Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon musí být rozumný, říká po kontrolách cyklistů šéfka vinařských stezek

  19:45aktualizováno  19:45
Nutnost schválit nový zákon povolující u cyklistů konzumaci malého množství alkoholu narostla. To si myslí koordinátorka Moravských vinařských stezek Eva Kvapilová poté, co policisté masivně kontrolovali účastníky sobotního zahájení cyklistické sezony na Uherskohradišťsku.

Cyklisté na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti při akci Na kole vinohrady Uherskohradišťska. | foto: MAFRA

Desítky akcí, při nichž lidé na kolech putují mezi jednotlivými vinařskými obcemi, poznávají okolní krajinu a památky a ochutnávají místní vína a jídla, jsou i letos na programu na jižní Moravě. Propaguje je a čtyři z nich i sama pořádá Nadace Partnerství prostřednictvím projektu Moravských vinařských stezek.

„Cyklisté vždy jedou po vyznačených trasách, mají zastávková místa a na konci vše vyvrcholí doprovodným programem. Seriál výletů Krajem vína připravujeme už od roku 2012, cyklistické akce jsme navíc pořádali i předtím, ale s policejními kontrolami jsme se dosud nesetkali,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz koordinátorka projektu Eva Kvapilová.

Policejní kontroly cyklistů

Policisté při sobotní akci Na kole vinohrady Uherskohradišťska zkontrolovali 180 účastníků silničního provozu, většina z nich byli cyklisté. Alkohol zjistili u jednoho cyklisty, který nadýchal 0,88 promile. Zatímco loni trasy kolem sklípků projelo a ochutnávek se zúčastnilo 1412 cyklistů, letos vlivem ohlášených policejních kontrol i kvůli předchozímu deštivému počasí bylo registrovaných jen 559 (více zde).

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha prohlásil, že za jedenáct ročníků jarního i podzimního putování Na kole vinohrady Uherskohradišťska nebyla jakákoli nehoda nebo jiný problém v souvislosti s alkoholem u cyklistů. Jaká je vaše zkušenost?
Na tyto akce opravdu nejezdí lidé, kterým jde o to se opít. Oni si chtějí užít cestu, vinařskou krajinu, jsou to velmi kultivovaní lidé. Navíc jedou trasy řádově kolem 45 kilometrů. Pokud si dají u vinaře jednu koštovku, vyšlapou to během pár minut. Na našich akcích máme registrované účastníky a se žádným z nich jsme v souvislosti s alkoholem neřešili jakýkoliv problém, způsobení dopravní nehody a podobně. Trasy vybíráme vždy tak, aby primárně vedly po cyklostezkách, polních cestách, mezi vinicemi. Tím usilujeme o to, aby akce byly maximálně bezpečné. A to bez ohledu na zmiňovaný alkohol.

Byly by policejní kontroly na místě, pokud by bylo u cyklistů povolené rozumné množství alkoholu?
Je to tak ve všech západních zemích, patříme mezi jediné čtyři země Evropské unie, které určitou hranici alkoholu u cyklistů povolenu nemají. Když si dáte pohárek vína, spálíte jej během velmi krátké doby. Nejsem zastáncem toho, aby jezdili opilí lidé po silnici, ale to se na vinařských stezkách neděje. Na vinařských stezkách jde o výlet do krajiny. Když někde vyjedete s kamarády na kole, kdo si nedá jedno pivo? Ten alkohol pak každý spálí velmi rychle.

Návrh zákona povoluje u cyklistů 0,8 promile alkoholu na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy. Zatím jej schválil jen Senát (více jsme psali zde), kdy a jestli vůbec se přidají i poslanci, není jasné. Budete v reakci na uherskohradišťskou zkušenost nějak měnit další akce?
Ne, nevidíme důvod. Akce jsou sestavené tak, aby lidé primárně poznali vinařskou krajinu. Větší možnost ochutnání vína je pak vždy v cíli. Budeme se snažit představovat vinařskou jižní Moravu i dál.

Můžete se třeba úplně vyhnout silnicím?
Úplně na sto procent to většinou nejde, úseky dlouhé několik set metrů na silnicích jsou často nevyhnutelné. I proto je skutečně potřeba, aby se zákon změnil a odrážel, co je rozumné.

Jste s poslanci v kontaktu? Anebo na ně nyní budete více tlačit a ukazovat jim, jak vinařské cykloakce vypadají, aby vás podpořili?
Nemáme v plánu na ně tlačit. Není to problém jen vinařské cykloturistiky. Eminentní zájem na tom zákonu by měly mít i kraje.

Neobáváte se, že se sobotní policejní aktivita na Uherskohradišťsku může odrazit i na nižším zájmu o další letošní akce?
Záleží na lidech. Oni vědí, že zákon je sice nastavený špatně, ale zkrátka platí. Jedou na vlastní zodpovědnost, vlastní riziko.

Hrozí podle vás i úplný konec organizovaného putování cyklistů vinařskými oblastmi, čehož se děsí pořadatelé uherskohradišťské akce?
Já se na to rozhodně skepticky nedívám. Bylo by přece proti zdravému rozumu, pokud by měly skončit tak oblíbené a naprosto bezproblémové akce. Očekávám, že se i u nás posuneme do stavu, který funguje na Západě, a ne někam jinam.

Řada vinařských cykloakcí se koná těsně u hranic s Rakouskem. Jaký je tamní postoj k alkoholu u cyklistů?
Rakousko má toleranci nastavenu právě na 0,8 promile alkoholu. Vše tam funguje normálně. Problémy s tím nejsou ani ve Francii nebo Itálii, kde na vinařských stezkách potkáte opravdu mraky cyklistů.

Dávají tam policisté dýchnout?
Pokud jsou cyklisté opilí, policisté je samozřejmě kontrovat a trestat můžou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz