Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat Znamení koně ukazuje, že úspěšný seriál se dá natočit i na Zlínsku

  7:20aktualizováno  7:20
Na televizní obrazovky v pátek večer vstoupí druhá řada seriálu Znamení koně, který štáb z velké části natáčel ve Zlínském kraji a na jehož vzniku se podílely zlínské Filmové ateliéry.

Z natáení nových dílů seriálu Znamení koně | foto: Česká televize

Dodržet natáčecí termíny, dohlédnout na to, aby hráli ti herci, jež účinkování slíbili, a to vše za peníze, které byly dopředu dohodnuty. Za to byla při natáčení druhé řady seriálu Znamení koně zodpovědná zlínská společnost Filmové ateliéry. Její role se ukrývá pod označením výkonný producent.

PRVNÍ DOJMY:

Seriál Znamení koně pokračuje. Tedy spíše jen trvá

„Chtěl jsem dokázat, že se dá velký projekt točit nejen v Praze, ale i ve Zlíně. Podařilo se, ale často to bylo hodně na hraně,“ vysvětlil ředitel společnosti Filmové ateliéry Zdeněk Skaunic, který je zároveň autorem námětu seriálu z prostředí chovatelů koní.

Na trase Praha - Zlín

Naráží zejména na složitou logistiku. Seriál se může pochlubit hvězdným obsazením, což ale znamená neustálé třísetkilometrové pendlování mezi Zlínem a Prahou.

Fotogalerie

Na televizních obrazovkách se znovu objeví Vilma Cibulková, Bolek Polívka, Richard Krajčo či Tereza Voříšková, k nimž přibudou nové postavy, například byznysmen v podání Miroslava Donutila.

„Často jsme je nabírali hned po konci večerního divadelního představení, následoval noční přejezd do Zlína, kam se dorazilo kolem jedné v noci, a ráno v pět už museli být v maskérně,“ popsal Skaunic.

Znamení koně II

Třináctidílný seriál z prostředí chovatelů koní navazuje na úspěšnou první sérii. Producentem je Česká televize, která ho vysílá v pátek ve 20:00.

Výkonným producentem byla zlínská společnost Filmové ateliéry. Natáčelo se z velké části ve Zlínském kraji (Zlín, Luhačovice, Slušovice, Napajedla, Bystřice pod Hostýnem).

Děj: Na první sérii navazuje po třech letech. Hlavní hrdinka Klára Horová vyměnila kariéru nadějné jezdkyně za domácnost a roli matky. Když se při dostizích zraní kobylka Blue Mystery, Klára si dá za úkol vrátit na dráhu nejen zraněného koně, ale i sebe…

Obsazení: Vrátili se herci z první řady: Tereza Voříšková (Klára Horová), Vilma Cibulková (Dáša Horová), Bolek Polívka (František Schwarz), Igor Bareš (Marcel Kalina), Oldřich Navrátil (Jarin Havránek), Valérie Zawadská (Marča Havránková). Z nových postav přibude například majitel Blue Mystery Jan Zadražil (Adam Mlynář) a tvrdý byznysmen z Prahy Miroslav Donutil (Bohdan Drha).

Tvůrci: Štáb vedl režisér Milan Cieslar, za kamerou stál Ervín Sanders, dramaturgie je dílem Marka Horoščáka. Na scénáři se podíleli Roman Kopřivík, Magdaléna Turnovská, Marcela Kopecká, Miroslav Oščatka, Barbora Vlnasová.

Přesto herci neváhali, a když padlo definitivní rozhodnutí, že se další díly budou natáčet, rádi se do seriálu po třech letech vrátili.

Lákalo je opětovné setkání se svou postavou. „Návraty k roli jsou dobré, protože stárneme nejenom my herci, ale i postavy zrají. Čas je neúprosný, platí pro všechny, a když máme dobrou náladu, tak je i úsměvný,“ zhodnotil Boleslav Polívka, který se tak opět stal hrabětem Schwarzem.

Svou roli sehrál i fakt, že Znamení koně se z velké části natáčelo v exteriérech.

„Není to seriál, který vzniká v kulisách. A na kvalitě je to znát,“ je přesvědčen Igor Bareš, jenž ztvárnil postavu „koňáka“ Kaliny.

Brněnské ulice bez Brna

Zdeněk Skaunic trval na tom, že drtivou většinu nových příběhů rodiny Horových, jejich přátel i konkurentů štáb natočí ve Zlínském kraji, stejně jako u první řady. Česká televize, která byla producentem seriálu, to uvítala.

„Využili jsme toho, že lidé ze Zlínských ateliérů jsou nejen znalí filmařského řemesla, ale také prostředí, ve kterém se natáčelo,“ uvedl kreativní producent České televize David Ziegelbauer.

Koně tak znovu běhají po dostihové dráze ve Slušovicích, farmáři je chovají v Napajedlích a v Bílavsku, Horovi bydlí ve zlínských ateliérech, pomocníka od koní Havránka ošetří na sále kardiocentra Baťovy nemocnice rovnou jeho primář Zdeněk Coufal, který se pro tu chvíli stal hercem, řada záběrů vznikla přímo v ulicích Zlína, v hotelu Baltaci či Lesním hotelu a nová dějová linka zavede hrdiny do Luhačovic.

Točilo se od 20. září 2013 a poslední klapka padla 31. května loňského roku.

„Nestalo se nám, že bychom chtěli něco natočit a nenašli pro to ve Zlíně a okolí vhodné místo. Dokonce i záběry pražských a brněnských ulic vznikaly ve Zlíně. Například Vinohradskou třídu jsme přesunuli do ulice ke kostelu v centru města,“ ocenil fotogeničnost Zlína režisér Milan Cieslar.

První řada se líbila

Prosadit tak velký projekt na televizní obrazovky nebylo jednoduché, musí klapnout několik věcí zároveň.

„Konkurence je obrovská. Musíte přesvědčit programovou radu, mít dobrý rozpočet, dobré herecké obsazení, dobré termíny. A v neposlední řadě úspěch u diváků,“ vypočítal ředitel zlínských ateliérů, který se ve filmové branži pohybuje už přes 30 let.

Tvůrci seriálu už od začátku počítali s tím, že vznikne i druhá řada. „Vše jsme měli vystavěno na dvakrát třináct dílů. Ale samozřejmě se čekalo na to, jaký úspěch zaznamená u diváků první řada,“ uvedl Skaunic.

Tu sledovalo až 1,3 milionu lidí. A s jakým výsledkem měření peoplemetrů by byl Zdeněk Skaunic spokojen u druhé řady?

„Čísla kolem milionu se dnes považují za fantastická,“ naznačil ředitel, jenž už pracuje na dalších projektech.

„Jeden z nich je dětský seriál, který by se také natáčel na Zlínsku, druhý je přímo gigaprojekt, který mám vysněný už 15 let a měl by vzniknout v čtyřkoprodukci. Víc zatím nemůžu prozradit,“ uzavřel Skaunic.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

VIDEO: Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily

Takhle zní koncert smartphonů

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů předvedla unikátní vystoupení, na němž se spojila symfonická hudba s chytrými...

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

Zlaté medaile sbíraly trofeje muflonů, na Slovácku se daří i chov daňků

Výstava loveckých trofejí v Nivnici na Uherskohradišťsku.

Není to stejné jako obraz na stěně. Trofej zvěře, kterou si myslivci zdobí doma pokoje, někdy garáže nebo chodby, má...

Najdete na iDNES.cz