Firma Reflex vyrábí nejrůznější kontejnery na odpadky, k vidění jsou ve Zlíně i v centru Atén.

Firma Reflex vyrábí nejrůznější kontejnery na odpadky, k vidění jsou ve Zlíně i v centru Atén. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Obchody s Řeckem navyšujeme, těší firmu vyrábějící kontejnery

  • 2
Zlínské společnosti se i v ekonomicky nestabilní situaci daří obchodovat s řeckou protistranou. Mnohé výrobní firmy ale strádají kvůli kolísajícím kurzům eura a dolaru. O zákazníky přicházejí také cestovky.

Když turisté procházejí Aténami, mohou v jejich ulicích narazit na kontejnery na sběr skla. Stojí i přímo v historickém centru metropole pod proslulou Akropolí. Dodala je tam zlínská firma Reflex, která loni začala obchodovat s řeckou společností Hellenic Recovery Recycling Corporation.

A vzájemný obchod se daří také v letošním roce, přestože je ekonomická situace Řecka kritická.

„První dodávka kontejnerů byla nejistota, ale všechno dopadlo dobře,“ oddychl si jednatel firmy Reflex Martin Jurčík.

„Poslední objednávku jsme uzavřeli na 800 kusů a první kamion poslali nedávno. Bylo to už v době, kdy řecké banky zavřely. Přesto už máme zaplaceno,“ zdůraznil.

Obchod za 25 milionů korun

Zlínský výrobce posílá obchodnímu partnerovi, za nímž stojí i silné globální firmy, vždy jeden kamion se stovkou kontejnerů. Potom čeká, až dostane zaplaceno. Pak vypraví další.

„Spolupráce je založená na vzájemné důvěře,“ podotkla Sofia Tsolou z řecké firmy.

Loni poslal zlínský podnik do Atén 740 kontejnerů, letos to bude dalších 1 800. Dohromady je to transakce za zhruba 25 milionů korun.

A nemusí jít o konečné číslo. Řekové totiž v hlavním městě s tříděním odpadu teprve začínají. Kromě skla mohou separovat papír a plasty.

„Atény jsou obrovské, pořád je tam spousta místa pro naše kontejnery,“ uvědomuje si Jurčík.

„Snad budou naše obchodní vztahy pokračovat i nadále,“ dodal.

Většina regionálních firem na řecké potíže doplácí

V současné situaci, kdy prožívá země na jihu Evropy velké ekonomické trápení, je takový příklad spíše výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Většina výrobních podniků ve Zlínském kraji zboží do Řecka nedodává, avšak sekundárně na potíže Řecka doplácí.

Především tím, že kolísá kurz koruny vůči euru i dolaru. V posledním období koruna posiluje, což zneklidňuje hlavně vývozce, pro něž je slabší česká měna výhodnější.

„Vlivem řecké krize byla koruna pro investory bezpečnější, a proto koruna posilovala. Pro nás jako vývozce je ale slabší koruna příznivější,“ potvrdil finanční ředitel zlínské strojírenské společnosti Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Podle něj by byl pro firmu nebezpečný teprve pokles pod 25 korun za euro. V současné době je kurz kolem sedmadvaceti korun a Česká národní banka je připravená v případě potřeby zasáhnout.

„Řecké problémy jsme pocítili kvůli tomu, že kurz koruny vůči dolaru a euru je jako na houpačce. Více by nám vyhovovalo, kdyby v Evropě byla stabilnější měna,“ poznamenal Petr Chmela, jednatel zlínské firmy Tescoma, která vyvíjí a vyrábí kuchyňské potřeby a prodává je do mnoha zemí světa.

Zájem o zájezdy do Řecka poklesl o dvacet procent

Finanční nestabilitu Řecka, které bývalo oblíbeným cílem nejen českých turistů, pociťují odlivem tuzemských klientů také cestovní kanceláře.

„Lidé mají strach z ekonomické situace i z uprchlíků. U zájezdů do Řecka registrujeme pokles zájmu přibližně o dvacet procent,“ řekla marketingová manažerka cestovní kanceláře Zlíntour Dita Kovačičová.

Lidé do cestovek častěji volají a ptají se, jak to na jihu Evropy vypadá. Někteří se nechají přesvědčit, že jim žádné riziko nehrozí. Jiní zase nechtějí riskovat, i když podle odborníků jim nejistota ani nebezpečí nehrozí.

„Situace je tam klidná, turisté se nemají čeho bát,“ vzkázala Kovačičová.