Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská univerzita postaví v centru další budovy podle návrhu Jiřičné

  19:30aktualizováno  19:30
Dva roky ležely v šuplíku návrhy světoznámé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné. Letos konečně přijdou na řadu. A Fakulta humanitních studií zlínské univerzity díky tomu získá sídlo v centru města. Stavební práce se dotknou i přilehlé frekventované silnice.

Největší posluchárna má být pro 250 lidí, ta nejmenší pro 70 studentů. | foto: vizualizace UTB Zlín

Je největší fakultou na Univerzitě Tomáše Bati, navštěvuje ji skoro tři tisíce studentů. Přesto jsou roztroušení v několika budovách ve Zlíně, které pro ně navíc nejsou příliš uzpůsobené.

Fakulta humanitních studií se nyní dočká nového ústředního sídla.

„Jsme poslední a jediní, kdo nemá vlastní objekt,“ připomněla děkanka fakulty Anežka Lengálová.

Fotogalerie

Práce by stavební firma měla začít v červnu, trvat budou zhruba dva roky.

Nový komplex bude sloužit nejen Fakultě humanitních studií, ale částečně i Fakultě logistiky a krizového řízení a Fakultě multimediálních komunikací včetně 150 zaměstnanců.

Stavba je pro fakultu důležitá mimo jiné proto, že na ní studují i vozíčkáři a současná budova bezbariérová není.

„Je nedůstojné, aby asistent tahal studenta na zádech do čtvrtého podlaží, jako je tomu teď. To v nové budově odpadne,“ zdůraznila Lengálová.

Největší posluchárna bude mít 250 míst

Vzdělávací komplex bude stát poblíž Univerzitního centra. A naplánovaný je velkoryse. Na místě současného parkoviště za frekventovanou zastávkou MHD Školní vyrostou hned dvě samostatné šestipatrové budovy s podzemními garážemi pro téměř 90 vozů, spojené centrální částí s velkým přednáškovým sálem.

V komplexu najdou studenti i čtyři posluchárny, z nichž největší bude mít 250 míst a nejmenší 70. Součástí bude také dvanáct seminárních učeben, pět multimediálních jazykových učeben, odborné učebny pro zdravotníky nebo místo pro samostudium jazyků.

Už teď je zřejmé, že v prostoru obestavěném třemi školami se stavební práce částečně dotknou nejen stovek cestujících, ale i školáků a studentů.

„K částečnému omezení dopravy dojde. Bude se stavět nový odbočovací jízdní pruh, omezí se také vjezd ke školám nebo pohyb po chodníku,“ sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Nemělo by však jít o zásadní komplikace. Časový harmonogram prací zatím jasný není. Škola vybírá firmu, která budovy postaví. Teprve pak bude s radničním odborem dopravy domlouvat případné omezení provozu. Proto zatím podrobnější informace nemá ani vedení škol.

„Doufám, že tady nebude velký hluk, který by narušoval výuku,“ řekl ředitel Střední školy gastronomie a obchodu Ivan Kovář.

„Máme ve škole i integrované žáky, pro které si rodiče jezdí auty. Věřím, že to bude platit i během stavby,“ poukázal ředitel 9. základní školy Miroslav Nejezchleba.

Jiřičná a střídmější varianta

Stavba je dalším pokračováním spolupráce UTB a Jiřičné. Známá architektka se zastavěním tohoto území zabývala už v době, kdy podle jejího návrhu začalo vznikat nedaleké Kongresové a Univerzitní centrum (více o něm čtěte zde). V případě fakultní budovy ale Jiřičná zvolila střídmější podobu.

„Museli jsme zachovat urbanismus zástavby, která stojí kolem. Snažíme se o to, abychom udrželi krok se současností, ale musíme i respektovat pořádek, který ve Zlíně vždy existoval,“ vysvětlila před časem pro MF DNES.

Magistrát už loni vydal stavební povolení a řešil námitky obyvatel Štefánikovy ulice, kterým se nelíbilo, že se místo do zeleně budou dívat na vysoké budovy. Bylo také potřeba sehnat peníze.

Náklady se vyšplhají na 460 milionů korun, z nichž většinu dostane univerzita od státu. Ze svých peněz by měla přispět 72 miliony.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Najdete na iDNES.cz