Zlín rozezní dechovky, městem projde průvod s tisícovkou hudebníků

  15:08aktualizováno  15:08
Zlín se připravuje na nájezd milovníků dechovek a folkloru. Na čtyřdenní Mezinárodní festival dechových orchestrů a folklorních souborů (FEDO) dorazí přes tisíc účinkujících. V sobotu akce omezí dopravu v centru, uzavřený bude i průtah městem.

Při obřím průvodu všech účinkujících bude v sobotu dopoledne uzavřená třída Tomáše Bati v centru Zlína. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zkomponoval více než sto skladeb a přes 350 jich aranžérsky upravil. Písně dlouholetého úspěšného zlínského dirigenta a skladatele Jaroslava Bílého zazní při sobotním Monstrkoncertu, který je populární součástí čtyřdenního festivalu.

Ulice Zlína zaplní účinkující letos podevatenácté. Festival znovu nabídne i vystoupení zahraničních souborů, které přijedou z Rakouska, Polska, Maďarska, Ruska, Německa, Turecka či Slovenska.

„Diváci uvidí a uslyší exotický turecký folklor, polský, jenž se podobá tomu našemu, nebo slovenský, který je pro nás pořád zajímavý. Výjimečné bude rovněž vystoupení mládežnického souboru z ruské Jaroslavle,“ upozornil předseda organizačního týmu Ivan Šoukal.

FEDO se ve Zlíně poprvé uskutečnil v roce 1982 právě na popud zmíněného dirigenta Velkého dechového orchestru Jaroslava Bílého. Od té doby se koná každý druhý rok. Představované soubory se přitom stále mění.

Diváci mají vždy možnost srovnávat a poznávat dechovky a folkloristy z různých koutů Česka i zahraničí. Letos se kromě zlínských a valašských hudeb a cimbálovek představí také soubor z Hané, který obyvatelé Zlína tak často nevídají.

„Účinkující jsou vždy amatéři, kteří mají ale vysokou úroveň a muzice věnují svůj volný čas,“ vysvětlil Šoukal.

Akce uzavře třídu Tomáše Bati a křižovatku u divadla

Program je naplánovaný od čtvrtka do neděle a nebude se odehrávat jen ve Zlíně, ale také ve Vizovicích, Fryštáku, Otrokovicích a Luhačovicích.

Úprava MHD

V sobotu 1. září omezí festivalový průvod provoz na třídě T. Bati ve Zlíně. Od 9 do 12.30 hodin bude ulice uzavřená v úseku od křižovatky s ulicí Díly VI až po křižovatku u Městského divadla Zlín. Autobusová linka číslo 31 pojede Štefánikovou ulicí a ulicí Osvoboditelů. Linka bude zastavovat na zastávkách Příční, Spojovací, Prostřední, Slovenská. Časy odjezdů z pravidelných zastávek zůstanou zachovány.

Pozn.: Kompletní program festivalu je na www.vdozlin.cz.

V krajském městě soubory obsadí náměstí Míru i park Komenského a v sobotu také hlavní třídu Tomáše Bati, po které v 10 hodin projde obří průvod všech účinkujících. Těch bude kolem tisícovky.

Vyrazí z křižovatky mezi Díly II a Díly III. I proto se třída Tomáše Bati v daném úseku už v 9.30 hodin pro veškerý provoz úplně uzavře a auta na ni policisté pustí až po poledni. Křižovatkou u divadla auta neprojedou, výjimku budou mít pouze spoje městské hromadné dopravy.

Na akci se představí například soubor písní a tanců Javořina z Rožnova pod Radhoštěm, pro něhož to bude premiéra.

„Potěšilo nás, že nás pořadatelé sami oslovili a nechali nám také volnou ruku v tom, jaké pásmo si pro vystoupení vybereme,“ poznamenal vedoucí souboru Jiří Tvarůžek.

Festival zahájí ve čtvrtek od 18 hodin koncert na náměstí Míru v podání Sdružení dechového orchestru mladých a Velkého orchestru města Zlína. Na tomto místě se budou v pátek i sobotu odpoledne až do 22 hodin střídat zkušené dechové orchestry z Česka i zahraničí.

Páteční večer bude na náměstí patřit také vzpomínce na Františka Sušila, sběratele moravských národních písní, který zemřel před 150 lety.

„Pro všechny folkloristy to byla významná osobnost. Proto jsme si k jeho výročí nacvičili hodinový pořad, ve kterém se představí všechny zlínské folklorní soubory a připomenou jeho sbírku písní,“ naznačil Šoukal.

V parku Komenského se zase představí začínající hudebníci ze základních uměleckých škol ve Zlíně.

Novinka, která festival obohatila teprve při předchozím ročníku před dvěma lety, nabídne vystoupení až dlouho do noci.

Páteční Besedu u cimbálu i sobotní Jazzový večer si návštěvníci v parku vychutnají od 19:30 hodin až do půlnoci.

„Při posledním ročníku jsme tento prostor zkusili poprvé a ohlas byl výborný. A proto se stalo, že jsme hráli i pár minut po půlnoci, lidé se bavili, ale obyvatelé z okolních domů si stěžovali. Letos už máme povolení radnice,“ konstatoval Šoukal.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Medvěd se přesunul do hor, pátrá po něm i odborník na uspání střelou

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Medvědí tulák, který v minulých týdnech škodil na Valašsku a v Hostýnských vrších, se zřejmě přesunul do oblasti...

V 91 letech řídil muž auto podnapilý, těžce zranil seniora na kole

Nehoda se stala u nákupního střediska Lidl ve zlínské části Podvesná.

Dvaaosmdesátiletý cyklista se těžce zranil poté, co ho ve Zlíně srazilo auto. To podle policie řídil o devět let starší...

Další z rubriky

Ve Zlíně opravují starý kostelík, kde měl svatbu Albrecht z Valdštejna

Původní kostelík se ve zlínské části Štípa nachází poblíž majestátního kostela...

Dnes stojí pozapomenutý stranou majestátního kostela Narození Panny Marie ve zlínské části Štípa, ale jeho historický...

K plánům na obří kanál Dunaj-Odra-Labe mají obce výhrady

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Vodní kanál Dunaj–Odra–Labe se ekonomicky vyplatí, řekla studie ministerstva dopravy. Z obřího projektu ale nejsou ve...

Policisté po třech letech zjistili totožnost oběšence, pomohla podobizna

Pravděpodobná podoba obličeje zemřelého muže.

Kresba pravděpodobné podoby obličeje pomohla kriminalistům zjistit totožnost muže, který se před třemi lety oběsil u...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz