Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovácké tratě zrychlí. Po elektrifikaci přibude spojů s Prahou

  14:09aktualizováno  14:09
Stát plánuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Luhačovic, Bojkovic a Veselí nad Moravou. Cestování vlakem bude rychlejší.

ilustrační snímek | foto: Drážní inspekce

Když dnes jedou cestující rychlíkem z Prahy do lázeňského města Luhačovice, musejí počítat se zdržením ve Starém Městě. Elektrickou lokomotivu je třeba vyměnit za dieselovou, na zbytku trati není trakční vedení. To znamená zdržení až o čtvrt hodiny.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ale plánuje elektrifikaci regionálních tratí v okolí Starého Města. Cestující ušetří čas a pro dopravce to bude znamenat finanční úspory. Také by mělo přibýt přímých spojů s Prahou či Brnem.

„Jedním z hlavních důvodů elektrifikace je právě to, aby se už nemusely lokomotivy přepřahat. Tím se umožní přímé cestování vlakem z Prahy do Luhačovic,“ potvrdil Jiří Michalica, který má na SŽDC projekt na starost.

Záměr za zhruba pět miliard korun počítá také s elektrifikací tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Bojkovic a Veselí nad Moravou. Celkem půjde o 58 kilometrů nového trakčního vedení.

„Je moc dobře, že se budou tyto úseky modernizovat. Už proto, že železniční doprava bude stále více využívána,“ reagoval starosta Starého Města Josef Bazala.

Rádi jsou i v Luhačovicích, kam jezdí řada lidí z jiných částí republiky na dovolenou nebo na léčebné pobyty. „Bylo by to vynikající nejen pro hosty, ale i pro naše obyvatele. Vlaky bývají hodně plné, lidé se vracejí,“ všiml si místostarosta Luhačovic Roman Lebloch.

„Otázka ale je, jestli se to vůbec někdy udělá a plány nezůstanou jenom na papíře,“ obává se.

SŽDC aktuálně zpracovává studii proveditelnosti, která by měla odpovědět na klíčovou otázku, jak moc bude modernizace ekonomicky výhodná. „Schválená by měla být v první polovině příštího roku. Pak bude jasněji i o termínu zahájení prací,“ upřesnil Michalica.

Díky podchodům a nadchodům budou stanice bezpečnější

S výstavbou se původně počítalo až v roce 2023, podle Michalici by to ale mělo být nakonec dříve. Bude však záležet i na tom, jestli bude mít stát dostatek peněz.

Protože nebudou potřeba nové plochy, nemělo by nastat zdržení kvůli výkupům pozemků, což podobné liniové stavby často oddaluje. Sloupy s elektrickým vedením budou stát na pozemcích SŽDC blízko kolejí.

Plusem projektu je také to, že ve všech větších stanicích, které modernizace potká, se vybudují podchody či nadchody, takže budou bezpečnější. Zvýší se také perony, a nastupování do vlaků tak bude pohodlnější. Budovy nádraží se v rámci tohoto záměru opravovat nebudou, mohou však projít dílčími rekonstrukcemi nezávisle na něm.

Připravuje se i modernizace trati z Veselí nad Moravou do Blažovic, odkud už vede elektrifikovaná trať do Brna. Tím by rychlíky mohly jezdit novou elektrifikovanou trasou. „Tyto dva projekty spolu souvisejí, proto se je budeme snažit koordinovat,“ uvedl Michalica. SŽDC nadále pokračuje v přípravě elektrifikace trati z Otrokovic do Zlína a dál do Vizovic. Mezi Zlínem a Otrokovicemi navíc přibudou druhé koleje.

Náklady jsou asi devět miliard korun a vysoutěžená firma už začala zpracovávat rozsáhlou dokumentaci potřebnou k územnímu rozhodnutí. Práce jí budou trvat asi rok, stavět by se mohlo do tří let.

Vlaky mezi Zlínem a Otrokovicemi pak budou jezdit každých 15 minut s tím, že mohou pokračovat do Přerova, Kroměříže či Uherského Hradiště.

Krajské město bude mít mnohem lepší přímé spojení s nejbližšími okresními městy i Prahou a Brnem.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Najdete na iDNES.cz