Masarykovo náměstí v Uherském Brodě čeká v roce 2014 zásadní proměna, byť město ještě dotaci nemá schválenou.

Masarykovo náměstí v Uherském Brodě čeká v roce 2014 zásadní proměna, byť město ještě dotaci nemá schválenou. | foto: MAFRA

Stamiliony na opravy náměstí: města naposledy žádají o evropské peníze

  • 0
O evropské dotace ve výši 408 milionů korun žádá 53 měst a obcí ve Zlínském kraji na úpravu svých náměstí a veřejných ploch. Zájem asi dvojnásobně převyšuje možnosti. A není jasné, zda i nadále bude na opravu náměstí a návsí možné čerpat peníze z Unie.

"Zájem o obnovu veřejných ploch je pořád velký. Hlavně na venkově je obrovský," sdělila Renata Škrobálková, mluvčí Regionálního operačního programu Střední Morava, který dotace rozděluje pro Olomoucký a Zlínský kraj.

V řeči čísel podle ní zájem až dvakrát převyšuje nabídku. Vyplývá to z výsledků dotační výzvy uzavřené koncem dubna.

Kdo chce dotaci na náměstí a náves

Města (nad 5 000 obyvatel):

Kroměříž, Brumov-Bylnice, Uherské Hradiště, Rožnov pod Radhoštěm, Staré Město, Hulín, Luhačovice, Slavičín, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vsetín

Obce (500-5 000 obyvatel):

Zašová, Újezd, Halenkov, Roštín, Počenice-Tetětice, Březolupy, Troubky-Zdislavice, Bánov, Horní Lhota, Rymice, Pozlovice, Tupesy, Bezměrov, Liptál, Toporná, Hutisko-Solanec, Koryčany, Nedašov, Jalubí, Kašava, Bojkovice, Březnice, Prostřední Bečva, Jarcová, Boršice u Blatnice, Uherský Ostroh, Strání, Polešovice, Vigantice, Želechovice nad Dřevnicí, Hradčovice, Tečovice, Bílovice, Spytihněv, Bystřička, Kelč, Horní Lideč, Lidečko, Valašská Polanka, Nový Hrozenkov, Velký Ořechov, Ostrožská Lhota, Vizovice, Valašská Bystřice, Pačlavice, Chvalčov

Z měst chce například Uherský Brod opravit své Masarykovo náměstí (více zde), Kroměříž Slovanské náměstí a Hulín zase náměstí Míru. Většinou jde o zanedbané, desítky let neopravované plochy.

"Investice počítá s 22 miliony, výsledná cena však může být nižší. Záleží na tom, jak bude probíhat soutěž," řekl starosta Hulína Roman Hoza (více čtěte zde).

Staré Město chce zase u vznikajícího nového kostela vybudovat Velkomoravské náměstí (více zde). O evropské dotace na svá veřejná prostranství požádaly také Rožnov pod Radhoštěm nebo Luhačovice.

Ve Zlínském kraji tak celkem jedenáct měst s více než pěti tisíci obyvateli podalo žádosti o 170 milionů korun, zatímco 42 obcí pod pět tisíc obyvatel požádalo o 238 milionů. Jsou mezi nimi například Zašová, Roštín, Bánov, Rymice či Jalubí.

Na koho se dostane? Jasno bude až v srpnu

Jednoduchá matematika však napovídá, že na všechny se nedostane. Zájemců je zkrátka moc.

Především je tu ještě Olomoucký kraj, kde města a obce předložily žádostí o něco víc. V celém ROP Střední Morava - tedy v obou krajích dohromady - se tak 23 měst uchází o 370 milionů, přičemž k dispozici je pro ně "pouze" 240 milionů.

Obce žádají o 690 milionů korun ve 118 projektech, vyčleněno je pro ně ale "jen" 368 milionů. "Dohromady tak starostové z obou krajů letos k 30. dubnu požádali o víc než jednu miliardu korun evropských dotací, dostanou ale nejvýš 608 milionů," vypočítala Škrobálková.

Na koho se dostane a na koho ne, by se mělo vědět po jednání Regionální rady operačního programu Střední Morava, s kterým se počítá na srpen.

V dubnu skončená výzva je v tomto dotačním období svého druhu už třetí a zřejmě i poslední. Předchozí výzvy byly vypsány roku 2007 a 2010. Co bude dál v novém dotačním období EU, které začne napřesrok a potrvá do roku 2020, ale zůstává nejasné.

Včetně toho, zda se obcím a městům vůbec ještě někdy naskytne šance opravit si náves či náměstí z evropských peněz.

"Bohužel sami ještě nemáme informace o tom, jak bude vypadat příští programové období, co bude podporováno a v jakém rozsahu," uvedla mluvčí Škrobálková.

Chuť do úprav veřejných prostranství přitom neopadá. Spíš naopak. "Zájem o obnovu veřejných ploch je pořád velký. Hlavně u obcí je převis poptávky skoro dvojnásobný," vysvětlila Škrobálková.