Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Konec čekání na Unii, Hradiště shání miliony na slovácký skanzen jinak

  • 9
Přírodní Park Rochus v Uherském Hradišti se po letech plánování začne měnit. Radnice už nečeká na unijní úředníky a 50 milionů korun hledá jinak. Vzniknout tady má skanzen s muzeem, přírodní cestou, parkovištěm i slováckými staveními.

Už to vypadalo, že celý plán na unikátní proměnu vojenského cvičiště na slovácký skanzen skončí jen na papíře. Evropská unie totiž stále nerozhodla o dotaci ve výši 50 milionů korun pro Uherské Hradiště.

Podle plánů radnice má na pětašedesátihektarovém kopci nad městem vzniknout areál podobný skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, jen přizpůsobený Slovácku.

"Mělo by to být něco jako slovácká vesnice," vysvětlil místostarosta Stanislav Blaha.

Návštěvník by tady po dokončení všech plánů měl najít původní slovácká stavení, ukázkovou vinici, sady plné starých ovocných odrůd, přírodní amfiteátr, ovce na pastvině, ekofarmu nebo včelíny (více zde).

Synot chce pod kopcem restauraci s posezením

Část areálu funguje už teď. Například ovocné stromky sázejí dobrovolníci už tři roky a na některých sklidili i první ovoce.

Na zásadní rozhodnutí úředníků z Bruselu čekala radnice více než půl roku. Měli říct, jestli je možné čerpat evropské peníze na projekt, jehož součástí jsou i plány soukromého investora.

V tomto případě společnosti Synot Real Estate, která chtěla u vstupu do skanzenu postavit takzvaný Mařatský dvůr.

"Bude tam dobová restaurace s venkovním posezením ve stylu slováckého dvora, stylové ubytování a vinné sklepy. Vše bude postavené ve stylu typické slovácké architektury," upřesnila mluvčí Synotu Magda Pekařová.

Stavební povolení může být hotové na konci léta

Unie měla říct, jestli projekt v tomto případě nebude mít znaky veřejné podpory soukromého subjektu, která je u dotací zakázaná. Jenže radnice na stanovisko čekala marně, proto se rozhodla postupovat jinak.

"Vyjádření Bruselu stále nemáme a čekat na něj už ani nebudeme. Peníze můžeme získat i jinou cestou," naznačil Blaha.

Radní navrhli zastupitelům stažení celé žádosti o dotaci a město upravilo jeden velký projekt na několik menších. A zdá se, že s novými žádostmi uspěli. Prvním kolem schvalování přes Regionální operační program zatím prošly dvě ze tří žádostí.

Jde o částku přes dvacet milionů korun na muzeum a slovácké stavby a téměř osmnáct milionů na přístupové cesty a parkoviště.

Pokud projekty uspějí i v další fázi schvalování, stavební povolení by mohlo být hotové na konci léta. Pak začne město stavět muzeum. Podle dotačních pravidel to musí stihnout už do poloviny příštího roku.

Budovy podle historických stavení

Stavby vzniknou poblíž originální roubené stodoly, kterou před dvěma lety odborníci rozebrali v Břestku, převezli a znovu postavili na Rochusu.

Postavené by měly být tak, jak je naši předci znají, tedy co nejvíce z původních materiálů. Inspirované budou historickými staveními z Tučap, Boršic a Veletin. Chybět by v nich neměl vinařský sklípek, maštal nebo chlév.

Díky získaným dotacím může město letos počítat i s vyřešeným přístupem na Rochus. V plánu je úprava cesty s pomocí přírodních materiálů, oprava staré vojenské panelové silnice na vstupu od Vinohradnické ulice či vybudování parkoviště pro třicet automobilů.

"Tam návštěvníci zaparkují a nahoru k muzeu nebo kapli svatého Rocha už se vydají pěšky," vysvětlil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Kdy se do svých plánů pustí i společnost Synot, to zatím jasné není. Po odstoupení města od celkového projektu se rozhodla Mařatský dvůr pozdržet.

"Projekt se prozatím odkládá," upozornila Pekařová. Plánů na jeho postavení se firma ale nevzdává.