Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo odchovala vzácného dvojzoborožce, musí ho krmit v převleku a s loutkou

  16:45aktualizováno  16:45
Chovatelům ve zlínské zoo se podařilo odchovat mládě vzácného dvojzoborožce indického. „O tom, jak je to mimořádné, svědčí i skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se ve světových zoo neodchovalo žádné jeho mládě,“ uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Od chvíle, co mládě otevřelo oči, probíhalo krmení vždy v převleku a s pomocí loutky imitující hlavu dospělého ptáka. | foto: archiv Zoo Zlín

Když letos snesla ve zlínské zoo samice vzácného dvojzoborožce indického dvě vejce, pro chovatele to znamenalo velkou radost i starost zároveň. Věděli, že kdyby alespoň jedno mládě odchovali, byl by to úspěch světového významu.

Fotogalerie

A na Lešné se opravdu zadařilo. Jedno vejce bylo skutečně oplozené a 20. března se z něj vylíhl malý dvojzoborožec.

V Evropě lze tyto ptáky spatřit v 19 zahradách. Za posledních deset let se však podařilo pouze několik úspěšných odchovů, například ve Stuttgartu nebo Walsrodu.

Úskalí odchovu dvojzoborožců spočívá v tom, že ač to tak na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné.

„Zoborožci jsou monogamní ptáci, své partnery si vybírají na celý život. Dát dohromady kompatibilní pár tak může být běh na dlouhou trať. Velmi často se totiž u nich vyskytuje vzájemná agresivita,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Dokud bylo mládě slepé, byla péče jednodušší

Chovatelé tak nechtěli nic ponechat náhodě. Zhruba po 30 dnech přirozené inkubace pod samicí vejce odebrali a umístili do líhně, kde malý dvojzoborožec přišel na svět.

„Více než dvacet dnů bylo mládě slepé, to pro nás znamenalo daleko jednodušší péči. Nemuseli jsme k němu vstupovat v převleku a s maskou na obličeji, pouze jsme zajistili ticho v odchovné místnosti. Jakmile však otevřel oči, krmení probíhalo vždy v převleku a s pomocí loutky imitující hlavu dospělého ptáka,“ zdůraznil zoolog Štraub.

Všechna tato opatření sloužila k jedinému účelu – zabránit fixaci mláděte na lidi a lidské hlasy. Chovatelé nyní mládě krmí několikrát denně myšími holátky, hmyzem, ovocem a granulemi. Malý dvojzoborožec zdárně prospívá, v současné době již obývá stejnou ubikaci jako dospělí ptáci.

Ve zlínské zoo nyní žije 10 druhů zoborožců. „Zoborožci patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí,“ připomněl ředitel zoo Roman Horský.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz