Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Barum rally, městská zkouška změní dopravní zvyky v centru Zlína

  11:38aktualizováno  11:38
V pátek večer odstartuje Barum Czech Rally v centru Zlína divácky mimořádně zajímavou městskou rychlostní zkouškou. Kvůli ní se doprava v krajském městě značně zkomplikuje. První omezení přijdou už ve čtvrtek v noci.

Francouzský jezdec Bryan Bouffier při testování auta před letošní Barum Czech Rally Zlín. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jako každý rok odstartuje Barum Czech Rally městskou rychlostní zkouškou, jejíž trasa povede z Vodní ulice přes autobusové nádraží, baťovský areál, nadjezd a Benešovo nábřeží. Trať se uzavře v pátek v 17 hodin, což zásadně poznamená dopravu v centru města. Omezení skončí půl hodiny po půlnoci.

Klíčový je hlavně nadjezd, který slouží jako hlavní příjezd na největší zlínské sídliště Jižní Svahy. Přesune se autobusové nádraží, jinou trasou budou jezdit trolejbusy, vlaky nahradí autobusy. Také řidiči musejí počítat s objížďkami. V pohotovosti bude státní i městská policie.

Fotogalerie

Trasa okruhu se poprvé uzavře už v noci z dneška na pátek od 22:45 do 1:30 hodin kvůli testovacím jízdám posádek.

„Nadjezd v pátek uzavřeme oproti minulým ročníkům o půl hodiny dříve, už v 17 hodin. Všichni občané, kteří se potřebují dostat na Jižní Svahy, můžou jet po objížďce přes Prštné nebo kolem Vršavy. Snad nás budou pro jeden večer tolerovat,“ vzkázal ředitel Barum Czech Rally Miloslav Regner.

Nádraží pro linkové autobusy se tradičně přesune do Hradské ulice pod Stadionem mládeže, odkud budou všechny spoje vyjíždět v tradičních časech.

Změny v provozu městské dopravy i vlaků

Kvůli uzavření nadjezdu budou mimo provoz také zastávky městské hromadné dopravy U Zámku a Čepkov v obou směrech. „Připravili jsme systém náhradní dopravy,“ nastínil mluvčí Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice Vojtěch Cekota.

Konkrétně to bude vypadat následovně: linka číslo 6, která pravidelně jezdí z Otrokovic na Jižní Svahy, bude končit na náměstí Práce. Spoje 8 a 9, jejichž trasa běžně vede od krajské nemocnice na Jižní Svahy, skončí na točně pod sportovní halou. A teď to nejdůležitější: na sídliště budou jezdit z náměstí Míru přes Prštné náhradní autobusy 8x a 9x.

Objížďku přes Prštné využijí i autobusy 32 z Mladcové na Kudlov a 33 z Pasek na Bartošovu čtvrť, kvůli čemuž ale naberou několikaminutové zpoždění.

„Revizoři budou uznávat pro přestup na náhradní dopravu i nepřestupní jízdenky a zohlední prodloužení jízdní doby,“ slíbil Cekota.

Se změnami musejí počítat i lidé, kteří využívají vlaky. Hlavní nádraží Zlín-střed vedle autobusového bude také uzavřené. Vlaky, jež přijíždějí z Otrokovic i Vizovic, nahradí autobusy. Místo hlavního nádraží vystoupí lidé na zastávce hromadné dopravy na náměstí Práce.

Po skončení rychlostní zkoušky České dráhy vypraví dva mimořádné vlaky: 35 minut po půlnoci vyjedou ze zlínského nádraží do Otrokovic a Vizovic.

„Vlaky budou vedeny podle zvláštního jízdního řádu, který bude zveřejněný na všech stanicích a zastávkách,“ podotkla Monika Bezuchová z tiskového oddělení Českých drah.

Policie hlídá rychlost, nasadí i vrtulník

Na pořádek během městského okruhu i při dalších rychlostních zkouškách budou dohlížet policisté – přibližně sto denně. Budou mezi nimi dopravní hlídky s radary, protože při Barum Czech Rally se mnoho řidičů nechává strhnout k závodění.

Už v úterý hlídky pokutovaly přes padesát motoristů, kteří jeli příliš rychle. Policisté si ale dávají pozor i na závodníky, dva už jeli přes obec rychlostí přes 70 kilometrů. Pokuta je neminula.

Policie bude mít během závodů k dispozici i nedávno „založené“ prvosledové hlídky, jež jsou plně vyzbrojené a mohou během několika minut zasáhnout v mimořádných situacích.

„Chybět nebude vrtulník, který bude využívaný zejména pro koordinaci dopravy, monitorování odstavných parkovišť a odhalování závažných dopravních přestupků,“ upozornila mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková.

Míst pro parkování bude v centru málo, proto by tam lidé měli raději přijet hromadnou dopravou. Městská policie nově zřídila telefonní linku 778 400 300, na níž poskytne informace ohledně městského okruhu.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Najdete na iDNES.cz