Studie malého náměstíčka kolem objektu hasičárna, které plánuje vlastník areálu zbudovat. | foto: Cream RE

Firma se nevzdává plánu na farmářské trhy ve zlínském baťovském areálu

  • 6
Společnost Cream se chystá na pořádání trhů s regionálními potravinami v baťovském areálu ve Zlíně. Přitom magistrát je už dříve odmítl a dává přednost zachování tržiště Pod Kaštany.

Úprava náměstíčka před hasičskou zbrojnicí v ulici Jana Antonína Bati v baťovském areálu ve Zlíně je v plném proudu. Dělníci postupně mění dlažbu, sázejí zeleň, instalují lavičky a připravují zastávku hromadné dopravy.

Modernizaci prostranství, jímž prochází spousta lidí, chtějí ukončit na přelomu listopadu a prosince. Tím ale záměr firmy Cream, která akci za několik milionů korun platí, nekončí.

Společnost se nevzdává plánu, že zde začne pořádat farmářské trhy, které by se časem mohly rozrůst na nedaleké parkoviště. Radní to už dříve odmítli (více zde), vedení společnosti ale chystá další žádost a chce zkusit štěstí u nové koalice.

„Když úpravy dokončíme, požádáme město znovu. Rádi bychom tady umístili několik stolků, kde by prodejci nabízeli místní potraviny. Prostor by to oživilo,“ uvedl jednatel firmy Cream Martin Jarolím.

Souvislá síť stánků s jídlem

Zdánlivá drobnost má širší souvislosti. Developerská firma vlastní v baťovském areálu řadu nemovitostí, které postupně upravuje, a je v jejím zájmu, aby se tam vrátil život. Farmářské trhy jsou jednou z cest, jak toho docílit.

Cream také zvažuje, že by se trhy daly pořádat i na nedalekém parkovišti u Domu kultury, vedle něhož je stávající tržiště Pod Kaštany. Vznikla by tak téměř souvislá prodejní zóna.

„Na toto rozšířené tržiště bychom chtěli pozvat regionální výrobce a pěstitele. Plánujeme spolupráci s Asociací regionálních značek nebo Asociací farmářských tržišť,“ upřesnila marketingová manažerka Creamu Ludmila Plačková.

Potíž je v tom, že radnice podobné aktivitě příliš nefandí.

„Rada města Zlína záměr neschválila zejména z důvodu nevhodnosti tohoto typu prodeje v předmětné administrativně obchodně-kulturní a do značné míry i reprezentativní části města a rovněž vzhledem k tomu, že funkci plnohodnotného a vhodně umístěného tržiště již dlouhodobě plní tržiště Pod Kaštany,“ napsal před pár měsíci v dopise právník města Daniel Novák.

Nedaleko náměstíčka stojí zlínský mrakodrap, v němž sídlí krajský a finanční úřad. Hned vedle je nemocnice Atlas.

Někteří lidé se také obávají, že aktivity Creamu by mohly ohrozit pořádání tradičních trhů Pod Kaštany.

„Jsem zvyklý nakupovat Pod Kaštany, prostředí je tam tradiční a nabídka dobrá. Byl bych nerad, kdyby to skončilo a musel bych chodit někam do baťovského areálu,“ prohlásil jeden z nakupujících, Jiří Rejcman ze Zlína.

Jarolím se ale brání, že chce nabídku původního tržiště doplnit, ne ohrozit. „Hlavní by zůstaly trhy Pod Kaštany,“ tvrdí.

Problémy s parkováním?

Pořádání trhů ve Zlíně upravuje tržní řád. Jednotlivé akce může město povolit výjimkou. Pravidelné a trvalé akce musejí radní řešit změnou řádu, jehož součástí je seznam povolených tržišť. A právě o to bude Cream usilovat.

„Pokud se od posledního rozhodnutí rady nic nezměnilo, bude její postoj zřejmě stejný. Sedí v ní ale noví lidé, kteří se budou muset domluvit,“ naznačil radní Josef Novák, který má tuto problematiku v kompetenci.

Někteří bývalí radní upozorňovali v souvislosti s trhy v areálu na možné problémy s parkováním, protože prostor mezi budovami je hodně omezený.

„Parkování nevidíme jako problém. Parkoviště mezi 22. a 23. budovou disponuje dostatečným počtem míst,“ reagovala Plačková.

Podle Jarolíma by bylo v ulici Jana Antonína Bati u hasičárny jen pět až deset stolků. A umístěny by byly tak, aby nebránily výjezdu hasičské techniky ani provozu na cestě a na chodníků. „Máme zpracovánu studii, která to řeší,“ ujistil.