Výrobna paštik ve společnosti Hamé Babice

Výrobna paštik ve společnosti Hamé Babice | foto: Jan Karásek, MAFRA

Slabá koruna zvedá ceny zboží. Více platíme za jídlo i elektroniku

  • 2
Na začátku roku šlo spíše o prognózy, teď už je to ale tvrdá realita. Kuchyňské nádobí, elektronika, čaj a káva i některé potraviny ze Zlínského kraje postupně zdražují, některé dokonce až o polovinu. Důvodem je slabá koruna vůči dolaru a euru.

Po dřívější intervenci České národní banky, která oslabila korunu, aby posílila exportní firmy, se začíná naplno projevovat opačný efekt tohoto opatření: dovozcům se prodražuje nákup a chtějí, aby si rozdíl zaplatil i zákazník.

Proto řada dovozového zboží postupně zdražuje, některé o jednotky, jiné až o desítky procent. „Museli jsme zareagovat hlavně na vysoký kurz dolaru. Proto v květnu a v červnu změníme ceny většiny našeho zboží o pět a výjimečně až o dvacet procent. Zdražení půjde napříč sortimentem,“ přiblížil jednatel Tescomy Petr Chmela.

Tato zlínská firma vyvíjí, vyrábí a prodává kuchyňské potřeby. Zboží vyváží, ale svoje výrobny má i v cizině. Chmela přitom věří, že výrobky Tescomy nejsou tak drahé, aby zvýšení cen odradilo zákazníky.

Dolar dnes vyjde na 26 korun, euro stojí o korunu víc

Už v březnu zdražovala slušovická společnost Oxalis, která je největším tuzemským dovozcem a prodejcem čaje a kávy. Její velkoobchodní ceny šly nahoru o čtyři, maloobchodní o deset procent. A zákazníci podle šéfa firmy Petra Zelíka nakupují stejně jako předtím.

„Zdá se, že to lidé akceptovali. Pokud padesát gramů čaje stálo čtyřicet korun, teď je to o čtyři koruny víc. To není velký rozdíl,“ upřesnil Zelík. „Snažili jsme se najít vnitřní úspory, abychom celé nadhodnocení dolaru nepřenesli na zákazníka,“ doplnil.

Oxalis pociťuje propad koruny vůči světovým měnám dvojnásobně: v Asii nakupuje čaj za dolary a v Česku platí nájem prodejen v obchodních centrech v eurech. Proto by Zelík uvítal brzké přijetí jednotné evropské měny. Dolar stál loni v květnu necelých dvacet korun, dnes už zhruba šestadvacet. Euro aktuálně vyjde na zhruba 27 korun.

„Problémem je zejména pokles koruny vůči dolaru. Kvůli tomu jsme byli nuceni zdražit importní zboží, jako jsou rybičky či exotické ovoce, nebo vlastní výrobky, které obsahuji suroviny fixované na dolar,“ podotkl za kunovickou potravinářskou firmu Hamé její mluvčí Petr Kopáček.

S cenami už začal hýbat také zlínský velkoprodejce elektroniky Euronics, který doprodává zásoby za původní ceny a nové zboží už je dražší.

Firmám, které vyvážejí, slabá koruna pomáhá

„Nové televizory uvádíme do oběhu v těchto dnech a týdnech s prodejní cenou o 30 až 50 procent vyšší ve srovnání s loňskými modely, které ještě aktuálně nabízíme. Zákazníci si mohou vybrat mezi příznivou cenou a novou technologií,“ poznamenal mluvčí Euronicsu Marek Ingr.

Velký vliv na ceny elektroniky (i notebooků a IT techniky) má sílící dolar vůči euru. Euronics nakupuje většinu zboží v evropské měně, ale jeho dodavatelé v dolarech, který je stále silnější. „V případě IT techniky doprodáváme staré zásoby za původní ceny, u nového zboží počítáme se zdražením 15 až 20 procent,“ naznačil Ingr.

Trochu odlišná je situace u velké bílé techniky. Velcí evropští výrobci dokážou ceny udržet na zhruba stejné úrovni bez výrazného zdražení. „U těch mimoevropských výrobců očekáváme s příchodem nového zboží zdražení o 15 procent,“ doplnil Ingr.

Mezi společnostmi je ale také řada těch, kterým slabší koruna vyhovuje, protože jejich zboží jde především na export. „Slabší koruna nám měsíčně zvyšuje tržby o 2 až 3 procenta,“ reagoval před časem viceprezident pro vnější komunikaci České zbrojovky Radek Hauerland.

„Slabší korunu vítám, protože o něco více vyvážíme,“ konstatoval majitel zlínského zemědělského holdingu Lukrom Zdeněk Červenka. Upozornil ale na nebezpečí krátkodobých výkyvů, které dolar či euro zdraží o více než korunu. Na takové skoky se podle něho špatně reaguje.