Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ceny benzinu klesají, jízdné ani zboží ale ve Zlínském kraji nezlevní

  • 5
Ceny pohonných hmot i ve Zlínském kraji pořád klesají, což vítají řidiči i firmy, včetně provozovatelů autodopravy. Zlevňování má sice pokračovat, nižší ceny jízdenek nebo zboží se ale lidé od regionálních firem nedočkají.

Tak dobré ceny benzinu i nafty na čerpacích stanicích ve Zlínském kraji už dlouho nebyly.

Loni v létě se pohybovaly kolem 37 korun za litr a dnes se na některých pumpách dostaly i výrazněji pod hranici třiceti korun. To šetří peněženky motoristům i výrobním firmám, autoškolám i dopravcům. Ceny zboží a jízdného ale pokles pohonných hmot zatím kopírovat nebudou.

„Nezdražovali jsme několik let, takže ceny jízdného měnit nebudeme. Pro letošní rok jsou dané,“ potvrdil ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

„Na provozních nákladech ušetříme. Pokud by to trvalo déle, tak půjde o částku minimálně v řádu stovek tisíc korun,“ doplnil.

Autobusy ČSAD Vsetín najezdí ročně asi 15 milionů kilometrů, přičemž spotřebu mají kolem 30 litrů na sto kilometrů. Ve srovnání s cenami z loňského léta tak na sto kilometrech ušetří téměř 200 korun.

Ušetří autoškoly i hasiči

Pokles vstupních nákladů počítají také autoškoly, položky za kurzy však alespoň prozatím měnit nehodlají.

„Zlevňovat zatím nebudeme, možná až kdyby byl pokles cen dlouhodobější. Raději najedeme s žáky více kilometrů při jízdách, což bude ku prospěchu bezpečnosti na cestách,“ reagoval majitel zlínské autoškoly Vladan Zuzaník.

„Klesající ceny pohonných hmot i pro nás znamenají úspory,“ hlásil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

„Až s odstupem můžeme ale posoudit, jak velké budou. Stačí jeden větší zásah a může se to otočit. Spotřebu neovlivníme,“ upozornil.

Jako příklad uvedl rozsáhlý požár 103. budovy v baťovském areálu v centru Zlína z roku 2013. Při jeho likvidaci hasičské vozy spotřebovaly pět tisíc litrů nafty, což se projevilo v nákladech.

Benzin nemá na Tescomu nebo Fatru zásadní vliv

Pokles cen pohonných hmot se v soukromých společnostech projevuje pouze v jejich účetnictví. Zlevňování výrobků na trhu není na pořadu dne. Jejich šéfové navíc říkají, že nejde o dlouhodobý trend, takže dopad není značný.

„Každý majitel firmy to vítá, ale nejde o nic zásadního,“ naznačil Petr Chmela, jednatel zlínské společnosti Tescoma, která vyrábí kuchyňské nádobí.

Ve vozovém parku má kolem tří set nákladních a osobních aut, která jezdí po celém Česku i po Evropě.

Napajedelská plastikářská firma Fatra pociťuje kromě zlevnění pohonných hmot i pokles ceny ropy, což se projevuje v nákupních cenách surovin.

„Nebude to ale mít výrazný vliv,“ myslí si ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

Hlášené je další snížení cen benzinu

Nikdo zatím neví, jak se budou ceny benzinu a nafty vyvíjet. Nejméně v tomto týdnu by však měly klesat.

„Je hlášené další snížení cen. Velkoodběratelé situaci sledují, takže se ještě nezásobují dopředu,“ nastínil jednatel firmy Alitron, která je jedním z největších prodejců pohonných hmot na Zlínsku, Jan Bravenec.

Jak velké zlevnění bude a jak dlouho může trvat, se ale podle něho nedá určit. Závisí to i na tom, za kolik se bude prodávat ropa. Pohyb cen na trhu s pohonnými hmotami ale dokáže být nepředvídatelný.

Ani motoristé nekupují palivo do zásoby. „Neregistrujeme větší odbyt, může se to změnit po prvních letošních výplatách,“ podotkl Bravenec.

Ve Zlíně jeho firma prodává natural za zhruba 28 korun, naftu za 29. Na většině pump ve Zlínském kraji se ceny pohybují kolem 32 korun. Nejlevněji v regionu tankují motoristé na Zlínsku, nejdráž je na Kroměřížsku.