Valašská firma Gufex dodává puky na mistrovství světa. Na snímku je puk pro šampionát na Slovensku v roce 2011.

Valašská firma Gufex dodává puky na mistrovství světa. Na snímku je puk pro šampionát na Slovensku v roce 2011.

Valašsko do Soči puky nedodá, ruští pořadatelé se ozvali pozdě

  • 14
Tradiční výrobce puků, firma Gufex z Kateřinic na Vsetínsku, která je běžně dodává pro mistrovství světa, letos černé kotouče pro hry v Soči nedodá. S organizátory z olympijského výboru se totiž nedohodla na podmínkách. V Soči budou hrát hokejisté s puky, které vyrobila náchodská Rubena.

S pukem z Kateřinic přitom vstřelil v roce 1998 obránce Petr Svoboda vítězný gól v hokejovém finále olympiády v Naganu. Kotouče vyráběné v malé valašské obci putovaly i na následující olympijské hry do Salt Lake City (2002) a Turína (2006) a dlouhá léta se s nimi hrají mistrovství světa i zápasy NHL.

Firma Gufex, která pravidelně zásobuje pořadatele všech turnajů pořádaných Mezinárodní hokejovou federací (IIHF), ale puky pro letošní hry v Soči nevyrábí. Zatímco před čtyřmi roky ji ve Vancouveru nahradila jiná kanadská firma, nyní se bude hrát s kotouči vyrobenými ve společnosti Rubena, která má své sídlo v Hradci Králové a Náchodě.

"Jestli mi to vadí? Byla to pro nás z hlediska objemu spíše prestižní než finančně lukrativní záležitost," reagovala šéfka Gufexu Michaela Blažková.

Přitom možnost podílet se na letošní olympiádě měli. Jenže členové ruského organizačního výboru se jim ozvali příliš pozdě. "Bylo to chvíli před Vánocemi a chtěli mít za pár dnů vzorky v Rusku. I když jsme se domluvili, že se jim pokusíme vyjít vstříc, ani neposlali loga na puk a přestali úplně komunikovat," kroutí hlavou Blažková.

Problém? Komunikace s Rusy i doprava do dalekého Soči

Důvod, proč na rozdíl od mistrovství světa budou hokejisté na olympiádě hrát s puky od jiného výrobce, je jednoduchý. Gufex má uzavřenou smlouvu s IIHF, která vyprší letos (více zde).

Hry v Soči ale pořádá Mezinárodní olympijský výbor a ten si své partnery volí sám, případně nechává výběr dodavatelů na zemi, kde se olympiáda koná.

Další problém byl ve financích. Jen loni zásilka puků do Soči, kde se hrál turnaj hráčů do 20 let, vyšla valašskou firmu na 75 tisíc korun, přitom šlo o zásilku "pouhých" 230 kilogramů. Nyní to mělo být 850 kilogramů.

"Doprava trvala dva měsíce a stejně tehdy ze sedmi balíčků došlo jen pět. Vyřídit veškeré papírování bylo náročné, komunikace s Rusy je taky kolikrát hodně obtížná," popsala Blažková.

"A neposlední věcí je, že Soči je daleko a žádný přepravce do toho nechtěl jít. Deset firem nás odmítlo. Nakonec jsme tehdy použili smluvního partnera olympiády a i tak měl potíže," dodala.

Monopol Gufexu na šampionáty může skončit

Navíc je možné, že příští rok monopol Gufexu na puky pro světové šampionáty skončí. "Sice se hraje v Česku, což je pro nás velmi prestižní, ale podmínky jsou dost nevýhodné," povzdechla si Blažková.

Firma puky dodává zdarma jen výměnou za reklamu na mantinelech a certifikát o kvalitě puků. "Clo i další věci zdražují, už je neúnosné, abychom všechno zaplatili sami," dodala.

I východočeská firma Rubena si s organizátory užila svoje. Rusové celou transakci provedli po svém a touše dokonce označili za svůj vlastní výrobek.

A co víc, zřejmě si je opatřili přímo od dealera, který pro náchodskou továrnu zajišťuje distribuci po celé Evropě a Rusům prodal i mašinku, která na puky tiskne emblémy. Odkud puky pochází však Rubena s jistotou zjistí až po analýze některého z puků (více zde).