Víc než čtyřem desítkám seniorů v Cetechovickém domově hrozí stěhování. (Ilustrační snímek)

Víc než čtyřem desítkám seniorů v Cetechovickém domově hrozí stěhování. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MAFRA

Do oprav dali desítky milionů, teď hrozí, že domov pro seniory zavřou

  • 3
Dům pokojného stáří v Cetechovicích na Kroměřížsku se před pěti lety opravil za 39 milionů od ministerstva práce a 1,5 milionu od Zlínského kraje. Teď ale nemá na provoz, a podle ředitelky kroměřížské Charity Anny Valachové mu dokonce hrozí zavření.

Její organizace by tak musela vracet více než čtyřicetimilionovou dotaci, 42 starých lidí by přišlo o péči a dalších 40 zaměstnanců by v regionu s vysokou nezaměstnaností ztratilo práci.

Charita, která domov spolu s mnohými jinými zařízeními v kraji provozuje, tvrdí, že jí na domov v Cetechovicích letos schází milion korun.

"Je to na krev," glosuje to Valachová. V celém kraji pak Charitě chybí devět milionů. Na žádnou provozní dotaci ale tato neziskovka nemá zákonem garantovaný nárok, a je tak v roli věčného prosebníka.

Stát dává na provoz sociálních služeb přes ministerstvo práce a sociálních věcí asi 20 procent, zbytek je hlavně na obcích a krajích.

Protože jsou ale Cetechovice malá vesnička, nejvíc peněz sem teče od hejtmanství. To přerozděluje i peníze z ministerstva.

Jde o "vydírání?"

Nahlas to nikdo neřekne, kraj ale naznačuje, že řečmi o konci domova jej Charita vydírá. Tvrdí, že její služby jsou příliš drahé.

"V Cetechovicích je poměr pracovníků na klienta téměř 1:1, zatímco u obdobné služby v rámci příspěvkové organizace kraje je tento poměr 1:2," řekla radní pro sociální oblast Taťána Nersesjan.

Dodává, že zároveň se tady průměrné mzdy drží značně nad průměrem. "V přepočtu na klienta přitom od ministerstva dostávají jednu z nejvyšších ročních dotací. Naše čísla vůbec neukazují na to, že by tam měl být alarmující stav," popsala Nersesjan.

Radní vychází z dat, která podle ní srovnávají rozsah a cenu služeb "objektivně, transparentně a nezávisle na tom, kdo je poskytuje". Veřejnosti ale čísla ukázat nesmí, protože k tomu nemá svolení poskytovatelů služeb.

Charita oponuje, že kdyby zlevnila, nedodá už tak kvalitní služby, jak jí to nařizuje zákon. Nepodloženými řečmi o drahotě ji tak kraj údajně poškozuje ve prospěch svých vlastních "konkurenčních" organizací.

"Mám zjištěno z podkladů, které má kraj, že podobné zařízení, např. č. 1, má v roce 2012 náklady na lůžko 393 000 korun, zařízení č. 2 má náklady 377 400 korun a naše charitní zařízení 344 500 korun. Jsou to srovnatelná zařízení a posuďte sami, kdo je drahý. My to nejsme," reagovala Valachová.

Průměrný plat je 17 tisíc

Mzdový základ pečovatelek v Cetechovicích je 11 800 korun, průměrný plat se započtením vedoucích pracovníků a příplatků za směny a víkendy činí 17 tisíc korun.

"Zeptejte se jich, jestli mají vysoké mzdy. Ať si někdo zkusí dělat tak těžkou práci," dodává Valachová. Problém už řeší i ministerstvo.

"Evidujeme žádost tohoto zařízení o navýšení dotací na sociální služby. Dotační komise, která se bude zabývat rozdělením všech zbývajících peněz určených na podporu poskytování sociálních služeb v roce 2013, by měla jednat na přelomu září a října," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Rozhodovat ale bude kraj. "Posoudíme, jak na tom jednotliví poskytovatelé jsou, a budeme navrhovat, jak další kolo dotací rozdělit. Není to ale o tom, že ten, kdo nás bude víc atakovat, dostane víc," zdůraznila krajská radní Nersesjan.

Financování sociálních služeb má od roku 2015 přejít na kraje, které budou muset poskytovatele dotovat takzvanou dorovnávací platbou.

"Ta bude muset být nastavena na efektivní poskytování služby, nikoliv na to, jak to zrovna které službě vyjde," vysvětlila radní Nersesjan.