Ekonomové Zlínu vyčítají například matoucí zadávání veřejných zakázek.

Ekonomové Zlínu vyčítají například matoucí zadávání veřejných zakázek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čtrnáct změn u rekonstrukce podchodu. Experti kritizují Zlín za veřejné zakázky

  • 4
Ekonomové z Univerzity Karlovy sestavili žebříček měst podle toho, jak postupují při zadávání veřejných zakázek. Posuzovali 60 největších měst v zemi. Ve Zlínském kraji dopadl nejhůř Zlín, nejlépe Valašské Meziříčí.

V potaz přitom brali jen takzvaná tvrdá data, tedy ta, která mohou dohledat a ověřit. Z pěti největších měst na východní Moravě je na tom nejhůře krajský Zlín. Patří mu 49. příčka. Do první poloviny, tedy mezi nadprůměrně hodnocené, se dostalo jediné sídlo – Valašské Meziříčí.

České Zakázky.cz

Sháníte zajímavé zakázky z Vaší lokality? Veřejné zakázky z Prahy a jiných měst v celé ČR najdete na www.ceskezakazky.cz

„Dívali jsme se na to, jak města hospodaří, zadávají zakázky nebo komunikují s dodavateli,“ naznačil jeden z autorů studie Jiří Skuhrovec. Výsledek zahrnuje období mezi lety 2011 a 2013. „Záměrně jsme vynechali okraj volebního období, kdy se ještě mohly dodělávat zakázky předchozího vedení města,“ dodal ekonom.

A co konkrétně zjistili? U Zlína třeba narazili na skutečnost, že mate dodavatele. Vypsané zakázky buď opakovaně doplňuje, tedy mění, anebo ruší. Firmy se musí dokola přizpůsobovat a může to pro ně být signál, že radnice není důvěryhodný partner. „Je otázka, jestli se pohrnou do dalších zakázek, nebo jestli si tím město zúží možnost výběru,“ vysvětlil Skuhrovec.

Jako názorný příklad může posloužit zakázka na rekonstrukci podchodu na náměstí Práce. Ve věstníku, do kterého se zapisují všechny zakázky a změny v nich, se dá vyčíst, že se měnila hned čtrnáctkrát.

Zlínský magistrát se hájí, že pokud ruší nebo mění již zahájená zadávací řízení, je to z vážných důvodů. „Pokud měníme zadávací podmínky, pak zejména v návaznosti na dotazy a připomínky uchazečů,“ sdělil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Snažíme se být transparentní, hájí se radnice

Nutno říct, že Zlín neporušuje zákon. Přestože zakázku na podchod magistrát vyhlásil na podzim roku 2012 a hned v prvních měsících se osmkrát měnila. Poslední verze, s pořadovým číslem 14, vznikla v dubnu roku 2013. „To už je skutečně neuvěřitelné číslo, které svědčí o tom, že zakázka nebyla dobře připravená,“ zmínil ekonom Skuhrovec.

Navíc to dává prostor pro úvahy o možné manipulaci: tedy že se zakázka upravuje tak, aby firmy odpadly a zbyla jedna, která má vyhrát. „Netvrdíme, že to tak je, ale i to, že existuje taková možnost, je špatně,“ upozornil Skuhrovec.

„Od našeho příchodu na radnici se snažíme být co nejvíce transparentní. Zveřejňujeme i to, co nemusíme. Na webu máme rozklikávací rozpočet, smlouvy, zakázky,“ reagoval primátor Zlína Miroslav Adámek. Právě do jeho prvního volebního období průzkum spadá. „Samozřejmě, vše se třeba nepodaří, ale tak to přináší život a praxe,“ dodal Adámek.

Radnici řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Odborníci však upozornili i na další pochybení. Třeba to, že radnice dává o zakázkách neúplné informace. „Uveřejňujeme všechny veřejné zakázky na profilu zadavatele a nejsme si vědomi toho, že bychom některou vynechali,“ ohradil se Dvořák.

Průzkum má jen upozornit na chyby, které lze napravit

I to je pravda. Profil zadavatele je veřejný portál, na kterém je možné vysledovat průběh zakázky včetně výsledné ceny. Ze zákona jej má každé město. Na tom zlínském však schází například evidenční čísla zakázek, podle kterých se dají sledovat. Takové pochybení našli ekonomové u 76 záznamů. „A tady už radnice zákon porušuje,“ konstatoval Skuhrovec.

Například zakázka na nákup zemního plynu pro město Zlín z léta 2013 ještě před pár dny evidenční číslo neměla. Zároveň ale výzkumníci uvádějí, že podobná pochybení našli téměř v každém městě. Jejich práce navíc nemá za cíl někoho obviňovat, jen upozornit na chyby, kterým je možné předcházet.

Zlín je mezi ostatními městy specifický i tím, že častěji zaměstnává Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Za sledované období přistálo na stole úředníků šest stížností, tedy více, než je obvyklé. „Zřejmě je to ve Zlíně nějaký folklor,“ komentoval v nadsázce ekonom. Případ, v němž dal úřad za pravdu stěžovateli, je však jediný.

„Šlo o zakázku na revitalizaci městské zeleně z roku 2011,“ potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. Úřad konstatoval, že text zadání byl diskriminační.