Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euromiliony přinesou nová muzea, autobusy i modernizovaná náměstí

  10:40aktualizováno  10:40
Do Zlínského kraje přijde na nová muzea, přestavby náměstí či na nákupy autobusů přes 300 milionů korun z Evropské unie. Je to zároveň jedna z posledních dotací pro region, protože všechny smlouvy musejí být uzavřeny do konce roku.

Součástí muzea bude i nově postavený futuristický objekt. | foto: vizualizace firmy Samohýl

I s pomocí 30 milionů korun z Bruselu se může podařit přestavět další budovu v památkově chráněném baťovském areálu v centru Zlína. A ne ledajak.

Zlínský podnikatel Ladislav Samohýl hodlá 91. budovu, která dříve patřila ZPS, zrekonstruovat na muzeum veteránů. A v sousedství ještě přidá futuristický objekt. Pokud se mu záměr podaří, půjde o atrakci nadregionálního významu. Samohýl věří, že mezinárodního.

Fotogalerie

"Pokouším se vytvořit něco, co bude mít evropskou úroveň. Bude to zajímavé pro domácí i zahraniční návštěvníky," zamýšlí se Samohýl.

Diváky bude lákat na mimořádnou sbírku veteránů, která čítá 250 aut a 100 motorek. Je v ní téměř celá vývojová řada vozů Laurin & Klement i staré vládní automobily, včetně nacistických, v nichž jezdil říšský protektor Reinhard Heydrich.

Nejstarším vozem je Mercedes-Benz Parsifal z roku 1902, jediný exemplář na světě. Samohýlovy stroje si také zahrály ve filmu s Indianou Jonesem a v mnoha dalších.

Náklady na vznik muzea přesahují 80 milionů korun. Evropská unie přes Regionální operační program Střední Morava podporuje projekty soukromníků v kraji 40 až 60 procenty.

Muzeum motocyklů i vinařský penzion

V aktuální várce schválených dotací rozdělí na turistický ruch více než 100 milionů.

Peníze z Bruselu pomohou v kraji

Celkem z aktuální výzvy ROP Střední Morava přiteče do Zlínského kraje 315 milionů korun. Cestovní ruch získá 109 milionů, z toho nejvíce muzeum veteránů podnikatele Samohýla ve Zlíně. Přes 70 milionů půjde na úpravy náměstí a veřejných prostor. Mezi adresáty dotace je Hulín, Kroměříž či Uherské Hradiště. 40 milionů získají školy, 30 milionů zlínská krajská nemocnice.

Z toho osm milionů půjde na zřízení dalšího, byť o poznání skromnějšího muzea veteránů: v Otrokovicích má vyrůst v nové hale expozice Harley-Davidson. V ní budou kromě strojů této značky k vidění i historické čerpací stanice. Součástí muzea bude penzion, restaurace a minipivovar.

"Exponáty budou určeny turistům ve Zlínském kraji, mohou zvýšit atraktivitu regionu," naznačila mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Renata Škrobálková.

A ve výčtu zajímavých plánů podpořených Unií se dá pokračovat: osm milionů korun jde na vznik vinařského penzionu v Boršicích, přibližně stejná částka pak na modernizaci areálu Jízdy králů v Kunovicích.

"Upravíme pódium, chodníky i zeleň a přidáme venkovní expozici, která bude upozorňovat na historický fenomén Jízdy králů," přiblížila starostka Kunovic Ivana Majíčková investiční akci celkem za 16 milionů korun.

Díky dotaci vznikne také koupací biotop v Prostřední Bečvě nebo se zlepší ubytování v poutním domě na Svatém Hostýně.

Města opraví náměstí

I s ohledem na statistiky to vypadá, jako by cestovní ruch ve Zlínském kraji i díky podpoře z Bruselu nabíral dech. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se tady ubytovalo 138 382 lidí, což je o 7,2 procenta více než ve stejném období loni.

"Jedním z impulzů je, že do turistického ruchu jde značný objem peněz z ROP. Celkem už to bylo asi 1,8 miliardy korun," poznamenal ředitel úřadu regionální rady Ivan Matulík.

Další peníze z výzvy plynou na přestavbu náměstí, celkem přes 70 milionů korun.

Zhruba 16 milionů půjde do Hulína, kde se pustí do zútulnění centra. Čekali dlouhé roky na to, až se postaví dálnice a kolony aut odsud zmizí.

"Je to dobrá zpráva. Plánujeme na náměstí Míru opravy cest, nová parkovací místa i prostranství na pořádání kulturních akcí. Chceme začít příští jaro," pochvaluje si starosta Roman Hoza.

Miliony získá také město Uherské Hradiště na revitalizaci veřejných prostranství ve středu města a třeba Kroměříž na úpravy Slovanského náměstí.

Nové autobusy

Mezi příjemci jsou i tři provozovatelé autobusové dopravy (Housacar, Krodos Bus, ČSAD Uherské Hradiště). Vyinkasují celkem 25 milionů na nákup třinácti vozidel.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně dostane 30 milionů na dětské oddělení a rekonstrukci a dostavbu 32. budovy.

Dalších 40 milionů získají základní a střední školy. Na nové přírodovědné učebny se mohou těšit na základní škole v Napajedlích nebo v Otrokovicích.

Pro soukromý i veřejný sektor to byla jedna z posledních možností, jak získat evropské peníze. Všechny smlouvy musejí být uzavřeny do konce roku.

Výbor regionální rady však ještě chystá vypsání dalších výzev. Týkat se budou úprav veřejných prostranství na venkově i ve městech, podpory cestovního ruchu i opravy silnic. Celkem bude rozděleno přes 600 milionů.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Oprava Lidového domu skončí v létě, pak se do něj vrátí vsetínské divadlo

V jedné části Lidového domu ve Vsetíně funguje kasino, druhá část nyní prochází...

Zvenčí opravují konstrukci a krytinu nad hlavní částí Lidového domu, uvnitř pak mění divadelní sál. Rekonstrukce budovy...

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ PRACOVNÍK - VELIKOVÁ (muži/ženy)

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 19 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz