemizeli tak předčasně z pracovního trhu,“ dodal mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Jenomže debata přichází v době, kdy horníci stále ještě zaměstnání mají – a s ním i naději nebo třeba nárok na odstupné. Nabídka tak bude muset počkat, až nastane i poptávka. V současnosti zasáhne jen ty, co nechtějí čekat do samého konce OKD.

„Ale nepřetahujme lidi, které firma ještě potřebuje,“ požádal předseda Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Jan Březina.