Těžba štěrkopísku.

Těžba štěrkopísku. | foto: MF DNES

Firma chce u Uherského Ostrohu štěrkovnu, lidé se bojí o pitnou vodu

  • 5
Těžaři chtějí začít dobývat štěrkopísek nedaleko Uherského Ostrohu. Místní lidé se však bojí, že plánovaná štěrkovna ohrozí zdroj pitné vody, který zásobuje celkem 130 tisíc lidí. Jejich obavy nezmírnila ani poslední veřejná diskuse se zástupci těžařské společnosti.

Na jednání o tom, jaký vliv na životní prostředí může štěrkovna společnosti Jampílek z Lázní Toušeň mít, dorazilo přibližně 200 lidí. A mnoho z nich vydrželo v sále až do konce, což bylo více než šest hodin. To jen dokresluje, jaké obavy lidé mají o zdroj pitné vody pro 130 tisíc lidí.

"V těchto místech se nachází ochranné pásmo jímacího území Bzenec. Těžbou štěrku by mohlo dojít k velmi vážnému ohrožení vodního zdroje," prohlásil v zaplněném sále sokolovny zástupce České inspekce životního prostředí. Podobně o vodě mluvili také někteří další.

"Vadí mi vaše ignorance k životnímu prostředí," stěžoval si majitel největší uherskoostrožské firmy Vladimír Konečný. "Jaké máte pojistky, kdyby se něco stalo? Nejde dělat byznys za každou cenu."

Hněv a rozladěnost lidí se obracely proti kvintetu, které se skládalo ze zástupce těžařské firmy Pavla Josefuse, dvou odborníků posuzujících důsledky těžby a dvou úředníků ministerstva životního prostředí.

Těžba vodu neohrozí, ujišťovali odpůrce experti

Josefus prohlašoval, že udělají maximum, aby životní prostředí neohrozili. A odborníci mu nepřímo dávali za pravdu. "Při splnění našich podmínek je možné těžit," prohlásila například Pavla Žídková z firmy Aquatest, která zpracovávala celou dokumentaci.

"Ve věci ovlivnění vodního zdroje, který trápí asi vás všechny, jsem přisvědčil studii firmy Aquatest," doplnil ji Václav Obluk, jenž zpracovával oponentní posudek.

Oba experti tvrdí, že těžba štěrkopísku vodu neohrozí. Žídková navíc dodává, že kontrola bude tak důsledná, aby se na případné problémy přišlo včas.

Společnost Jampílek usiluje o těžbu dlouhodobě. V místech, kde chce těžit, už skupuje pozemky. Zdejší štěrkopísek je totiž velmi kvalitní a firma prohlašuje, že ho bude potřeba na stavby silnice, které lidé chtějí.

Zda dá ministerstvo životního prostředí těžbě zelenou, není zatím jasné. Jeho rozhodování se odehrává ve chvílích, kdy se naprosto liší i stanoviska různých institucí ve Zlínském kraji i sousedním Jihomoravském kraji.

Proti těžbě jsou radnice i vodohospodáři, kraj námitky nemá

Proti těžbě vystoupili zástupci radnic v Uherském Ostrohu, vedlejším Moravském Písku i Veselí nad Moravou, stejně jako Povodí Moravy a Vodovody a kanalizace. Naopak zástupce Zlínského kraje oznámil, že námitky nemá.

Pokud těžařská firma Jampílek získá souhlas ministerstva životního prostředí, ještě to zdaleka neznamená, že s těžbou začne. Teprve v té chvíli začne další kolo povolování. V jeho rámci musí získat souhlas zastupitelstva v Uherském Ostrohu.

"Je na nás, abychom lidem trpělivě vysvětlili, že náš záměr je nijak neohrozí," uvedl zástupce těžařů Josefus. "Věřím, že uspějeme," dodal.