Jednatel Fe Marketu poslal na Pavlínkovy exekuci, protože ho nepustili na zahradu pro vzorky půdy. (Ilustrační snímek)

Jednatel Fe Marketu poslal na Pavlínkovy exekuci, protože ho nepustili na zahradu pro vzorky půdy. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Místo čištění zahrady poslali exekuci. Boj ve Skašticích nekončí

  • 9
Ve třináct let trvající právní bitvě s firmou Fe Market z Ostraty na Zlínsku vyhráli manželé Pavlínkovi z Kroměříže už kdeco. Před padesátitisícovou pokutou a exekucí je to však neuchránilo.

Na jejich stranu se v minulosti postavila nejvyšší státní zástupkyně i ombudsman. Naopak firmě Fe Market soudy a úřady nařídily dekontaminovat Pavlínkovým zahradu, protože ji zamořila karcinogeny.

Pozemek je však dodnes netknutý a invalidní důchodci Pavlínkovi mají od konce května obstaveny účty a důchody. K tomu dostali pokutu padesát tisíc korun.

"Je to jako boj se stohlavou saní. Jednu hlavu useknete, druhá se objeví," potlačuje pláč Libuše Pavlínková. "Nemáme z čeho zaplatit pokutu, nemůžeme platit účty, takže ten dluh může rychle narůst."

Celý spor se vede o zamořenou zahradu ve Skašticích u Kroměříže, která rodině Libuše Pavlínkové patří od 19. století. Úřady tvrdí, že ji zamořil Fe Market.

Firma to odmítá tvrzením, že na své sousední parcele jen skladovala kovy a že zamoření pochází z traktorové stanice, která tam byla předtím.

"Je to jasná manipulace s fakty. Kontaminace byla prokázána několika znaleckými posudky a povinnost dekontaminace potvrdil i soud," tvrdí už několik let Libuše Pavlínková.

Podnikatel na manžele navrhl exekuci, soud ji schválil

Už roku 2007 odbor životního prostředí v Kroměříži dospěl k závěru, že takzvané polyaromáty se do země dostaly nelegálním opalováním plastů z kabelů v areálu společnosti Fe Market, kde jednou dokonce zasahovali hasiči, když tam zapálila autovrak.

"Rozhodnutí úřadů je sice krásná věc, ale druhá věc je, že se nezakládá na pravdě. Jeden autovrak tam chytil, a co? Denně jich na dálnici shoří dvacet," uvedl jednatel firmy Josef Pavlíček.

Pavlínková nicméně tvrdí, že kontroly ze životního prostředí opalování autovraků i kabelů odhalily opakovaně – a to dokonce před zkolaudováním sběrny. "Na všechno jsou doklady," tvrdí.

Jednatel Fe Marketu Josef Pavlíček navrhl na Pavlínkovy exekuci s tvrzením, že manželé nechtěli firmu pustit na svůj pozemek, aby odebrala vzorek pro svůj vlastní znalecký posudek, který má tvrzení firmy potvrdit.

A soud tuto exekuci posvětil, protože se firma na pozemek nedostala. Manžele zastupuje právní kancelář Šikola a partneři, spolupracující s organizací Ekologický právní servis.

Advokátka Sandra Podskalská hájí postup manželů tím, že firma, která chce z cizího pozemku odebrat vzorek, musí podle ministerských vyhlášek nejdřív s majitelem sjednat přesný postup a účel vzorkování. Což Fe Market neudělal.

Spíš než o samotný odběr vzorků jde podle ní o další pokus Fe Marketu zatlačit Pavlínkovy ke zdi.

Různé vlivy a bývalý primátor Zlína

Už v minulosti jim například firma oznámila svůj příjezd pár dní před plánovaným odběrem vzorků, aby jim vzápětí napsala, že schůzku ruší, protože manželé včas neodpověděli.

Tato zdržovací taktika přitom podle ombudsmana vychází Fe Marketu roky i díky laxnosti úřadů. Ty nařídily, že pozemek musí být sanován už k 5. květnu 2011, což se však nestalo.

Když se Pavlínkovi u soudu domáhali, aby Fe Marketu nařídil dekontaminaci pozemku, soud to zamítl, načež se Pavlínkovi odvolali. V odůvodnění soud naznačil, že pozemek by mohlo na své náklady dekontaminovat město Kroměříž a po firmě pak peníze vymáhat.

Zastupitelé zadlužené Kroměříže to ovšem odmítli v obavě, že potřebných zhruba 2,5 milionu korun by už nikdy neviděli. Městský úřad potom uložil firmě Fe Market pokutu, protože zahradu manželů škodlivin nezbavila. Jenže společnost proti ní podala žalobu.

"Podle legislativy nesmí být rozbor starší než tři měsíce," zdůvodňuje dnes Josef Pavlíček, proč chce mít v rukou nový znalecký posudek.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová už v minulosti prohlásila, že v celé této kauze hrají od začátku roli "různé vlivy". Provozní řád pro pobočku Fe Marketu v Ostratě dělal tehdejší zlínský zastupitel Tomáš Úlehla z ODS.

"Je to patnáct let. Pepu znám jako fotbalistu. Když se potkáme na tenise, nejvýš si řekneme ahoj. Zpracoval jsem mu tehdy provozní řád, ale jak ho dodržoval, je jeho věc," tvrdí Úlehla.

Že by firmu Fe Market jakkoliv kryl ze svých pozdějších funkcí vedoucího odboru životního prostředí, primátora, poslance a předsedy parlamentního výboru pro životní prostředí, to rozhodně odmítá. Stejný postoj zaujal také jednatel firmy.

"Absolutně nevím, proč sem pletete Úlehlu. Zeptejte se Pavlínků. Jak je možné, že invalidní důchodce má tolik času skákat po žebřu. Ať už mně ti lidi dají pokoj," reaguje Pavlíček.

"Po žádném žebříku neskáčeme, v zahradě od roku 2007 nic nesbíráme, nechceme se totiž otrávit," kontruje zase Libuše Pavlínková.

Exekuci na Pavlínkovy nařídil Okresní soud v Kroměříži, manželé se proti ní odvolali a chtějí ji zastavit. Nejsou přitom zdaleka jediní, kdo si na chování Fe Marketu stěžuje.

S firmou mají problémy také lidé v Napajedlích, kde má společnost tavírnu hliníku v sousedství rodinných domů.