Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Nemocnice, lékařská komora i policie řeší smrt miminka v Hradišti

  • 12
Podezřelé úmrtí dvouměsíční holčičky začali prověřovat policisté z Uherského Hradiště. Nejsou ale jediní. Případem se zabývá i hradišťská nemocnice, kde miminko zemřelo, a také Česká lékařská komora.

„Dostali jsme stížnost na odborné pochybení několika lékařů. Zatím jsme na úplném začátku, ale pravděpodobně budou nutné odborné znalecké posudky,“ vysvětlil mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

„Jak dlouho to bude trvat, nevíme. Je to ale otázka minimálně půl roku, možná i delší,“ doplnil.

S nemocnou dcerou přijela matka na pohotovost do nemocnice v Uherském Hradišti v polovině ledna. Podle ní hodně zvracela, byla dehydrovaná a krmení nepřijímala.

„Malá se narodila zdravá, ale postupně nepřibývala na váze, často zvracela. Chodila jsem k pediatrovi, který ale nic moc nevyřešil,“ popsala regionálnímu týdeníku Dobrý den s Kurýrem, který o případu informoval jako první.

„Když jsme druhou lednovou sobotu přijely na dětskou pohotovost uherskohradišťské nemocnice, chtěli nás poslat domů, že je malá v pořádku. Jevila se jim jako zdravá,“ doplnila maminka.

Lékaři se podle ní rozhodli, že se speciálním vyšetřením počkají do pondělí a matku s dcerou hospitalizovali na oddělení. V neděli ale miminko zemřelo údajně na selhání organismu.

Nemocnice k případu sestavila speciální komisi

Jestli lékaři v Uherském Hradišti skutečně udělali chybu, zatím nikdo neví. Policie, kam rodina podala trestní oznámení, je stejně jako lékařská komora na začátku vyšetřování a k případu se nechce vyjadřovat.

Na základě stížnosti rodičů se smutnou událostí zabývá i speciální komise přímo v nemocnici. „Máme na vyjádření měsíc. Dříve nemá smysl cokoliv komentovat. Je to citlivé téma pro všechny strany,“ naznačila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

MF DNES oslovila lékaře, který si nepřál uvést své jméno, s otázkou, jaký by měl být správný postup vyšetření při podobných obtížích.

„Každopádně je nutné udělat ultrazvuk břicha - lékař změří tloušťku pyloru, což je střevo hned za žaludkem. Tím potvrdí, nebo vyloučí jeho zúžení. Pokud je nález pozitivní, musí se hned operovat. Jinak se přistupuje k zavodnění infuzí, či z láhve,“ vysvětlil.

Stížnostmi na zdravotní péči se v Česku zabývá také Svaz pacientů. „Pokud by rodina potřebovala, můžeme jí nabídnout právní pomoc a poradit, na koho se případně obrátit dál,“ nabídla bývalá senátorka Alena Gajdůšková, která zastupuje Svaz pacientů a je také pacientskou ombudsmankou pro Zlínský kraj.