Lidí bez práce přibylo, firma ve Vsetíně propustí desítky dalších

  15:23aktualizováno  15:23
Ve Zlínském kraji přibude lidí bez práce. Vsetínská společnost Hirschmann Czech propustí 70 z asi 400 pracovníků. Zlínský kraj měl v lednu celkem 35 486 nezaměstnaných a Vsetínsko je na tom ze všech čtyř jeho regionů nejhůře.
Úřad práce zřídí ve firmě detašované pracoviště. (Ilustrační snímek)

Úřad práce zřídí ve firmě detašované pracoviště. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Zájemcům o podnikání pomohou s rozjezdem firmy, ostatní školí, aby si uměli poradit při pohovoru. A těm, kteří jsou v tíživé situaci, dají odstupné navíc. Vsetínská firmy Hirschmann Czech chystá hromadné propouštění a její vedení se snaží zmírnit následky.

Nezaměstnanost na Moravě v lednu 2014

Vysočina 8,6 %

Zlínský kraj 8,7 %

Jihomoravský kraj 9,4 %

Olomoucký kraj 10,5 %

Moravskoslezský 10,9 %

"Kroky, které činí, jsou skutečně nadstandardní," chválí ředitelka krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Desítky lidí mají společnost, která se dosud specializovala na lisování termoplastů nebo výrobu kabelových svazků pro automobilový průmysl, opustit na konci března.

"Máme vysoký podíl ruční práce, a proto přestáváme být konkurenceschopní. Část výroby přesuneme do sesterského závodu v Rumunsku," zdůvodnil ředitel podniku Robert Zámorský.

Zároveň firma další pracovníky hledá, protože rozšiřuje nástrojárnu a zavádí výrobu jednoúčelových strojů a zařízení. K tomu však potřebuje jiné pracovníky, než má, naději na uplatnění tady dostane konstruktér a obsluha CNC strojů, zaměstnanci do zkušební laboratoře nebo oddělení logistiky a jakosti.

Těm, které propouští, se snaží vedení firmy zajistit zaměstnání jinde. "Kontaktujeme významnější zaměstnavatele v regionu a nabízíme kvalifikovaný personál," uvedl Zámorský.

I desítky míst jsou pro Vsetínsko významné

Úřad práce začal do firmy posílat aktualizované přehledy volných míst a velmi pravděpodobně tady také vytvoří improvizované pracoviště, aby lidem ušetřil cestu na úřad.

"I když to není závratné číslo, jsou ti lidé všichni z jedné oblasti a zrovna té, která má v rámci kraje nejvyšší nezaměstnanost. Problémy mít budou," řekla Majdyšová.

Na Vsetínsku je aktuálně bez práce 10 procent lidí, poslední hromadné propouštění zažil region v roce 2012, kdy skončila výroba ve valašskomeziříčské firmě Schott Solar. O práci přišlo téměř 500 lidí.

V celém Zlínském kraji během letošního ledna stoupla nezaměstnanost o 0,4 procentního bodu a momentálně je na hodnotě 8,7 procenta.

V reálných číslech to znamená dalších 1 508 lidí bez zaměstnání. Odborníci však nárůst čekali, je totiž pravidlem, že s koncem kalendářního roku končí i velká část smluv na dobu určitou.

V dalších částech Moravy je situace ještě horší

"Případně se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné, které, zejména v sezonních oborech, ukončily podnikání. Věříme, že se do nich na jaře zase vrátí," vysvětlila Majdyšová.

Ačkoliv nezaměstnanost výrazně vzrostla už druhý měsíc za sebou, situace ve Zlínském kraji je lepší než ve zbytku Moravy. Výjimku tvoří Vysočina, která je na tom o desetinu procenta lépe. V ostatních krajích Moravy je problém najít zaměstnání ještě větší.

"Dost záleží na oborech, které se tam nabízejí. Třeba těžký průmysl na severní Moravě moc příležitostí nedává," naznačila socioložka Masarykovy univerzity v Brně Lucie Vidovićová.

Naopak Zlínský kraj, ač v příhraničí, může těžit třeba z toho, že se v posledních letech rozvíjí služby spojené s turistikou, lázeňstvím nebo i stárnutím populace.Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Řidič naboural auta a usnul na chodníku, nadýchal skoro pět promile

Spoušť, kterou po své zběsilé jízdě Vizovicemi zanechal opilý řidič.

Několik nabouraných aut i sloupků podél cesty zůstalo po opilecké jízdě řidiče ve Vizovicích na Zlínsku. Když už nemohl...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Rodiče tří záškoláků nenapravil ani dvojí trest, hrozí jim vězení

Ilustrační snímek

Tři nezletilé děti z Uherskohradišťska mají velký problém se školní docházkou, dohromady jen loni zameškaly bez řádné...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz