Barumka obsadí Zlín, kvůli městské erzetě se na dva večery zavře centrum

  16:10aktualizováno  16:10
Desetitisíce diváků u trati populární městské erzety a burácející rychlé vozy. Pětačtyřicátý ročník Barum Czech Rally startuje v pátek ve Zlíně, dopravní omezení však začnou už ve čtvrtek večer.

Rychlostní zkouška Slušovice při Barum Czech Rally Zlín 2014. | foto: Jan Salač

Slavnostní zahájení Barum Czech Rally Zlín je naplánováno na pátečních 17 hodin a startovní rampa bude tradičně na náměstí Míru. Největší tuzemský motoristický závod ale do života obyvatel v kraji zasáhne už během čtvrtka.

Pozdě v noci totiž jezdci vyrazí vyzkoušet si trať městské rychlostní zkoušky, která vede převážně baťovským areálem. Centrum města proto bude uzavřené ve čtvrtek od 22:45 hodin do páteční půl druhé ranní.

Kresta na Barumce závodit nebude. Tati, proč nejedeš? slyšel od dětí

V pátek od 5:30 do 14 hodin neprojedete silnicí z Pohořelic do Komárova, uskuteční se tady kvalifikační rychlostní zkouška.

Poté auta zamíří do Zlína, kde je večer čeká divácky oblíbená erzeta. Kvůli ní se v 17:45 hodin kompletně uzavře střed krajského města. Znovu otevřen bude kolem půlnoci.

Zaparkujte mimo centrum

Pokud se na městskou erzetu vydáte, rozhodně přijďte s předstihem. O nejlepší místa je velký zájem a obsazená bývají už brzy odpoledne. Plné bývají i parkovací plochy.

„Výhodnější je nechat vozidlo na některém z parkovišť na okraji města a do centra přijet městskou hromadnou dopravou,“ poradil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Trať městské erzety

Jedná se o městský okruh dlouhý asi tři kilometry. Start je v ulici Vodní, poté posádky přes ulici Gahurovu přijedou do bývalého baťovského areálu a přes autobusové nádraží, ulici Gahurovu a Tyršovo nábřeží zamíří zpět do ulice Vodní.

Lidé se nedostanou ani na autobusové nádraží, které se dočasně přesune do Hradské ulice. Změny se dotknou i železniční dopravy. Přístup k vlakovému nádraží bude omezený a osobní vlaky od 18:30 do 23:20 hodin nahradí autobusy.

Vlak IC 551 Zlínský expres, který přijede z Prahy, zastaví mimořádně pro výstup ve stanici Zlín-Malenovice, z níž pojedou autobusy na zastávku na náměstí Práce.

„Cestující však mohou vystoupit i ve stanici Zlín střed,“ upozornila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Ve 23:30 hodin vyjedou dva opožděné osobní vlaky směrem do Vizovic a Otrokovic.

Městská doprava bude posílena

Spoje MHD mířící směrem na sídliště Jižní Svahy pojedou objízdnou trasou po třídě Tomáše Bati do Prštného, odtud podél Dřevnice ulicí Nábřeží a na křižovatku Gahurova - K Pasekám.

U autobusů a trolejbusů se dá čekat zpoždění. Náhradní jízdenka ale není potřeba, revizoři zohlední prodlouženou dobu jízdy.

„Po skončení městské rychlostní zkoušky rally posílíme linky ze Zlína do Otrokovic a na sídliště Jižní Svahy,“ podotkl Vojtěch Cekota z DSZO.

V Otrokovicích pak během Barumky přeruší stavbaři práci na opravě mostu přes řeku Dřevnici u místní chemičky. Projet tudy bude možné od pátečního večera do neděle.

Od soboty se závod přesune do řady míst po celém kraji a přesuny desetitisíců fandů motorismu výrazně zkomplikují dopravu v regionu.

„Je více než pravděpodobné, že na přejezdech mezi jednotlivými rychlostními zkouškami bude provoz velmi hustý a krátkodobě hrozí kolony pomalu popojíždějících aut,“ uvedl Jaroš.

Policisté budou dohlížet i na to, aby povolenou rychlost dodržovala závodní auta. Už během čtvrtečních kontrol jeden ze závodníků projížděl Slušovicemi rychlostí 63 kilometrů za hodinu.

Mimořádně vypravené autobusy přivezou diváky zdarma na sobotní rychlostní zkoušky v lokalitě Pindula a U Majáku. První spoj vyrazí od Sportovní haly, druhý bude nasazený mezi zastávkami Náměstí Práce a U Majáku. Jízdní řád najdete na www.dszo.cz.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Cesta do fotbalové Evropy? Olomouc v poháru vyzve oslabený Zlín

Olomoucký David Houska (vlevo) a Petr Jiráček ze Zlína

I když fotbalová Olomouc bodovala v první lize pětkrát za sebou, pořád trčí ve spodní skupině na 12. místě. Letošní...

Zlínským hokejistům pauza uškodila, mimo jsou už i lídři produktivity

Jakub Herman ze Zlína během zápasu s Olomoucí

Slibovali si, že se jim v reprezentační přestávce vyprázdní marodka. Jenže se stal opak. Zlínským hokejistům se...

Útočník Pešat riskl návrat, florbalisté Otrokovic zase vítězí

Radost otrokovických florbalistů

Optimistické prognózy hovořily o tom, že bude hrát nejdříve po prosincovém mistrovství světa. Klíčový útočník...

Najdete na iDNES.cz