Firmu Vest vede Jana Večerková společně se svými příbuznými (snímek z roku...

Firmu Vest vede Jana Večerková společně se svými příbuznými (snímek z roku 2014). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Slané pečivo ze Zlína chtějí také v Japonsku, Izraelci žádají košer

  • 4
Tchaj-wan, Libye, Itálie, Malajsie i Izrael. Všude tam znají slané pečivo vyrobené zlínskou firmou Vest. Rodinný podnik, který vede se svými příbuznými Jana Večerková, loni vyrobil dvanáct milionů různých balení.

Před osmnácti lety začali v rodinném domě v Bohuslavicích u Zlína péct první slané tyčinky. Firma dostala ryze český, rodinný název Vest, tedy VEčerkovy Slané Tyčinky. Dnes dělají ve Zlíně na osmdesát různých tyčinek, preclíků nebo krekrů a mixů. Jako jediní v republice vyrábí krekry a tyčinky z listového těsta.

V kraji, kde pracují, se o nich ale moc neví. "Když jsme loni dali do naší reklamy v televizi heslo: upečeno ve Zlíně, dostali jsme množství ohlasů. Lidé o nás tady vůbec nevěděli," vysvětlila Jana Večerková.

Rodinnou firmu vede se svým manželem Stanislavem, švagrem Kamilem a švagrovou Danielou. Zaměstnávají padesát lidí.

Pečení tyčinek asi není tak složité jako pečení chleba. Je to tak?
Je to jiné. My děláme pečivo, které má delší trvanlivost než chléb. Nemusí se spotřebovat hned. Což je výhoda. A nevyrábíme ho ručně, ale z devadesáti procent na výrobních linkách.

Takže se na tom nedá nic zkazit?
Vždycky se dá něco zkazit. Jako doma, když něco pečete. Hodně záleží na kvalitě surovin, dodržení pracovních postupů a samozřejmě na kontrole. Základ těsta ale tvoří mouka, tuk, voda a nějaké kypřicí látky.

Můžete si vymýšlet vlastní recepty?
Můžeme a vymýšlíme. Každá linka má sice předem danou základní recepturu, ale musíme si ji vypilovat a uzpůsobit. Což znamená, že přestože některá jiná firma vyrábí slané pečivo na stejné lince jako my, výsledek je jiný.

Je složité najít zajímavou chuť?
Ne, vymyslet si můžeme cokoliv. Ale záleží na tom, jestli to na naší lince udělat jde a jestli je finální výrobek dobrý. Navíc, v poslední době je na trhu velký přetlak slaných výrobků.

Myslíte velký výběr?
Ano. Třeba loni jsme uvedli na trh tři nové příchutě krekrů a ani ty jsme do všech obchodních řetězců a sítí nedostali. Vždy si vybrali maximálně jednu nebo dvě. Před sedmnácti lety, když jsme začínali, to s odběrateli bylo jednodušší.

Ale chutě zákazníků jsou pořád stejné, ne?
Ne, mění se. Nejvíc poslední dobou na krekrech. Proto už mnoho let spolupracujeme s britským technologem, který nám s vývojem nových druhů pomáhá. V Česku tito lidé nejsou.

Nevede u zákazníků pořád klasická tyčinka?
Teď už ne. Větší podíl výroby dělají krekry a různé mixy z nich. Dříve to bylo naopak. Zákazníci teď hledají pořád něco nového. A nové příchutě se na tyčinky moc nehodí.

Vest (VEčerkovy Slané Tyčinky)

Firma začínala v Bohuslavicích u Zlína v roce 1996, nyní sídlí ve zlínských...

Firma začínala v Bohuslavicích u Zlína v roce 1996. Nejdříve začali vyrábět dva druhy trvanlivých tyčinek. Loni dodali k zákazníkům 10 milionů balení různých druhů, ve své nabídce mají asi 80 druhů výrobků a zaměstnávají 50 lidí. Zboží dodávají odběratelům po celé České i Slovenské republice také do Itálie, Německa, Libye, Izraele, Ruska, Estonska, Albánie nebo Tchaj-wanu.

Proč?
Zkoušeli jsme na nich různé příchutě, ale každý stejně sáhl raději po té klasické - solené. Tyčinky v šestihranné krabičce jsou vlastně jediné z těch původních, které nám zůstaly. Hodně o ně stojí v Japonsku.

Vozíte je tam?
Zatím ne. Nedohodli jsme se na ceně, protože doprava výrobek hodně prodraží, a to se jim nelíbí.

Lékaři ale slané pečivo docela zavrhují, protože není zdravé. Poznáte to na menším zájmu?
Ani ne. Loni dokonce narostl prodej našich výrobků díky vyššímu exportu.

Obejdete se bez éček?
Neobejdeme se bez kypřidel. Což je podobné jako doma prášek do pečiva. A například tyčinky potřebují zase jiné éčko, které jim dodá barvu a glazuru.

Nešlo by to bez ní?
Nejsou éčka jako éčka. Kdybychom to neudělali, byla by tyčinka nevzhledná, nevábná, světlá a nedržela by na ní sůl. A éčka jsou potřeba i v krekrech. Ale používáme jen ty nezbytně nutné, které tam opravdu být musí.

Takže zdravá tyčinka udělat nejde?
Co je podle vás zdravá tyčinka? Bez tuku, bez soli, bez éček, bez mouky? To nejde. Prostě vyrábíme slané pochutiny.

Ale děláte i pečivo určené dětem, ne?
To ano. Těsto jsme museli trochu osolit, protože jinak by tyčinky byly úplně bez chuti. Nejsou posypané solí, navíc jsme do nich přidali vápník a vlákninu. Navedly mě na to maminky samy tím, že jsem často viděla, že z tyčinky nejdříve oloupaly sůl a teprve pak ji daly dítěti. Proto jsme si říkali, že posyp dávat nebudeme.

Jak to, že kroucené tyčinky z listového těsta děláte jako jediní v republice?
Zatím nikdo jiný automatickou výrobní linku nemá, jenom my. Další je například v Německu a Holandsku. Sice je to nový výrobek, který dostal značku Klasa, zákazníci je chtějí, protože jsou výborné, ale jsou cenově dražší. A český zákazník si v posledních letech hlídá každou korunu. Řetězce je tomu naučily.

Jak to myslíte?
Lidé chodí do obchodů podle letáků, podle slev. Podle jednoho průzkumu takto nakupuje polovina Čechů. V některých destinacích v zahraničí jsou naopak za kvalitu ochotní zaplatit více peněz. Například v Izraeli, pro nějž jsme loni vyráběli dokonce výrobky v košer kvalitě.

Co to znamená?
To, že pečivo je připravené v souladu s židovskými náboženskými předpisy. Podmínkou bylo, abychom všechny suroviny pro výrobu koupili v kvalitě košer nebo s certifikátem, který rabinát akceptoval.

To asi nebylo snadné.
Budete se divit, ale těžké to nebylo. Z devadesáti procent košer suroviny běžně používáme. Nemuseli jsme je složitě shánět.

Chutnalo jim?
Chutnalo a zatím čekáme na další objednávku. Výhledově se budeme snažit o celoroční audit, abychom v kvalitě košer mohli vyrábět celý rok a nabídnout takové zboží i dalším zájemcům.