Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon musí být rozumný, říká po kontrolách cyklistů šéfka vinařských stezek

  19:45aktualizováno  19:45
Nutnost schválit nový zákon povolující u cyklistů konzumaci malého množství alkoholu narostla. To si myslí koordinátorka Moravských vinařských stezek Eva Kvapilová poté, co policisté masivně kontrolovali účastníky sobotního zahájení cyklistické sezony na Uherskohradišťsku.

Cyklisté na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti při akci Na kole vinohrady Uherskohradišťska. | foto: MAFRA

Desítky akcí, při nichž lidé na kolech putují mezi jednotlivými vinařskými obcemi, poznávají okolní krajinu a památky a ochutnávají místní vína a jídla, jsou i letos na programu na jižní Moravě. Propaguje je a čtyři z nich i sama pořádá Nadace Partnerství prostřednictvím projektu Moravských vinařských stezek.

„Cyklisté vždy jedou po vyznačených trasách, mají zastávková místa a na konci vše vyvrcholí doprovodným programem. Seriál výletů Krajem vína připravujeme už od roku 2012, cyklistické akce jsme navíc pořádali i předtím, ale s policejními kontrolami jsme se dosud nesetkali,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz koordinátorka projektu Eva Kvapilová.

Policejní kontroly cyklistů

Policisté při sobotní akci Na kole vinohrady Uherskohradišťska zkontrolovali 180 účastníků silničního provozu, většina z nich byli cyklisté. Alkohol zjistili u jednoho cyklisty, který nadýchal 0,88 promile. Zatímco loni trasy kolem sklípků projelo a ochutnávek se zúčastnilo 1412 cyklistů, letos vlivem ohlášených policejních kontrol i kvůli předchozímu deštivému počasí bylo registrovaných jen 559 (více zde).

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha prohlásil, že za jedenáct ročníků jarního i podzimního putování Na kole vinohrady Uherskohradišťska nebyla jakákoli nehoda nebo jiný problém v souvislosti s alkoholem u cyklistů. Jaká je vaše zkušenost?
Na tyto akce opravdu nejezdí lidé, kterým jde o to se opít. Oni si chtějí užít cestu, vinařskou krajinu, jsou to velmi kultivovaní lidé. Navíc jedou trasy řádově kolem 45 kilometrů. Pokud si dají u vinaře jednu koštovku, vyšlapou to během pár minut. Na našich akcích máme registrované účastníky a se žádným z nich jsme v souvislosti s alkoholem neřešili jakýkoliv problém, způsobení dopravní nehody a podobně. Trasy vybíráme vždy tak, aby primárně vedly po cyklostezkách, polních cestách, mezi vinicemi. Tím usilujeme o to, aby akce byly maximálně bezpečné. A to bez ohledu na zmiňovaný alkohol.

Byly by policejní kontroly na místě, pokud by bylo u cyklistů povolené rozumné množství alkoholu?
Je to tak ve všech západních zemích, patříme mezi jediné čtyři země Evropské unie, které určitou hranici alkoholu u cyklistů povolenu nemají. Když si dáte pohárek vína, spálíte jej během velmi krátké doby. Nejsem zastáncem toho, aby jezdili opilí lidé po silnici, ale to se na vinařských stezkách neděje. Na vinařských stezkách jde o výlet do krajiny. Když někde vyjedete s kamarády na kole, kdo si nedá jedno pivo? Ten alkohol pak každý spálí velmi rychle.

Návrh zákona povoluje u cyklistů 0,8 promile alkoholu na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy. Zatím jej schválil jen Senát (více jsme psali zde), kdy a jestli vůbec se přidají i poslanci, není jasné. Budete v reakci na uherskohradišťskou zkušenost nějak měnit další akce?
Ne, nevidíme důvod. Akce jsou sestavené tak, aby lidé primárně poznali vinařskou krajinu. Větší možnost ochutnání vína je pak vždy v cíli. Budeme se snažit představovat vinařskou jižní Moravu i dál.

Můžete se třeba úplně vyhnout silnicím?
Úplně na sto procent to většinou nejde, úseky dlouhé několik set metrů na silnicích jsou často nevyhnutelné. I proto je skutečně potřeba, aby se zákon změnil a odrážel, co je rozumné.

Jste s poslanci v kontaktu? Anebo na ně nyní budete více tlačit a ukazovat jim, jak vinařské cykloakce vypadají, aby vás podpořili?
Nemáme v plánu na ně tlačit. Není to problém jen vinařské cykloturistiky. Eminentní zájem na tom zákonu by měly mít i kraje.

Neobáváte se, že se sobotní policejní aktivita na Uherskohradišťsku může odrazit i na nižším zájmu o další letošní akce?
Záleží na lidech. Oni vědí, že zákon je sice nastavený špatně, ale zkrátka platí. Jedou na vlastní zodpovědnost, vlastní riziko.

Hrozí podle vás i úplný konec organizovaného putování cyklistů vinařskými oblastmi, čehož se děsí pořadatelé uherskohradišťské akce?
Já se na to rozhodně skepticky nedívám. Bylo by přece proti zdravému rozumu, pokud by měly skončit tak oblíbené a naprosto bezproblémové akce. Očekávám, že se i u nás posuneme do stavu, který funguje na Západě, a ne někam jinam.

Řada vinařských cykloakcí se koná těsně u hranic s Rakouskem. Jaký je tamní postoj k alkoholu u cyklistů?
Rakousko má toleranci nastavenu právě na 0,8 promile alkoholu. Vše tam funguje normálně. Problémy s tím nejsou ani ve Francii nebo Itálii, kde na vinařských stezkách potkáte opravdu mraky cyklistů.

Dávají tam policisté dýchnout?
Pokud jsou cyklisté opilí, policisté je samozřejmě kontrovat a trestat můžou.
Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...Osmifinále je úspěch. A jsem rád i za český fotbal, řekl Vrba po postupu

Plzeňský trenér Pavel Vrba slaví s fanoušky postup do osmifinále Evropské ligy.

A v osmifinále Arsenal. „To by bylo úžasné,“ zvolal trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba. Viktoria potřetí za...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

Ženu na ulici ve Vsetíně zbili útočníci, pomohl jí kolemjdoucí mladík

(Ilustrační snímek)

Díky zastání náhodného kolemjdoucího neutrpěla vážnější zranění žena, kterou ve Vsetíně napadla pravděpodobně trojice...

Další z rubriky

Stížnost na odložení vyšetřování převodu zlínských vodáren je zamítnutá

(Ilustrační snímek)

Akcionáři zlínských vodáren neuspěli se stížnostmi proti odložení vyšetřování nejasností kolem převodu podniku na...

Otrokovice vyvlastnily pozemky pro obchvat, majitelé se odvolali

D55 Otrokovice, obchvat JV

Otrokovická radnice vyvlastnila pozemky, které bránily budování další části dálnice D55, jíž má být dostavba dálničního...

Zlín staví další cyklostezky, lidé na Jižních Svazích se zatím nedočkají

Cyklostezka mezi Zlínem a Otrokovicemi je otevřená.

Zlínská radnice letos dokončí stavbu 4,2 kilometru dlouhého úseku Příluky – Lužkovice – Klečůvka, který je součástí...

Najdete na iDNES.cz