Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Firmy ve Zlínském kraji úspěšně bojují s krizí, některé přidají zaměstnancům

  • 0
Největším podnikům ve Zlínském kraji se loni dařilo mnohem lépe než v roce 2009. Proto bude většina z nich svým zaměstnancům zvyšovat platy o pár procent. Někde plošně, jinde formou jednorázových odměn.

Jeden z největších zaměstnavatelů v kraji, otrokovický Barum Continental, zvedne svým lidem v příštím roce platy o 2,5 procenta. "Rok 2010 byl po ekonomické stránce výrazně lepší než ten minulý. Vyrobili jsme 21,2 milionu osobních plášťů, loni to bylo 18,5 milionu. U nákladních plášťů se objem výroby zvýšil z 390 tisíc na 610 tisíc. Proto můžeme lidem přidat," řekl ředitel Barumu Continental Libor Láznička.

Zvedání mezd je úzce spojeno s tím, jak se firmám daří. Jejich ekonomická situace se navzdory trvající celosvětové hospodářské krizi zlepšuje. Mají více zakázek, rostou jim tržby. Netýká se to jenom Barumu. Třeba Fatra Napajedla jako jeden z největších producentů plastových výrobků v České republice zvýšila za první pololetí roku 2010 zisk před zdaněním o 36 milionů na 77 milionů korun. Tržby jí stouply z 1,079 miliardy korun na 1,115 miliardy.

Vedení podniku zatím vyjednává s odboráři o zvedání platů. Odbory chtějí, aby se zvýšily nejméně o inflaci. "Uvidíme, jak to dopadne," řekl ředitel Fatry Napajedla Ivo Hanáček.

Někdo dostane odměny, někdo 13. plat

I Tescomě, Tajmacu-ZPS nebo Lukromu se dařilo lépe. Zaměstnancům ale nebudou přidávat plošně, nýbrž formou odměn. Bude záležet na konečném hospodářském výsledku podniku. "Pokud bude výsledek kladný, dostanou zaměstnanci prémii v podobě 13. platu," uvedl finanční ředitel strojírenské společnosti TajmacZPS Jan Kurinec.

Podle ekonomů bude přidávat svým pracovníkům většina firem. Lidé to však ve svých domácích rozpočtech zas až tak nepocítí. Ani ve Zlínském kraji, kde jsou druhé nejnižší mzdy v republice. Zaměstnanci tady berou 20 482 hrubého, republikový průměr je přitom 23 665 korun. "Počítáme s tím, že se průměrný plat zvýší o 3,5 procenta, reálně pak o 1,1 procenta. Finanční situace domácností se tedy nijak výrazně nezlepší," potvrdil ekonom David Marek.

Přestože mají firmy našlápnuto k lepším časům, bezbřehý optimismus není na místě. Odborníci totiž říkají, že krize stále trvá. Zvláště stavebnictví, na které jsou navázány i další obory, je v útlumu. "Zato krize bude dlouhodobá a nepochybně bude pokračovat i v roce 2011. Během něho se z ní snad začneme dostávat," odhaduje šéf Krajské hospodářské komory ve Zlíně Miroslav Lukšík, který je současně ředitelem firmy Pozemní stavitelství Zlín.