Bylo to na hraně, přiznal muž obžalovaný z milionových dotačních podvodů

  17:07aktualizováno  17:07
Zlínský soud začal rozplétat podvody s eurodotacemi. Desítky milionů korun šly podle obžaloby za úplatek úředníkům nestandardní cestou na výstavbu hotelů ve Zlínském kraji. Ve hře jsou vysoké tresty.
Budova soudu ve Zlíně

Budova soudu ve Zlíně | foto: MAFRA

Spis uvádí, že celkem 50 milionů korun z evropských dotací putovalo na výstavbu čtyř hotelů a penzionů ve Zlínském kraji podfukem. Na svědomí to podle žalobkyně má deset fyzických a právnických osob, kterým hrozí až 12 let vězení za dotační podvody.

Hlavními podezřelými jsou bývalý zaměstnanec Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava Karel Holoubek a podnikatel Jaroslav Šesták. Ten má u soudu vysvětlit, zda dostal nestandardní cestou eurodotace na výstavbu dvou ubytovacích zařízení, například Penzionu Morava v Otrokovicích.

„V rozporu se základními povinnostmi úředníka a etickým kodexem kontaktoval (Holoubek) Šestáka a nabídl mu, že jeho firmě pomůže získat dotaci. Šesták souhlasil,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. „Holoubek nepoužíval svou služební e-mailovou adresu, která byla určena pro styk s veřejností, založil si novou,“ pokračovala.

Holoubek působil jako vedoucí oddělení plateb úřadu regionální rady ROP. „Šestákovi radil, jaké dokumenty a v jakém termínu je třeba dodat. Vyhotovoval je a dával mu je,“ předestřela Nesvadbová. Podle obžaloby si Holoubek účtoval dvě procenta úplatku z poskytnuté dotace.

Bývalý úředník ROP u soudu nepopřel, že Šestákovi poskytoval nadstandardní služby, za něž dostával zaplaceno. Nicméně tvrdil, že tím neporušil zákon.

„Jde o nepochopení aktivit a činností v rámci administrativy a zpracování. Nepopírám činnosti, které nastaly, ale jsou to dnes standardní činnosti dotačního managementu,“ hájil se Holoubek. „Vedou k tomu, aby byla dotace vyčerpána, a to oprávněně. Ne aby bylo podvodné vyplacení,“ doplnil.

Zmíněná dvě procenta, jež si žalobkyně i na základě odposlechů vysvětluje jako úplatek, Holoubek popsal jako rozsah možných technických změn v projektu. „Dvě procenta byl objem záměny materiálu vůči původnímu rozpočtu. Šlo o okna plus nějaké práce,“ tvrdil u soudu.

Bylo to na hraně, připustil obžalovaný

Na otázku, zda to oznámil nadřízenému, sdělil, že „svou výdělečnou činnost neoznámil“ a že to asi oznámit měl. A na další dotaz, jestli je správné, že úředník takto bere peníze, Holoubek odvětil: „Určitě to není správné, je to na hraně.“

Ředitel ROP Ivan Matulík od začátku tvrdí, že šlo o selhání lidí, a přestože jsou obžalovaní jeho bývalí podřízení, necítí za to zodpovědnost. „Po dlouhém prověřování bylo potvrzeno, že šlo o selhání jednotlivců, nikoliv systému,“ prohlásil opakovaně Matulík.

Když Holoubek vyřizoval podle obžaloby podvodné dotace, pomáhali mu i další dva bývalí kolegové z úřadu, kteří jsou také obžalovaní. Ještě však nevypovídali. V pondělí u soudu odmítl mluvit Šesták.

Nezákonné čerpání se dělo od roku 2008 do roku 2015, tedy v době, kdy Zlínskému kraji vládla hlavně ODS a ČSSD, přičemž zástupci těchto stran seděli v regionální radě ROP Střední Morava.

„Jde o závažná obvinění, která ukazují na selhání lidského činitele, ne systému,“ míní někdejší náměstek hejtmana a místopředseda regionální rady Jaroslav Drozd z ČSSD.

Soud bude ve Zlíně pokračovat výslechem dalších obžalovaných 4. října. Hned za několik trestných činů jim hrozí až 12 let vězení.

Policie v rámci trestního řízení zadržela nemovitý majetek v hodnotě 50 milionů korun, včetně ubytovacích zařízení, jež byla za vyplacené dotace postavena.

Reálná škoda činila právě 50 milionů korun, přičemž mohla být ještě o 30 milionů vyšší. Ovšem na jeden nestandardně podpořený projekt nebylo vydáno stavební povolení, takže se peníze neprostavěly.

Policie už dříve v jiných krajích obvinila řadu lidí rozdělujících dotace. Bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze soud za zneužití pravomoci a přijímání úplatků potrestal pětiletým vězením. Dnes evropské peníze rozdělují přímo ministerstva.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz