Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak z Holešova do Bystřice? Zkratku přes farmu zavře závora

  11:53aktualizováno  11:53
Od září je neprůjezdná silnice mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem kvůli stavbě obchvatu. Řidiči však často ignorovali objížďku a našli si cestu, která vede skrz farmu. Její majitel nápor aut nevydržel a rozhodl se zavřít cestu závorou.
Na zkratce kolem farmy u Dobrotic bude na řidiče čekat závora, projedou jen po zaplacení. (Ilustrační snímek)

Na zkratce kolem farmy u Dobrotic bude na řidiče čekat závora, projedou jen po zaplacení. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zhruba šest týdnů vydržela řidičům zkratka u Holešova, kterou si našli kvůli zavřené silnici z Holešova na Bystřici pod Hostýnem. Vedla přes zemědělskou farmu v Dobroticích a ušetřila zhruba tříkilometrovou zajížďku.

"Kdyby to mělo trvat dva tři měsíce, skousli bychom to. Jenomže to, co se tady děje, je už neúnosné a cesta bude zavřená ještě rok," stěžuje si majitel farmy Jali Libor Doležel.

Obchvat Holešova

Hlavní tah mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem zůstane zavřený do podzimu 2013 kvůli napojení obchvatu v Dobroticích.

Objížďka znamená tři kilometry navíc, vede přes Tučapy a Prusinovice.

Obchvat bude dlouhý necelé čtyři kilometry a vyjde na 300 milionů korun. Hotový má být v květnu roku 2014.

Tvrdí, že za 15 minut napočítá i 60 aut, která farmou projedou. "Někteří troubí a rozčilují se, když jim jde přes cestu kůň nebo lidé, kteří se o zvířata starají. Oni ale jedou přes soukromý pozemek," připomíná Doležel.

Projede jen ten, kdo zaplatí

Proto se rozhodl, že farmu uzavře závorou, a kdo bude chtít projet, zaplatí. Spustit to chce už ve středu 17. října.

V areálu farmy fungují čtyři společnosti, mimo jiné agromarket a koňská farma, která nabízí hipoturistiku. Zákazníci, kteří k nim pojedou, budou muset zaplatit, peníze však dostanou zpátky.

Závora je pro majitele farmy lepší řešení než zákaz vjezdu. "Ten by příliš zkomplikoval život lidem, kteří tady podnikají. To nemůžeme udělat," vysvětlil Doležel.

Silnice, která vede k farmě, patří městu, jeho vedení v závoře nevidí žádný problém. S majitelem farmy se totiž dohodlo, že pro obyvatele místní části Dobrotice bude průjezd zdarma.

"Dostanou bezplatně kartu, kterou si závoru otevřou," potvrdil někdejší starosta Holešova Zdeněk Janalík. Závora byla jednou z posledních věcí, které řešil jako první muž města, brzy poté předal funkci svému nástupci a vrátil se na post ředitele gymnázia.

Hlavní tah z Holešova do Bystřice pod Hostýnem je uzavřený od začátku září kvůli stavbě jihovýchodního obchvatu Holešova. Pracuje se v jediném úseku na začátku Dobrotic, objízdná trasa je však možná pouze přes Tučapy a Prusinovice, na hlavní se napojuje teprve v Hlinsku pod Hostýnem, tedy o čtyři kilometry dál. Cesta přes farmu naopak ústí už v Dobroticích za uzávěrou, a oficiální objížďku tak úplně míjí.

Majitel farmy nečeká, že by mu závora přinášela zisk. "Nemyslím, že tudy budou lidé jezdit a platit za to. Dělám to proto, aby nejezdili," ujasnil Doležel.

Se stavbou obchvatu se začalo letos v květnu a už před samotným zahájením vzbudila velké protesty u obyvatel sousední obce Přílepy.

Obchvat totiž přetne jedinou spojnici mezi obcí a Holešovem. V místě bude jednoduchá průsečná křižovatka a změní se přednost v jízdě. Lidé varovali, že křižovatka bude nebezpečná, a usilovali o kruhový objezd.

Kraj neurčitě slíbil, že se bude myšlenkou zabývat, ale až poté, co bude silnice hotová. Změna projektu by totiž celou stavbu zastavila.

Cesta z Holešova (modrá značka) do Bystřice pod Hostýnem (červená) je uzavřená, lidé si tak cestu zkracovali přes farmu u Dobrotic (žlutá).

Cesta z Holešova (modrá značka) do Bystřice pod Hostýnem (červená) je uzavřená, lidé si tak cestu zkracovali přes farmu u Dobrotic (žlutá).
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz